Brazylia: Zgwałcona 11-letnia dziewczynka przechodzi aborcję po pierwszej odmowie

BRASILIA, Brazylia — Brazylijscy prokuratorzy poinformowali w czwartek, że zgwałcona 11-latka przeszła legalną aborcję po tym, jak sędzia zakazał jej na kilka tygodni przerwania ciąży.

Prokuratorzy federalni w stanie Santa Catarina powiedzieli w oświadczeniu, że szpital Polydoro Ernani w São Thiago podjął „kroki mające na celu przerwanie ciąży nieletniej” po oficjalnym wniosku złożonym w imieniu córki rodziny młodzieńca.

Szpital powiedział w oświadczeniu, że nie może komentować sprawy, ponieważ jest ona objęta tajemnicą brazylijskiego systemu sądownictwa.

Lekarze wcześniej odmówili wykonania zabiegu, ponieważ dziecko było w 22. tygodniu ciąży.

Niektórzy aktywiści antyaborcyjni twierdzą, że zalecenia Departamentu Zdrowia wzywają do ograniczenia procedury do 20-22 tygodni. Ale Daniela Félix, prawniczka zajmująca się rodziną dziecka, i inni eksperci prawni twierdzą, że brazylijskie prawo nie wspomina o limicie w przypadku ofiar gwałtu lub gdy życie kobiety jest zagrożone.

11-latka, która miała 10 lat, kiedy została zgwałcona, była w swoim 29. tygodniu, kiedy aborcja została ostatecznie przeprowadzona w środę wieczorem, wśród oburzenia na sędzię Joanę Ribeiro Zimmer za jej działania w tej sprawie.

Na początku tego tygodnia brazylijski organ nadzoru sądowego powiedział, że zbada Zimmera za to, że poprosił dziecko podczas nakręconego 9 maja przesłuchania, jeśli zrozumie, jak przebiegają ciąże, i zasugerował dziewczynie, aby „trzymała się trochę dłużej”, aby uratować płód.

Dziewczyna wielokrotnie powtarzała, że ​​nie chce rodzić.

Prawo brazylijskie dopuszcza aborcję w trzech przypadkach: gwałt; ryzyko dla życia matki; oraz przypadki bezmózgowia, w których płód nie ma funkcjonującego mózgu.

Sprawa wywołała debatę między zwolennikami skrajnie prawicowego prezydenta Jaira Bolsonaro i lewicowego byłego prezydenta Luiza Inácio Lula da Silvy.

Bolsonaro, która ubiega się o reelekcję przeciwko da Silvie, napisała na Twitterze po tym, jak pojawiła się wiadomość o aborcji dziewczyny: „Dziecko z siedmiomiesięcznej ciąży”.

„Nie dyskutujemy, jak to zostało zaprojektowane, czy prawo na to pozwala, czy nie. Niedopuszczalne jest odebranie życia tej bezbronnej istocie! on napisał.

Da Silva powiedział w kwietniu, że każdemu powinno się pozwolić na aborcję, ale w ciągu kilku dni wycofał się, mówiąc, że sprzeciwia się aborcji, pomimo przekonania, że ​​kobiety powinny mieć wybór w interesie publicznym. zdrowie.

Sprawa zgłoszona przez portal The Intercept Brasil w zeszłym tygodniu skłoniła stowarzyszenia sędziów i organizacje praw człowieka do żądania usunięcia Zimmera ze stanowiska.

Zimmer powiedziała w środowym oświadczeniu, że „nie będzie mówić do części przesłuchania, które zostały bezprawnie ujawnione”. Powiedziała również, że będzie milczeć w tej sprawie, „aby zapewnić dziecku pełną i należytą ochronę”.

Śledztwo w sprawie metod Zimmera będzie prowadzone przez ten sam system sądowy w Santa Catarina w południowej Brazylii, a jego decyzja zostanie skierowana do jego własnego sądu w stanie południowej Brazylii, a następnie zostanie podjęta przez krajowy organ nadzorczy, który podejmie ostateczną decyzję. ———

Savarese meldował się z Sao Paulo.

Leave a Comment