Czy przyszła flota robotycznych ryb może oczyścić ocean z mikroplastiku?

Mikroplastiki są zagrożeniem. Od tego czasu można je znaleźć wszędzie szczyt Mount Everest topnieć Śnieg antarktyczny. Stwierdzono nawet, że mikrodrobiny plastiku krążą w Krew ludzka. Ale być może miejscem, w którym wywierają one największy wpływ, są ziemskie oceany. Plastik jest jedynym najczęstsze szczątki w morzu– często rozpada się z czasem na maleńkie kawałki, które są zjadane przez ryby i mogą siać spustoszenie w ekosystemach morskich.

Dlatego naukowcy pracują nad nową metodą, aby pozbyć się go na dobre: ​​robotami w kształcie ryby, zdolnymi do czyszczenia oceanów poprzez pływanie.

W badanie opublikowane w środę w recenzji Litery nano, Naukowcy z Uniwersytetu Sichuan w Chinach stworzyli robota-rybę wykonaną z materiału aktywowanego światłem, który może wchłaniać mikrodrobiny plastiku podczas pływania w wodzie. Zespół uważa, że ​​nowego robota można by wykorzystać do transportu zanieczyszczeń w inne miejsce, gdzie można je zbierać i odpowiednio usuwać. Może być również używany do wykrywania i monitorowania mikroplastików w trudniejszych warunkach, których ludzie nie mogą łatwo zbadać, takich jak lodowate wody Arktyki.

„Wykazano, że robot z weryfikacją koncepcji podkreśla swoją maksymalną prędkość pływania wynoszącą 2,67 długości ciała na sekundę, co jest porównywalne z prędkością planktonu” – napisali autorzy badania, dodając, że prędkość przewyższa podobne miękkie roboty.

Fishbot jest wykonany z materiału kompozytowego, który jest bezpieczny dla środowiska morskiego i fizycznie reaguje na skierowanie na niego lasera w bliskiej podczerwieni. Włączanie i wyłączanie lasera może spowodować, że „ogon” robota zacznie trzepotać w przód iw tył, pozwalając mu na naśladowanie prawdziwej ryby i pływanie. Gdy się porusza, mikroplastik przywiera do jego ciała, podobnie jak przyssawki do wielorybów i rekinów. Ponadto materiał używany przez naukowców z Sichuan University może sam się naprawiać po przecięciu, co oznacza, że ​​skutecznie naprawia się samoczynnie.

Chociaż wciąż jesteśmy daleko od ławic robotycznych ryb wędrujących po morzach, jest to wciąż innowacyjne rozwiązanie utrzymującego się problemu mikrodrobin plastiku w naszych zanieczyszczonych oceanach. To może pewnego dnia zapewnić nowy sposób na pozbycie się niektórych obszarów zanieczyszczenia – nie jedz go, jeśli złapiesz go na swojej żyłce.

Leave a Comment