Dając szansę alternatywnemu rządowi, Orbach odkłada proces rozwiązania Knesetu do poniedziałku

Chociaż w środę Kneset zatwierdził pierwsze z czterech dobrowolnych głosów rozwiązania, rebeliantka Yamina Nir Orbach wstrzymała proces rozproszenia do poniedziałku, aby dać opozycji pod przewodnictwem Likudu czas na utworzenie alternatywnej koalicji i uniknięcie przedterminowych wyborów.

Kneset wymaga dobrowolnego rozwiązania ustawy i chociaż środa była pierwszym etapem projektu, musi przejść dwa przeglądy komisji i trzy dodatkowe czytania, aby zostać sfinalizowanym. Jej kolejnym krokiem jest Komitet Domu Knesetu, któremu przewodniczy Orbach. Odmawiając zwołania komisji do poniedziałku, Orbach opóźnia przesłanie projektu ustawy do pierwszego procesu przeglądu komisji, co jest niezbędną przeszkodą przed kolejnym głosowaniem.

Po spotkaniu komisji Izby Reprezentantów w poniedziałek koalicja ma wysłać projekt ustawy o rozproszeniu do bardziej wspierającej Komisji Konstytucji, Prawa i Sprawiedliwości, kierowanej przez posła koalicji Gilada Kariva (pracownicy), w celu przeprowadzenia przyspieszonego przeglądu. Rozproszenie Knesetu może nie zostać sfinalizowane wcześniej niż w poniedziałek, ale może przedłużyć się do tygodnia.

W zeszły poniedziałek premier Naftali Bennett i minister spraw zagranicznych Yair Lapid ogłosili, że rozwiążą Kneset i przywrócą Izraelowi piąte wybory w ciągu trzech i pół roku. Bennett i Lapid powiedzieli, że „wyczerpali” możliwości ustabilizowania swojej koalicji skalistej mniejszości.

Orbach był ostatnim posłem, który opuścił koalicję, powiedzenie w swoim zawiadomieniu o rezygnacji z 13 czerwca, że ​​będzie działał na rzecz utworzenia alternatywnej prawicowej koalicji w obecnym Knesecie. Chociaż elementy opozycji i partii Yamina Bennetta aktywnie pracują nad utworzeniem nowej natychmiastowej prawicowej koalicji, jest mało prawdopodobne, aby udało im się zebrać próg 61 deputowanych potrzebnych do zastąpienia rządu bez nowych wyborów. .

W środę minister spraw wewnętrznych i dziesięcioletnia partnerka polityczna Bennetta, Ayelet Shaked, powiedziała, że ​​byłaby skłonna dołączyć do koalicji kierowanej przez Likud. Wstrząśnięty nie jest jednak w stanie od razu zwiększyć liczby posłów z bloku opozycyjnego, który ma obecnie 55 mandatów. Zgodnie z tak zwanym norweskim prawem Knesetu Shaked opuściła parlament, gdy objęła urząd ministra. Mogłaby wrócić do Knesetu, ustępując ze stanowiska ministra spraw wewnętrznych, ale wymagałoby to 48-godzinnego okresu oczekiwania.

Minister spraw wewnętrznych Ayelet Shaked przybywa na posiedzenie gabinetu w Kancelarii Premiera w Jerozolimie 15 maja 2022 r. (Yonatan Sindel/Flash90)

To byłby dla niej hazard: jeśli Shaked i opozycja zdołają zebrać wsparcie potrzebne do utworzenia nowego rządu w tym Knesecie, to posunięcie mogłoby mieć sens. Jeśli jednak opozycji nie uda się wymienić rządu przed sfinalizowaniem rozproszenia, Shaked traci szansę na pozostanie na stanowisku szefa MSW w okresie przejściowym poprzez wybory i utworzenie nowego rządu, co powinno trwać co najmniej do listopada. .

Wstrząśnięci i inni członkowie Yaminy niebędący Bennettami mogliby zdobyć do 4 mandatów opozycji kierowanej przez Netanjahu, a kolejnymi potencjalnymi kandydatami do wypełnienia pozostałych luk są posłowie z partii Nowa Nadzieja Gideona Sa’ara oraz Niebiescy i Biali Benny’ego Gantza.

Ale we wtorek Gantz powiedział, że Netanjahu złamał jego zaufanie i powiedział, że wzywa do utworzenia szerokiego rządu jedności po wyborach.

„Netanjahu wyczerpał kredyt polityczny, który można mu przyznać, i dlatego nie ma nic do powiedzenia” – powiedział Gantz w odpowiedzi na dziennikarzy proszących go o dołączenie do lidera Likudu podczas obecnego Knesetu lub po wyborach.

New Hope podobno rozpoczęło negocjacje z Likudem na początku tego miesiąca, ale zakończyło kontakt po pomyślnym zablokowaniu przez opozycję ustawy wymaganej do odnowienia stosowania izraelskiego prawa do osadników na Zachodnim Brzegu.

Podobno Orbachowi obiecano zagwarantowane miejsce na liście partii Likud za swój bunt przeciwko koalicji. W poniedziałek Lapid powiedział, że „nielegalne” jest handlowanie bezpiecznym miejscem na liście partyjnej w zamian za głosy przeciwko koalicji i że takie zachowanie zostanie zbadane. We wtorek Netanjahu powiedział, że ma wiele bezpiecznych miejsc do rozdania i „wziąłby pod uwagę”, że prawodawcy tacy jak Orbach „pozostają wierni ideologii”.

Zakładając, że próba utworzenia alternatywnego rządu w tym Knesecie się nie powiedzie, wybory mają się odbyć pod koniec października lub na początku listopada, a prawdopodobną datą jest 1 listopada.

Nie chodzi (tylko) o ciebie.

Wspieranie The Times of Israel nie jest transakcją za usługę online, taką jak subskrypcja Netflix. Społeczność ToI jest dla ludzi takich jak ty, którym zależy wspólne dobro: zapewnienie, że zrównoważone i odpowiedzialne relacje z Izraela będą nadal swobodnie dostępne dla milionów ludzi na całym świecie.

Oczywiście usuniemy wszystkie reklamy z Twojej strony i uzyskasz dostęp do świetnej zawartości przeznaczonej tylko dla społeczności. Ale twoje wsparcie daje ci coś głębszego: dumę z dołączenia coś, co naprawdę się liczy.

Dołącz do społeczności Times of Israel

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to widzieć

Jesteś oddanym czytelnikiem

Dlatego założyliśmy The Times of Israel dziesięć lat temu – aby zapewnić wymagającym czytelnikom, takim jak ty, relacje o Izraelu i świecie żydowskim, które trzeba przeczytać.

Więc teraz mamy prośbę. W przeciwieństwie do innych mediów, nie mamy na swoim miejscu paywalla. Ale ponieważ dziennikarstwo, które prowadzimy, jest drogie, zapraszamy czytelników, dla których The Times of Israel stał się ważny, aby wesprzeć naszą pracę, dołączając Społeczność Times of Israel.

Za jedyne 6 USD miesięcznie możesz wesprzeć nasze wysokiej jakości dziennikarstwo, jednocześnie korzystając z The Times of Israel BEZ REKLAMjak również dostęp Ekskluzywna zawartość dostępne tylko dla członków społeczności Times of Israel.

Dziękuję,
David Horovitz, założyciel i redaktor The Times of Israel

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to widzieć

Leave a Comment