Amazon Alexa będzie mogła naśladować głosy zmarłych bliskichBiznes CNN

Najnowsza wersja asystenta głosowego Alexa firmy Amazon może brzmieć dziwnie znajomo.

Firma ogłosiła na dorocznej konferencji re:MARS, która koncentruje się na innowacjach w sztucznej inteligencji, w środę, że pracuje nad aktualizacją swojego systemu Alexa, która pozwoli tej technologii naśladować każdy głos, nawet zmarłego członka rodziny.

W filmie pokazanym na scenie Amazon

(AMZN)
zademonstrował, że zamiast charakterystycznego głosu Alexy czytającej historię młodemu chłopcu, był głos jego babci.

Rohit Prasad, starszy wiceprezes Amazon, powiedział, że zaktualizowany system będzie w stanie zebrać wystarczającą ilość danych głosowych z mniej niż minuty dźwięku, aby umożliwić taką personalizację, zamiast pozwalać komuś spędzać godziny w studiu nagraniowym, jak w przeszłości. Prasad nie powiedział, kiedy ta funkcja może zostać uruchomiona. Amazon odmówił komentarza na osi czasu.

Koncepcja ta wywodzi się z tego, że Amazon szuka nowych sposobów na dodanie więcej „ludzkich atrybutów” do sztucznej inteligencji, zwłaszcza „w czasach trwającej pandemii, kiedy tak wielu z nas straciło kogoś, kogo kochamy” – powiedział Prasad. „Chociaż sztuczna inteligencja nie może usunąć bólu utraty, z pewnością może sprawić, że ich wspomnienia będą trwać”.

Amazon od dawna używa rozpoznawalnych głosów, takich jak prawdziwe głosy Samuela L. Jacksona, Melissy McCarthy i Shaquille O’Neal, aby wyrazić głos Alexa. Ale w ciągu ostatnich kilku lat odtwarzanie głosów ludzi przez sztuczną inteligencję również stawało się coraz lepsze, zwłaszcza dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji i technologii deepfake. Na przykład sztuczna inteligencja wygenerowała trzy linijki z dokumentu Anthony’ego Bourdaina „Roadrunner”, mimo że wydawało się, że wypowiedziała je zmarła osobowość medialna. (Ten konkretny przypadek wywołał poruszenie, ponieważ w filmie nie było jasne, że dialog został wygenerowany przez sztuczną inteligencję i nie został zatwierdzony przez majątek Bourdaina). „Później możemy przeprowadzić na ten temat panel etyki dokumentalnej” — reżyser Morgan Neville Powiedział Nowojorczyk, kiedy film zadebiutował w zeszłym roku.

Ostatnio aktor Val Kilmer, który stracił głos z powodu raka gardła, połączył siły ze startupem Sonantic, aby stworzyć dla niego głos oparty na sztucznej inteligencji w nowym filmie „Top Gun.: Maverick”. Według Różnorodność.

Adam Wright, główny analityk w IDC Research, powiedział, że widzi wartość w wysiłkach Amazona.

„Myślę, że Amazon jest tym zainteresowany, ponieważ ma możliwości i technologię, i zawsze szuka sposobów na ulepszenie inteligentnego asystenta i inteligentnego domu” – powiedział Wright. „Czy to prowadzi do głębszego związku z Alexą, czy po prostu stanie się umiejętnością, w której niektórzy ludzie próbują swoich sił od czasu do czasu, okaże się”.

Wyprawa Amazona na niestandardowe głosy Alexa może najbardziej zmagać się z efektem Weird Valley – odtworzeniem głosu, który brzmi tak bardzo jak ukochanej osoby, ale nie jest do końca właściwy, co prowadzi do odrzucenia przez prawdziwych ludzi.

„Z pewnością istnieje ryzyko, na przykład jeśli wynikowe interakcje głosowe i AI nie pasują dobrze do wspomnień bliskich tej osoby” – powiedział Micheal Inouye z ABI Research. „Dla niektórych będzie to przerażające lub wręcz straszne, ale dla innych może to być postrzegane w głębszy sposób, na przykład poprzez umożliwienie dziecku usłyszenia głosu dziadków. sposób, w jaki nie jest to ścisły zapis przeszłości.

Uważa jednak, że różne reakcje na takie zapowiedzi są świadectwem tego, jak społeczeństwo będzie musiało dostosować się do obietnic innowacji i ich ostatecznej rzeczywistości w nadchodzących latach.

„Na pewno zobaczymy więcej tego typu eksperymentów i prób – i przynajmniej dopóki nie osiągniemy wyższego poziomu komfortu lub te rzeczy staną się bardziej powszechne, zawsze będzie szeroki zakres odpowiedzi” – zadeklarował.

Leave a Comment