Aktualizacje na żywo: śmiertelne trzęsienie ziemi uderza w Afganistan

Katastrofa humanitarna spowodowana przez Trzęsienie ziemi o sile 5,9 stopnia we wschodnim Afganistanie – najbardziej śmiertelnym trzęsieniu ziemi od dziesięcioleci – nadeszło w trudnym czasie dla kraju rządzonego przez talibów, który obecnie nęka głód i kryzys gospodarczy.

Trzęsienie ma miejsce, gdy prawie połowa populacji – 20 milionów ludzi – cierpi z powodu ostrego głodu, jak wynika z majowego raportu wspieranego przez ONZ. Jest to sytuacja pogorszona przez Talibowie przejmują władzę w sierpniu 2021 r., co skłoniło Stany Zjednoczone i ich sojuszników do zamrożenia około 7 miliardów dolarów rezerw walutowych kraju i odcięcia finansowania międzynarodowego.

Sytuacja sparaliżowała gospodarkę i tak już w dużym stopniu uzależnioną od pomocy. Po chaotycznym wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z Afganistanu w zeszłym roku, gospodarka tego kraju zaczęła spadać, a Bank Światowy przewidział w kwietniu, że „kombinacja spadających dochodów i rosnących cen doprowadziła do poważnego pogorszenia standardu życia gospodarstw domowych.

Talibowie zorganizowali nadzwyczajne spotkanie w środę zorganizować transport dla rannych i pomoc materialną dla ofiar i ich rodzin, powiedział rzecznik talibów Zabiullah Mujahid.

Premier Mohammad Hassan Akhund zwołał spotkanie w pałacu prezydenckim, aby zwrócić się do wszystkich odpowiednich agencji o wysłanie zespołów ratunkowych do dotkniętego obszaru, powiedział Mudżahid w tweecie.

„Podjęto również środki w celu zapewnienia pomocy pieniężnej i opieki medycznej”, powiedział Mudżahid, dodając, że agencje „poinstruowano, aby korzystały z transportu powietrznego i naziemnego do dostarczania żywności, odzieży, lekarstw i innych niezbędnych artykułów oraz do transportu rannych ”.

Najibullah Sadid, afgański ekspert ds. zarządzania zasobami wodnymi, powiedział również, że trzęsienie to zbiegło się z ulewnymi deszczami monsunowymi w okolicy, czyniąc domy tradycyjnymi, z których wiele jest wykonanych z błota i innych naturalnych materiałów, szczególnie podatnych na uszkodzenia.

„Czas trzęsienia ziemi (w) ciemności nocy… i płytka głębokość 10 kilometrów od jego epicentrum spowodowały większą liczbę ofiar” – dodał.

Leave a Comment