Bennett powiedział, że rozważa przerwę w polityce i nie startuje w następnych wyborach

Premier Naftali Bennett przedstawił pomysł przerwy od polityki i nie startowania w następnych wyborach, według doniesień izraelskiej telewizji w środę.

Publiczny nadawca Kan poinformował, że Bennett podniósł ten pomysł podczas spotkania z innymi członkami swojej partii Yamina, ale powiedział, że nie podjął ostatecznej decyzji.

Premier nie wypowiedział się publicznie w tej sprawie.

Zastępcy Yaminy podobno wezwali Bennetta do szybkiego podjęcia decyzji, łącząc ich los z jego losem. Według raportu Kan, prawdopodobnie odejdą, jeśli Bennett to zrobi.

Kneset zatwierdzony wstępne czytanie projektu ustawy w środę do rozwiązania. Po pokonaniu niezbędnych przeszkód legislacyjnych Izrael przystąpi do swoich piątych wyborów od 2019 r., a minister spraw zagranicznych Yair Lapid zostanie tymczasowym premierem do czasu utworzenia nowego rządu. Bennett miał wtedy zastąpić Lapida na stanowisku pełniącego obowiązki premiera.

Sondaże nadawane w kanałach telewizyjnych we wtorek pokazał, że Yamina Bennetta zdobędzie tylko cztery do pięciu mandatów w porównaniu z siedmioma, które partia zdobyła w wyborach w 2021 r., co może odegrać rolę w zachęceniu urzędującego premiera do przekazania sterów jego partii.

Yamina MK Nir Orbach, prowadząca posiedzenie komisji Knesetu, 21, 2022. (Olivier Fitoussi/Flash90)

Tymczasem Channel 13 poinformował w środę, że zanim Bennett zdecydował, że perspektywa uratowania koalicji dobiegła końca, jego pełnomocnicy zaproponowali mianowanie buntownika Yaminy Nira Orbacha na wybrane przez niego potężne stanowisko w zamian za jego rezygnację z Knesetu.

Orbach podobno otrzymał propozycję objęcia przewodnictwa w Mifal HaPais, izraelskiej loterii narodowej, lub stanowisko dyrektora naczelnego Keren Hayesod, oficjalnego organu pozyskiwania funduszy w tym kraju.

Orbach najwyraźniej odrzucił propozycję, powołując się na swoje osobiste wartości.

Yamina MK niedawno wycofał swoje poparcie dla rządu, powołując się na odmowę koalicyjnych posłów, którzy odmówili poparcia kluczowego ustawodawstwa stosującego izraelskie prawo do obywateli izraelskich mieszkających na Zachodnim Brzegu; decyzja pozostawiła rządowi mniejszość parlamentarną.

Bennett został po raz pierwszy wybrany do Knesetu po tym, jak doprowadził żydowską partię Home do 12 mandatów w wyborach w 2013 r. Później pełnił funkcję ministra w rządach kierowanych przez Netanjahu.

Nie udało mu się przekroczyć progu wyborczego ze swoją partią Nowa Prawica w wyborach w kwietniu 2019 r., ale dostał drugą szansę, gdy we wrześniu tego samego roku odbyła się kolejna tura wyborów, odzyskując mandat w Knesecie w ramach Yamina odłam.

Po wyborach w 2021 r. Bennett zerwał ze swoim byłym sojusznikiem Netanjahu i utworzył historyczny i zróżnicowany rząd jedności, którego sam był premierem. Koalicja rozpadła się w ostatnich miesiącach pod ciężarem dezercji, wielu z własnej partii, z powodu podziałów ideologicznych z koalicjantami.

Nowe wybory odbędą się prawdopodobnie pod koniec października lub na początku listopada, po świętach żydowskich.

Nie chodzi (tylko) o ciebie.

Wspieranie The Times of Israel nie jest transakcją za usługę online, taką jak subskrypcja Netflix. Społeczność ToI jest dla ludzi takich jak ty, którym zależy wspólne dobro: zapewnienie, że zrównoważone i odpowiedzialne relacje z Izraela będą nadal swobodnie dostępne dla milionów ludzi na całym świecie.

Oczywiście usuniemy wszystkie reklamy z Twojej strony i uzyskasz dostęp do świetnej zawartości przeznaczonej tylko dla społeczności. Ale twoje wsparcie daje ci coś głębszego: dumę z dołączenia coś, co naprawdę się liczy.

Dołącz do społeczności Times of Israel

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to widzieć

Jesteś oddanym czytelnikiem

Dlatego założyliśmy The Times of Israel dziesięć lat temu – aby zapewnić wymagającym czytelnikom, takim jak ty, relacje o Izraelu i świecie żydowskim, które trzeba przeczytać.

Więc teraz mamy prośbę. W przeciwieństwie do innych mediów, nie mamy na swoim miejscu paywalla. Ale ponieważ dziennikarstwo, które prowadzimy, jest drogie, zapraszamy czytelników, dla których The Times of Israel stał się ważny, aby pomogli nam wesprzeć naszą pracę, dołączając Społeczność Times of Israel.

Za jedyne 6 USD miesięcznie możesz wesprzeć nasze wysokiej jakości dziennikarstwo, jednocześnie korzystając z The Times of Israel BEZ REKLAMjak również dostęp Ekskluzywna zawartość dostępne tylko dla członków społeczności Times of Israel.

Dziękuję,
David Horovitz, założyciel i redaktor The Times of Israel

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to widzieć

Leave a Comment