Australia Zachodnia: Kultura wykorzystywania seksualnego w górnictwie „odrażająca i systemowa”, wynika z ankiety

Po śledztwo, które trwało prawie rok, komitet kierowany przez stanowych prawodawców szczegółowo opisał molestowanie seksualne, poniżenie, napaści i groźby gwałtu wśród pracownic w branży, opisując „kulturę ukrywania”, w której „molestowanie seksualne jest ogólnie akceptowane lub ignorowane”.

Wiele kobiet, które zgłosiły się do śledztwa, powiedziało, że to „pierwszy raz, kiedy podzieliły się swoimi doświadczeniami”, podczas gdy policja stanowa poinformowała komisję, że w ciągu ostatnich dwóch lat zbadała 23 zgłoszenia napaści na tle seksualnym w kopalniach. .

W jednym z relacji anonimowa pracownica podzieliła się historią „znokautowania” w swoim tymczasowym mieszkaniu na terenie kopalni, po czym obudziła się z „dżinsami i majtkami wokół kostek”.

„Czułam się chora, zawstydzona, znieważona, brudna i bardzo zdezorientowana” – powiedziała w swoim zeznaniu.

W innym oświadczeniu wykonawca wyjaśniła, w jaki sposób jej kierownik budowy powiedział jej, że będzie musiała uprawiać z nim seks, aby przeprowadzić dochodzenie w sprawie bezpieczeństwa, w które była zaangażowana.

Ta sama kobieta dowiedziała się później, że „powinna paść na kolana”, jeśli chce pracować w kopalniach na pełen etat, zgodnie z jej oświadczeniem.

Wiele relacji o „przerażających napaściach na tle seksualnym” i mężczyznach przymusowo atakujących kobiety w miejscu pracy, rozbierających się przed współpracownikami, umieszczających lalki erotyczne w tymczasowych mieszkaniach, nękających je i wysyłających SMS-y z „wyraźnymi i nieprzyzwoitymi” materiałami bez zgody, było również szczegółowe.

Kilka firm wydobywczych i paliw kopalnych, w tym BHP (BBL)Energia z lasu, Rio Tinto (Rio) oraz Grupa Fortescue Metals (FSUGI)zostały wymienione w raporcie w związku z licznymi zarzutami napaści na tle seksualnym na ich stronach lub przez ich pracowników.
W oświadczeniach wysłanych do CNN, Rio Tinto – które zamówił własną recenzję w sprawie zastraszania i molestowania seksualnego w miejscu pracy na początku tego roku – powiedział, że popierał dochodzenie od samego początku i przeanalizuje zalecenia raportu, podczas gdy prezes Fortescue Metals Group, Elizabeth Gaines, potwierdziła podejście firmy do „zerowej tolerancji” wobec molestowania seksualnego.

Rzecznik Woodside Energy powiedział, że firma zajmująca się ropą naftową i gazem jest zaangażowana w zapewnienie „bezpiecznego środowiska pracy” dla pracowników i że „każdy w branży musi radzić sobie lepiej”.

CNN skontaktowało się ze wszystkimi firmami wymienionymi w raporcie w celu uzyskania komentarza.

Komitet stwierdził, że firmy wydobywcze „zazwyczaj są otwarte i otwarte w swoim podejściu do śledztwa”, a kilka z wymienionych zgłosiło „incydenty, w których podjęły zdecydowane działania” w celu usunięcia przestępców seksualnych.

Kobiety ankietowane wskazały jednak, że w wielu przypadkach sprawcy napaści na tle seksualnym „po prostu zmienili miejsce pracy lub zostali ponownie zatrudnieni w branży w innej firmie”.

„Firmy górnicze… wyraziły szok ze względu na skalę problemu i dostrzegły potrzebę pilnego zajęcia się zmianami kulturowymi. Jako komisja byliśmy zszokowani faktami, ale także zaskoczeni, że firmy mogą być tak zaskoczone” – czytamy w raporcie. .

Jednym z głównych problemów zidentyfikowanych w ankiecie była obawa przed zgłaszaniem molestowania seksualnego.

„Słyszeliśmy o nieufności i braku zaufania, jakie wielu pracowników ma do istniejących struktur zarządzania liniowego – brak zaufania jest wyraźną przeszkodą w zgłaszaniu tych problemów” – stwierdził komisja, dodając, że istotne jest, aby „liczne opcje zgłaszania ” zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne, zostały udostępnione pracownikom przyszłości.

Departament Kopalń, Przemysłu, Regulacji i Bezpieczeństwa – regulator branży – powiedział komisji, że w ciągu ostatnich siedmiu lat otrzymał tylko 22 zgłoszenia napaści na tle seksualnym w kopalniach.

Zachodnia australia Przemysł wydobywczy koncentruje się w Pilbara, pustynnym regionie na dalekiej północy stanu graniczącego z Oceanem Indyjskim. Ze względu na odległe położenie górnicy pracujący na tych stanowiskach nazywani są potocznie „FIFO” – odniesienie do charakteru ich harmonogramu „fly-in-fly-out”.

Australia wspiera węgiel

Raport wykazał, że miejsca pracy FIFO „wykazywały większość, jeśli nie wszystkie główne czynniki ryzyka molestowania seksualnego”, z powodu nadużywania alkoholu i narkotyków, nierówności płci, różnic między płciami i „agresywnych relacji między mężczyznami i kobietami”.

„Natura FIFO może w niektórych kopalniach promować kulturę„ to, co dzieje się w obozie, zostaje w obozie ”. To, w połączeniu z intensywnym piciem, jest receptą na nękanie” – powiedziała pewna kobieta w jego pamięci.

Komisja przedstawiła szereg zaleceń w odpowiedzi na swoje ustalenia, w tym „ustanowienie standardów branżowych dla obiektów noclegowych, monitoringu wideo, [better] oświetlenie i inne środki bezpieczeństwa oraz bardziej umiarkowane normy spożycia alkoholu” na terenie kopalń.

Na poziomie stanowym i federalnym australijski przemysł wydobywczy znany jest z bezprecedensowej siły politycznej, ze względu na uzależnienie kraju od paliw kopalnych i eksportu minerałów – takich jak ruda żelaza i węgiel – w celu napędzania gospodarki.

Sektor zasobów Australii Zachodniej przyniósł rekordową wartość 210 miliardów dolarów (145 mld USD) sprzedaży w roku podatkowym 2020-21. Stan zamknął swoje granice dla większości pandemii, aby utrzymać przemysł.

Leave a Comment