Afganistan. Pięciu obywateli brytyjskich zwolnionych przez talibów | Wiadomości Talibów

Przyjaciele i rodzina dziennikarza i biznesmena Petera Jouvenala powiedzieli, że był wśród zwolnionych.

Talibowie uwolnili kilku obywateli brytyjskich przetrzymywanych w Afganistanie po osiągnięciu porozumienia między tymi dwoma krajami, poinformowali talibowie i urzędnicy brytyjscy.

Zatrzymani zostali zwolnieni w niedzielę po serii spotkań urzędników afgańskich i brytyjskich, powiedział w poniedziałek rzecznik rządu talibów Zabihullah Mujahid.

„Zwolniono wielu obywateli brytyjskich, którzy zostali aresztowani około sześć miesięcy temu za naruszenie praw i tradycji narodu afgańskiego” – powiedział.

Mudżahid nie powiedział, jakie prawa złamali obywatele brytyjscy, ani nie wyjaśnił, dlaczego zostali zatrzymani.

W oświadczeniu stwierdzono, że wszyscy zobowiązali się do przestrzegania praw Afganistanu, tradycji i kultury narodu afgańskiego i nie naruszania ich ponownie.

Londyn powiedział, że zwolniono pięciu Brytyjczyków, ale nie podał ich tożsamości ani szczegółów, kiedy zostali aresztowani i na jakiej podstawie.

„Cieszę się, że Wielka Brytania zapewniła uwolnienie 5 obywateli brytyjskich przetrzymywanych w Afganistanie” – napisała na Twitterze minister spraw zagranicznych Liz Truss.

Foreign Commonwealth and Development Office (FCDO) stwierdziło w osobnym oświadczeniu, że ta piątka „nie odgrywała żadnej roli w pracy rządu Wielkiej Brytanii w Afganistanie i udała się do Afganistanu wbrew zaleceniom rządu Wielkiej Brytanii w zakresie podróży. To był błąd.

Przyjaciele i rodzina Petera Jouvenala, dziennikarza i biznesmena od dawna związanego z Afganistanem, powiedzieli, że znalazł się wśród zwolnionych.

12 lutego rząd w Londynie poinformował, że przetrzymywana jest „liczba” obywateli brytyjskich i że poruszył tę kwestię z talibami.

Wśród nich był Jouvenal, aresztowany w grudniu ubiegłego roku.

Przyjaciele i rodzina Petera Jouvenala, dziennikarza i biznesmena od dawna związanego z Afganistanem, mówią, że znalazł się wśród uwolnionych [File: Ahmad Masood AM/LA/Reuters]

W poniedziałkowym oświadczeniu przyjaciele i rodzina powiedzieli, że Jouvenal był przetrzymywany przez talibów od ponad sześciu miesięcy.

Powiedzieli, że są „wdzięczni tysiącom ludzi, którzy wsparli kampanię na rzecz jego uwolnienia”.

Podziękowali także FCDO, które „niestrudzenie pracowało” nad jego uwolnieniem.

Zbrojna grupa wypuściła dzień wcześniej dwóch zagranicznych dziennikarzy, którzy zostali zatrzymani, w tym były korespondent BBC.

FCDO dodało w swoim ostatnim oświadczeniu: „W imieniu rodzin obywateli brytyjskich przepraszamy za wszelkie naruszenia afgańskiej kultury, zwyczajów lub praw i zapewniamy ich dobre postępowanie w przyszłości.

„Rząd brytyjski żałuje tego epizodu”.

Leave a Comment