Amazon Alexa będzie mogła naśladować głosy zmarłych bliskich

Firma ogłosiła na dorocznej konferencji re:MARS, która koncentruje się na innowacjach w sztucznej inteligencji, w środę, że pracuje nad aktualizacją swojego systemu Alexa, która pozwoli tej technologii naśladować każdy głos, nawet zmarłego członka rodziny.

W transmisji wideo na scenie Amazonka (AMZN) zademonstrował, że zamiast charakterystycznego głosu Alexy czytającej historię młodemu chłopcu, był głos jego babci.

Rohit Prasad, starszy wiceprezes Amazon, powiedział, że zaktualizowany system będzie w stanie zebrać wystarczającą ilość danych głosowych z mniej niż minuty dźwięku, aby umożliwić takie dostosowanie, zamiast pozwalać komuś spędzać godziny w studiu nagraniowym, jak w przeszłości. Prasad nie powiedział, kiedy ta funkcja może zostać uruchomiona. Amazon odmówił komentarza na osi czasu.

Koncepcja ta wywodzi się z tego, że Amazon szuka nowych sposobów na dodanie więcej „ludzkich atrybutów” do sztucznej inteligencji, zwłaszcza „w czasach trwającej pandemii, kiedy tak wielu z nas straciło kogoś, kogo kochamy” – powiedział Prasad. „Chociaż sztuczna inteligencja nie może usunąć bólu utraty, z pewnością może sprawić, że ich wspomnienia będą trwać”.

Amazon od dawna używa rozpoznawalnych głosów, takich jak prawdziwe głosy Samuela L. Jacksona, Melissy McCarthy i Shaquille O’Neal, aby wyrazić głos Alexa. Ale w ciągu ostatnich kilku lat odtwarzanie głosów ludzi przez sztuczną inteligencję również stawało się coraz lepsze, zwłaszcza dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji i technologii deepfake. Na przykład trzy linijki z filmu dokumentalnego Anthony’ego Bourdaina „Roadrunner” zostały wygenerowane przez sztuczną inteligencję, mimo że wydawało się, że zostały wypowiedziane przez zmarłą osobowość medialną. (Ten konkretny przypadek wywołał poruszenie, ponieważ w filmie nie było jasne, że dialog został wygenerowany przez sztuczną inteligencję i nie został zatwierdzony przez majątek Bourdaina). „Później możemy zorganizować na ten temat panel etyki dokumentalnej” – powiedział reżyser Morgan Neville. Powiedział Nowojorczyk, kiedy film zadebiutował w zeszłym roku.
Ostatnio aktor Val Kilmer, który stracił głos z powodu raka gardła, połączył siły ze startupem Sonantic, aby stworzyć dla niego głos oparty na sztucznej inteligencji w nowym filmie „Top Gun.: Maverick”. Według Różnorodność.

Adam Wright, główny analityk w IDC Research, powiedział, że widzi wartość w wysiłkach Amazona.

„Myślę, że Amazon jest tym zainteresowany, ponieważ ma możliwości i technologię, i zawsze szuka sposobów na ulepszenie inteligentnego asystenta i inteligentnego domu” – powiedział Wright. „Czy to prowadzi do głębszego związku z Alexą, czy po prostu stanie się umiejętnością, w której niektórzy ludzie próbują swoich sił od czasu do czasu, okaże się”.

Wyprawa Amazona na niestandardowe głosy Alexa może najbardziej zmagać się z efektem Weird Valley – odtworzeniem głosu, który brzmi tak bardzo jak ukochanej osoby, ale nie jest do końca właściwy, co prowadzi do odrzucenia przez prawdziwych ludzi.

„Z pewnością istnieje ryzyko, na przykład, jeśli głos i wynikające z niego interakcje AI nie pasują do wspomnień bliskich tej osoby” – powiedział Micheal Inouye z ABI Research. „Dla niektórych będzie to przerażające lub wręcz straszne, ale dla innych może to być postrzegane w głębszy sposób, na przykład poprzez umożliwienie dziecku usłyszenia głosu dziadków. sposób, w jaki nie jest to ścisły zapis przeszłości”.

Uważa jednak, że różne reakcje na takie zapowiedzi są świadectwem tego, jak społeczeństwo będzie musiało dostosować się do obietnic innowacji i ich ostatecznej rzeczywistości w nadchodzących latach.

„Na pewno zobaczymy więcej tego typu eksperymentów i prób – i przynajmniej dopóki nie osiągniemy wyższego poziomu komfortu lub te rzeczy staną się bardziej powszechne, zawsze będzie szeroki zakres odpowiedzi” – zadeklarował.

Leave a Comment