Amazon wprowadza funkcję Alexa, która naśladuje głosy twoich zmarłych bliskich

Amazon ujawnił eksperymentalną funkcję Alexy, która pozwala asystentowi AI naśladować głosy zmarłych krewnych użytkowników.

Firma zaprezentowała tę funkcję na dorocznej konferencji MARS, pokazując film, w którym dziecko prosi Alexę o przeczytanie bajki na dobranoc głosem jego zmarłej babci.

„Jak widzieliście w tym eksperymencie, zamiast głosu Alexy czytającego książkę, jest to głos babci dziecka” – powiedział Rohit Prasad, główny naukowiec Amazona dla Alexa AI. Prasad przedstawił klip, mówiąc, że dodawanie „ludzkich atrybutów” do systemów AI było coraz ważniejsze „w czasach trwającej pandemii, kiedy tak wielu z nas straciło kogoś, kogo lubimy”.

„Chociaż sztuczna inteligencja nie może usunąć bólu straty, z pewnością może sprawić, że ich wspomnienia przetrwają” – powiedział Prasad. Samo demo możesz obejrzeć poniżej:

Amazon nie dał żadnych wskazówek, czy ta funkcja zostanie kiedykolwiek upubliczniona, ale twierdzi, że jej systemy mogą nauczyć się naśladować czyjś głos już po jednej minucie nagrania audio. W dobie obfitości filmów i notatek głosowych oznacza to, że przeciętny konsument jest w zasięgu ręki, aby sklonować głos swoich bliskich – lub kogokolwiek innego, kogo kocha.

Chociaż ta konkretna aplikacja jest już kontrowersyjna, a użytkownicy mediów społecznościowych nazywają tę funkcję „przerażającą” i „potworną”, takie naśladowanie głosu AI ma stają się coraz bardziej powszechne w ostatnich latach. Te imitacje są często znane jako „audio deepfake” i są już regularnie używane w branżach takich jak podcasting, film i telewizja oraz gry wideo.

Na przykład wiele pakietów do nagrywania dźwięku oferuje użytkownikom możliwość klonowania poszczególnych głosów z ich nagrań. W ten sposób, jeśli na przykład host podcastu ją oszukuje, inżynier dźwięku może zmienić to, co powiedział, wpisując nowy skrypt. Replikowanie płynnych linijek mowy to dużo pracy, ale bardzo małe zmiany można wprowadzić za pomocą zaledwie kilku kliknięć.

Ta sama technologia została również zastosowana w kinie. W zeszłym roku ujawniono, że w filmie dokumentalnym o życiu szefa kuchni Anthony’ego Bourdaina, który zmarł w 2018 roku, wykorzystuje sztuczną inteligencję do klonowania swojego głosu, aby czytać cytaty z wysłanych e-maili. Wielu fanów było zniesmaczonych zastosowaniem tej technologii, nazywając ją „makabryczną” i „wprowadzającą w błąd”. Inni bronili wykorzystania tej technologii jako podobnej do innych rekonstrukcji wykorzystywanych w filmach dokumentalnych.

Prasad z Amazona powiedział, że ta funkcja może umożliwić klientom nawiązanie „trwałych osobistych relacji” ze zmarłym i z pewnością prawdą jest, że wiele osób na całym świecie już używa sztucznej inteligencji w tym celu. ludzie już mają stworzył chatboty imitujące zmarłych bliskich, na przykład szkolenie AI na podstawie zapisanych rozmów. Dodanie dokładnych głosów do tych systemów – a nawet awatarów wideo – jest całkowicie możliwe dzięki dzisiejszej technologii sztucznej inteligencji i prawdopodobnie stanie się bardziej rozpowszechnione.

Jednak to, czy klienci chcą, aby ich zmarli bliscy stali się cyfrowymi marionetkami AI, to zupełnie inna sprawa.

Leave a Comment