Abu Dhabi Fossil Dunes: zamarznięty krajobraz stworzony przez zmianę klimatu

Uwaga redaktora – Ta seria CNN Travel jest lub była sponsorowana przez kraj, w którym występuje. CNN zachowuje pełną kontrolę redakcyjną nad tematem, raportowaniem i częstotliwością artykułów i filmów pod patronatem, zgodnie z naszymi Polityka.

Al Wathba, Abu Zabi (CNN) — Jedź około godziny na południowy wschód od miasta Abu Zabi na puste pustynie emiratu, a odkryjesz krajobraz pełen nieoczekiwanych ludzkich tworów.

Okolica Al Wathba jest domem dla pięknego rezerwatu mokradeł przypominającego oazę, utworzonego, jak głosi historia, przez wyciek z zakładu uzdatniania wody. Jest to teraz bujny teren, który przyciąga stada migrujących flamingów.

Przed nami, wzdłuż dróg wysadzanych starannie posadzonymi drzewami, wznosi się surrealistyczne miejsce wyrastającej na horyzoncie sztucznej góry, której boki są wzmocnione gigantycznymi betonowymi ścianami.

Oddalając się od głównych dróg w kierunku bocznych uliczek, natkniesz się na szerokie, zakurzone drogi wielbłądów, na których w nocy, przy niższych temperaturach, ogromne floty garbatych bestii trenują w ramach przygotowań do zimowego sezonu wyścigowego.

Ale jedna z najbardziej niezwykłych i eleganckich atrakcji Al Wathby nie jest dziełem ludzi. Zamiast tego został stworzony przez dziesiątki tysięcy lat przez siły żywiołów, które pomimo tego, że działały tysiące lat temu, dają wgląd w to, jak obecny kryzys klimatyczny może zmienić nasz świat.

Skamieniałe wydmy Abu Zabi wznoszą się z otaczającej pustyni niczym zamarznięte fale w gwałtownym oceanie zbudowanym z litego piasku, a ich boki falują kształtami określanymi przez silne wiatry.

„Złożona historia”

Skamieniałe wydmy powstawały przez tysiące lat.

Barry Neild/CNN

Chociaż te dumne relikty geologiczne przetrwały wieki w szczerym polu, zostały otwarte jako bezpłatna atrakcja turystyczna w Abu Zabi w 2022 roku w ramach wysiłków Agencji Środowiska emiratu, aby zachować je na obszarze chronionym.

Tam, gdzie instagramowcy i inni odwiedzający kiedyś potrzebowali pojazdów terenowych, aby podjechać do skamieniałych wydm w poszukiwaniu dramatycznego tła do selfie, teraz mają do wyboru dwa duże parkingi, które kończą szlak, który wije się obok niektórych z najbardziej spektakularnych zabytków .

Po drodze tablice informacyjne dostarczają informacji o nauce stojącej za powstaniem wydm – zasadniczo wilgoć gleby utwardziła węglan wapnia w piasku, a następnie silne wiatry z czasem nadały im niezwykłe kształty.

Ale jest o wiele więcej, mówi Thomas Steuber, profesor na Wydziale Nauk o Ziemi na Uniwersytecie Nauki i Technologii Khalifa w Abu Dhabi, który spędził większość okresu zamknięcia w Covid badając wydmy bez możliwości podróżowania do innych obszarów zainteresowanie geologiczne. .

„To dość złożona historia” – powiedział Steuber CNN.

Wydmy znajdują się rzut kamieniem od rezerwatu mokradeł, pierwszego chronionego obszaru Abu Zabi.

Steuber mówi, że pokolenia wydm powstały w wyniku cykli epok lodowcowych i roztopów, które miały miejsce między 200 000 a 7000 lat temu. Poziom oceanów spadł, gdy zamarznięta woda podniosła się do poziomu czap polarnych, a podczas tych suchszych okresów wydmy gromadziłyby się, gdy piasek wiał z osuszonej Zatoki Perskiej.

Kiedy lód stopił się, co spowodowało bardziej wilgotne środowisko, poziom wody podniósł się w miejscu, które jest obecnie Abu Zabi, a wilgoć zareagowała z węglanem wapnia w piasku, aby go ustabilizować, a następnie utworzyć rodzaj cementu, który został następnie ubity w eteryczny . utworzone przez przeważające wiatry.

niszczycielskie siły

Wydmy skamieniałe w Abu Zabi

Linie energetyczne biegną za wydmami, dodając scenie nowego wymiaru.

Barry Neild/CNN

„Zatoka Perska to mały, bardzo płytki basen”, wyjaśnia Steuber. „Ma tylko około 120 metrów głębokości, więc u szczytu epoki lodowcowej, około 20 000 lat temu, na polarnych czapach lodowych było tyle rzeczy, że nie było wody w oceanie. Oznaczało to, że zatoka była sucha i był źródłem materiału dla wydm kopalnych”.

Steuber mówi, że skamieniałe wydmy, które można znaleźć w całych Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a także w Indiach, Arabii Saudyjskiej i na Bahamach, prawdopodobnie zajęły tysiące lat. Ale pomimo oficjalnej ochrony udzielonej teraz Abu Zabi, erozja, która nadała każdemu z nich unikalny kształt, ostatecznie doprowadzi również do ich upadku.

„Niektóre z nich są dość masywne, ale w końcu wiatr je zniszczy. W zasadzie to skały, ale czasami można je połamać rękami. To dość słaby materiał”.

Dlatego w Al Wathba odwiedzający są teraz trzymani z dala od wydm, chociaż wciąż są wystarczająco blisko, aby docenić ich pozbawione emocji piękno.

Miejsce to najlepiej zwiedzać wczesnym wieczorem, kiedy ostre światło dzienne zastępuje złocista poświata zachodzącego słońca, a niebo nabiera liliowych odcieni magicznej godziny. Spacer piaszczystą ścieżką od centrum dla zwiedzających i stoiska z pamiątkami do parkingu na drugim końcu zajmuje około godziny, a spacer z powrotem około 10 minut.

Nietknięty spokój wydm kontrastuje w niektórych miejscach na szlaku z ciągiem wysokich, czerwono-białych słupów energetycznych, które rozciągają się na horyzoncie w oddali. Zamiast psuć scenę, ten spektakl inżynierski nadaje nowoczesny dramatyczny wymiar zastygłemu w czasie krajobrazowi.

Gdy zapada zmrok, niektóre z wydm rozświetlają się, zapewniając nowy sposób oglądania tych geologicznych cudów.

Wskazówki religijne

abu dhabi skamieniałe wydmy noc-1

W nocy wydmy są oświetlone.

Wydział Kultury i Turystyki — Abu Dhabi

„Wydmy są naprawdę niesamowite”, powiedział Dean Davis, odwiedzając witrynę w dzień wolny w Abu Dhabi City. „Dobrze, że zostały zachowane, a rząd wykonał świetną robotę”.

Ashar Hafeed, kolejny gość w trasie ze swoją rodziną, powiedział, że również był pod wrażeniem. „Widziałem to w Google i po prostu musiałem przyjść i zobaczyć”, powiedział, dodając, że „raz wystarczył”, aby docenić wydmy.

Stauber i jego zespół z Khalifa University prawdopodobnie będą regularnymi gośćmi.

„Nadal je badamy” – mówi. „Nadal jest sporo interesujących pytań dotyczących zmian poziomu morza podczas ostatnich epok lodowcowych i jest to bardzo ważne dla zrozumienia obecnej geomorfologii linii brzegowej Emiratów. Jest to oczywiście również analogia do przyszłych zmian poziomu morza”.

I, jak mówi Steuber, wydmy mogą być dowodem inspiracji historii potopu Noego, która występuje w Koranie, Biblii i Torze, tekstach trzech głównych religii, które wyłoniły się z Bliskiego Wschodu.

„Mogło to być zalaniem Zatoki Perskiej pod koniec epoki lodowcowej, ponieważ wzrost poziomu morza był bardzo szybki.

„W przypadku suchej Zatoki Perskiej rzeki Tygrys i Eufrat wpłynęłyby do Oceanu Indyjskiego, a to, co jest teraz zatoką, byłoby dość żyznym, nisko położonym obszarem, który 8000 lat temu byłby zamieszkany i ludzie mogliby tego doświadczyć szybki wzrost poziomu morza.

„Być może doprowadziło to do historycznej pamięci, która stworzyła święte księgi tych trzech lokalnych religii”.

Leave a Comment