Fale upałów w Chinach zwiększają zapotrzebowanie na energię do rekordowego poziomu, a powodzie na południu przytłaczają miasta

SZANGHAJ/PEKIN, 22 czerwca (Reuters) – Fale upałów w północnych i środkowych Chinach spowodowały, że popyt na energię elektryczną osiągnął rekordowy poziom, gdy miliony włączyły klimatyzatory, aby uciec przed upalnymi warunkami, podczas gdy powodzie w południowych wioskach przytłoczyły i uwięziły mieszkańców.

W środę Chińska Administracja Meteorologiczna wydała pomarańczowe ostrzeżenia o wysokich temperaturach w regionach prowincji Shandong, Henan i Hebei.

Kilka miast w Shandong, drugiej najbardziej zaludnionej prowincji Chin, ogłosiło „czerwony alert” o wysokiej temperaturze, co zwiększyło zapotrzebowanie na klimatyzację wśród ponad 100 milionów ludzi w regionie.

Dołącz teraz za BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Oczekuje się, że temperatury w regionach osiągną w tym tygodniu ponad 40 stopni Celsjusza (104 stopnie Fahrenheita), zgodnie z prognozą pogody.

Szczytowe obciążenie elektryczne w sieci Shandong osiągnęło we wtorek 92,94 mln kilowatów, przewyższając szczytowy poziom 90,22 mln kilowatów w 2020 r., ustanawiając nowy rekord, podała w środę telewizja państwowa.

Obciążenia w sąsiedniej prowincji Henan osiągnęły najwyższy poziom 71,08 miliona kilowatów w poniedziałek, przekraczając rekord 65,34 miliona kilowatów z poprzedniego dnia, jak podają media państwowe. Czytaj więcej

Premier Li Keqiang, odwiedzający firmę zajmującą się energią cieplną w północnej prowincji Hebei, powiedział, że Chiny muszą zwiększyć moce produkcyjne węgla, aby „zdecydowanie zapobiec przerwom w dostawie prądu”, jak wynika z podsumowania dla mediów opublikowanego we wtorek wieczorem przez State.

Niektóre części Hebei, Henan i Shandong borykały się z suszą w czerwcu, ponieważ wysokie temperatury pojawiły się wcześniej tego lata niż w poprzednich latach.

UWIĘZIONY PRZEZ POWODZIE

Gdy fale upałów uderzają w północne i środkowe Chiny, ulewne deszcze spadły w siedmiu południowych prowincjach, w tym w najbardziej zaludnionym Guangdong w kraju. Czytaj więcej

W środę 113 rzek w Chinach wylało powyżej poziomów ostrzegawczych, w tym siedem powyżej poziomów historycznych, podała telewizja państwowa, powołując się na Ministerstwo Zasobów Wodnych.

W Guangdong prowincjonalny wydział zarządzania kryzysowego poinformował, że ulewne deszcze dotknęły 479 600 osób, 27,13 hektarów upraw i zawaliły się 1729 domów, powodując straty ekonomiczne w wysokości 1,756 miliarda juanów (261 milionów dolarów), podała oficjalna agencja informacyjna Xinhua.

Mieszkańcy Yingde, miasta w Guangdong, gdzie alarm przeciwpowodziowy został podniesiony do poziomu I, powiedzieli w mediach społecznościowych, że woda i elektryczność zostały odcięte, ponieważ obszar ten został zalany.

Chiny mają czteropoziomowy system ostrzegania, w którym poziom I sygnalizuje najpoważniejsze powodzie.

„Woda pojawiła się bardzo szybko i myślę, że wielu nie przygotowywało jedzenia w domu” – powiedział użytkownik chińskiego mikrobloga Weibo.

W sklepach kończą się podstawowe produkty, takie jak olej i ryż, ponieważ miejscowi spieszą się, by je zaopatrzyć, powiedział Reuterowi jeden z mieszkańców.

Władze Yingde przeniosły niektórych mieszkańców na południe miasta, a innym odradzały opuszczanie domów.

W prowincji Jiangxi, uwięzieni mieszkańcy wsi zostali uratowani po tym, jak powodzie zmyły drogi i mosty, podała telewizja państwowa.

(1 USD = 6,7153 chińskiego juana renminbi)

Dołącz teraz za BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Albee Zhanga, Elli Cao i Ryana Woo w Pekinie, Wang Jinga w Szanghaju i Josha Horwitza; Dodatkowe reportaże Liz Lee w Kuala Lumpur; Montaż przez Michaela Perry

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Leave a Comment