Amazon ma plan, aby Alexa naśladowała czyjś głos

Urządzenie Amazon DOT Alexa jest pokazane w domu na tej ilustracji wykonanej 1 października 2021 r. REUTERS / Mike Blake / Ilustracja

Dołącz teraz za BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

LAS VEGAS, 22 czerwca (Reuters) – Amazon.com Inc. (AMZN.O) chce dać klientom możliwość sprawienia, by Alexa, firmowa asystentka głosowa, brzmiała jak ich babcia – lub jakakolwiek inna osoba.

Sprzedawca internetowy opracowuje system, który pozwala Alexie naśladować dowolny głos po usłyszeniu mniej niż minuty dźwięku, powiedział starszy wiceprezes Amazon, Rohit Prasad, podczas konferencji, która odbyła się w Las Vegas w środę. „Celem jest, aby „wspomnienia trwały” po tym, jak „tak wielu z nas straciło kogoś, kogo kochamy” podczas pandemii, powiedział Prasad.

Amazon odmówił udostępnienia, kiedy wprowadzi taką funkcję.

Dołącz teraz za BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Praca wchodzi w obszar technologii, który został zbadany pod kątem korzyści i potencjalnych nadużyć. Na przykład Microsoft Corp. (MSFT.O) ostatnio ograniczyło to, które firmy mogą używać swojego oprogramowania do prób wokalnych. Celem jest pomoc osobom z zaburzeniami mowy lub innymi problemami, ale niektórzy obawiają się, że może być również wykorzystany do rozpowszechniania politycznych podróbek. Czytaj więcej

Amazon ma nadzieję, że projekt pomoże Alexie stać się wszechobecnym w życiu kupujących. Ale uwaga opinii publicznej przeniosła się już gdzie indziej. W Alphabet Inc. (GOOGL.O) Inżynier Google wysunął gorąco kwestionowane twierdzenie, że korporacyjny bot czatu wszedł w stan świadomości. Inny dyrektor Amazona powiedział we wtorek, że Alexa ma 100 milionów klientów na całym świecie, co odpowiada liczbom, które firma podała do sprzedaży urządzeń od stycznia 2019 roku.

Prasad powiedział, że celem Amazona dla Alexy jest „uogólniająca inteligencja”, czyli zdolność dostosowywania się do środowisk użytkowników i uczenia się nowych koncepcji przy niewielkim wkładzie z zewnątrz. Powiedział, że celem jest „nie mylić z wszechwiedzącą, wszechmocną sztuczną inteligencją ogólną” lub AGI, do której dąży jednostka DeepMind Alphabet i OpenAI, współzałożona przez Elona Muska.

Amazon podzielił się swoją wizją firmy z Alexą podczas konferencji. W jednym z segmentów wideo przedstawił dziecko, które zapytało: „Alexa, czy babcia może dokończyć czytanie mi Czarnoksiężnika z Krainy Oz?”

Chwilę później Alexa potwierdziła polecenie i zmieniła głos. Mówiła kojąco, mniej mechanicznie, pozornie brzmiąc jak babcia danej osoby w prawdziwym życiu.

Dołącz teraz za BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Jeffreya Dastina w Las Vegas; Dodatkowe raporty Paresha Dave’a; Montaż przez Davida Gregorio

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Leave a Comment