Australijski stan Wiktoria jako pierwszy zakazał nazistowskich symboli i swastyki

Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

Australijski stan Wiktoria, w którym znajduje się Melbourne, uchwalił we wtorek prawo zakazujące publicznego eksponowania nazistowskich symboli, takich jak swastyka. Jest to pierwsza jurysdykcja w kraju, która nałożyła ograniczenia na swastykę, która została przywłaszczona przez skrajnie prawicowych ekstremistów.

Prawo pojawia się, gdy Australia staje w obliczu gwałtownego wzrostu ideologicznego ekstremizmu. Wysoki rangą funkcjonariusz policji federalnej powiedział w październiku nadawcy publicznemu, że liczba dochodzeń w sprawie terroryzmu ze skrajnie prawicowymi powiązaniami miała: wzrosła o 750 procent za około 18 miesięcy, choć ekstremizm religijny nadal stanowił większe zagrożenie. Australijska Organizacja Wywiadu Bezpieczeństwa, agencja bezpieczeństwa wewnętrznego, powiedziała w 2019 r., że około jedna trzecia jej śledztw antyterrorystycznych dotyczyła prawicowego ekstremizmu. W tym roku australijski strzelec zginęło 51 osób w dwóch meczetach w Christchurch w Nowej Zelandii.

„Jednym z najbardziej niepokojących aspektów tych badań jest rosnąca liczba młodych ludzi – głównie młodych mężczyzn – którzy radykalizują się” – napisała agencja w zeszłym roku.

The Prawo, które wejdzie w życie za sześć miesięcy, przewiduje środki karne, które mogą obejmować karę pozbawienia wolności do 12 miesięcy, grzywnę w wysokości do około 15 000 USD lub jedno i drugie. Ustawodawcy stanowi przeprowadzili w zeszłym tygodniu przesłuchanie, na którym eksperci w dużej mierze zgodzili się co do potrzeby odstraszania ekstremizmu, chociaż organizacje zajmujące się prawami, takie jak Liberty Victoria ostrzeżony aby prawo nie naruszało wolności wypowiedzi.

„Symbol nazistowski gloryfikuje jedną z najbardziej ohydnych ideologii w historii – jego publiczne pokazywanie powoduje tylko więcej bólu i podziałów” – powiedział prokurator generalny Jaclyn Symes.

Chociaż większość Australijczyków jest pochodzenia europejskiego, kraj ten ma szybko rosnącą populację Azjatów. Imigracja uczyniła go również jednym z najbardziej wielokulturowych krajów świata zachodniego.

Ustawodawcy z pozostałych pięciu stanów australijskich — Nowa Południowa Walia, Queensland, południowa australiaTasmanii i Zachodnia australia – zaproponowali ograniczenia dotyczące publicznego eksponowania swastyki. Kilka krajów europejskich, w tym Niemcy, również ma ograniczenia dotyczące symboli nazistowskich.

Wzrost ekstremizmu wewnętrznego w Ameryce

„Australia ma długą historię działalności skrajnie prawicowej, ale z pewnością nasiliła się ona w ostatnich latach” – powiedział badacz ekstremizmu z Uniwersytetu Charlesa Sturt, Levi J. West. „Tempo dramatycznie wzrosło w okresie pochrześcijańskim”.

Nowa ustawa zawiera pewne wyjątki dla celów religijnych i edukacyjnych. „Parlament uznaje ciągłe znaczenie swastyki jako starożytnego i pomyślnego symbolu czystości, miłości, pokoju i szczęścia w buddyjskich, hinduskich, dżinistycznych i innych religiach” – napisali autorzy projektu prawa. Niewłaściwe użycie swastyki jest afrontem dla tych wyznawców, dodali.

Leave a Comment