Epidemia ospy małp: Korea Południowa i Singapur potwierdzają pierwsze przypadki

Sprawa w Singapurze dotyczy Brytyjczyka, który przebywał w mieście-państwie między 15 a 17 czerwca. W poniedziałek uzyskał pozytywny wynik testu na ospę małp, po tym jak w zeszłym tygodniu pojawiły się wysypki, bóle głowy i gorączka.

„W tym okresie przebywał głównie w swoim pokoju hotelowym, z wyjątkiem wizyty w salonie masażu i jedzenia w trzech punktach gastronomicznych w dniu 16 czerwca” – podało we wtorek ministerstwo zdrowia Singapuru.

Zidentyfikowano trzynaście bliskich kontaktów mężczyzny, a ich śledzenie jest w toku, podało ministerstwo, dodając, że mężczyzna był leczony w Narodowym Centrum Chorób Zakaźnych.

Sprawa w Korei Południowej dotyczy obywatela Korei Południowej, który zgłosił się do Koreańskiej Agencji Kontroli i Zapobiegania Chorobom po powrocie z Niemiec w środę. KCDA poinformowało, że Koreańczyk – obecnie leczony w ośrodku w Seulu – powiedział, że przed wejściem na pokład samolotu bolała go głowa, a po przybyciu do kraju pojawiła się gorączka, ból gardła, zmęczenie i zmiany skórne.

Tymczasem Korea Południowa poinformowała, że ​​prowadzi również dochodzenie w sprawie drugiego podejrzanego przypadku obcokrajowca, który przyjechał do kraju w poniedziałek i został zabrany do szpitala w mieście Busan po wykazaniu objawów i rozwoju pęcherzykowej zmiany skórnej.

Ospa małp, uważana za mniej poważnego kuzyna ospy prawdziwej, ma okres inkubacji od 7 do 14 dni, zgodnie z Centers for Disease Control and Prevention (CDC).

Pierwsze objawy są zwykle grypopodobne, takie jak gorączka, dreszcze, wyczerpanie, ból głowy i osłabienie mięśni, a następnie obrzęk węzłów chłonnych, który pomaga organizmowi zwalczać infekcje i choroby.

Choroba następnie rozwija się w wysypkę i zmiany, które mogą tworzyć pęcherze i strupy na całym ciele, które zwykle trwają od dwóch do czterech tygodni.

Wirus krąży od dziesięcioleci w niektórych miejscach, w tym w częściach Afryki Zachodniej i Środkowej.

Ale obecna epidemia widziała ponad 2500 przypadków zgłoszono w dziesiątkach krajów, w których choroba nie została uznana za endemiczną – w tym w Australii, która zgłosiła swój pierwszy przypadek 20 maja, oraz w Stanach Zjednoczonych, gdzie do piątku CDC zgłosiło ponad 110 potwierdzonych przypadków.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła niedawno, że usunie rozróżnienie między krajami endemicznymi i nieendemicznymi, aby odzwierciedlić „ujednoliconą odpowiedź”.

„Niespodziewane pojawienie się małpiej ospy na kilku obszarach przy początkowym braku powiązań epidemiologicznych z obszarami, na których historycznie występowała małpa ospa, sugeruje, że od jakiegoś czasu mogło dojść do niewykrytej transmisji” – czytamy w oświadczeniu WHO w komunikacie prasowym. Ostatnia aktualizacja.
Obraz mikroskopowy owalnych dojrzałych wirionów ospy małpiej po lewej i sferycznych niedojrzałych wirionów po prawej, uzyskany z próbki skóry ludzkiej.

Lekcje z Covid-19

Singapur po raz ostatni wykrył przypadek małpiej ospy w 2019 r., u 38-letniego Nigeryjczyka, który przyjechał do miasta-państwa, aby wziąć udział w weselu.

„Małpia ospa nie jest nową chorobą, więc sporo wiemy o chorobie i wirusie. [which] istnieje już od jakiegoś czasu” – powiedział Khoo Yoong Khean, lekarz i główny naukowiec w Duke-NUS Center for Outbreak Preparedness w Singapurze.

„Ale nastąpiła zmiana w sposobie, w jaki choroba krąży i rozprzestrzenia się w tej obecnej epidemii… [and] wydaje się, że sytuacja ewoluuje”.

Khoo powiedział, że lekcje z pandemii Covid-19 można zastosować do każdej możliwej epidemii małpiej ospy w regionie.

USA wprowadziły 1200 szczepionek przeciwko ospie małp w odpowiedzi na wybuch epidemii

“Rozsądne będzie, aby kraje zachowały ostrożność. Mamy wiele narzędzi, których używaliśmy do Covid-19 i będą one teraz przydatne: metody badań kontraktowych, protokoły kwarantanny, a nawet strategia masowych szczepień, jeśli to konieczne.

„Chociaż nie sądzę, abyśmy zbytnio przejmowali się sytuacją na świecie, a teraz możemy być w lepszym miejscu, epidemii nigdy nie można przewidzieć, jak wiemy. W niedalekiej przyszłości możemy mieć niespodzianki związane z małpią ospą, więc musi nadal wzmacniać nasze systemy opieki zdrowotnej i nadzoru, współpracować z innymi krajami i podejmować lepsze decyzje niż [we did] podczas pandemii Covid”.

Leave a Comment