Farma, która karmi kurczaki marihuaną zamiast antybiotyków, przynosi wyższe ceny od konsumentów poszukujących ekologicznego drobiu, twierdzą naukowcy

Pracownik przygotowuje mięso z kurczaka na targu Khlong Toei w Bangkoku.Adisorn Chabsungnoen / SOPA Images / LightRocket za pośrednictwem Getty Images

  • Farma w Tajlandii zaczęła karmić swoje kurczaki konopiami indyjskimi zamiast antybiotykami.

  • Naukowcy z Uniwersytetu Chiang Mai twierdzą, że eksperyment wykazuje pozytywne oznaki.

  • Od konsumentów poszukujących ekologicznego drobiu kurczaki otrzymują dwukrotnie wyższą cenę niż zwykle.

Farma medycznej marihuany w północnej Tajlandii karmi swoje kury z wolnego wybiegu konopiami zamiast antybiotykami, a naukowcy twierdzą, że eksperyment przyniósł obiecujące wyniki.

Naukowcy z Wydziału Nauk o Zwierzętach i Wodach Uniwersytetu w Chiang Mai powiedzieli, że mniej niż 10% z 1000 kurcząt na farmie Lampang zmarło od czasu wprowadzenia puli do paszy dla kurcząt w styczniu 2021 roku.

Chociaż wyniki badania są wciąż w trakcie przeglądu i obejmują tylko jeden rok badań, Chompunut Lumsangkul, adiunkt, który prowadził badanie, powiedział Insiderowi, że dieta z konopi wydaje się działać. Wskaźnik śmiertelności kurcząt w gospodarstwie był taki sam, jak w regularnych sezonach, kiedy nie ma poważnego ogniska żadnego z nich choroba, która zabija ptakiona mówi.

Lumsangkul powiedział, że specjalna karma dla ptaków jest wytwarzana przez dodanie mielonej marihuany do pokarmu i wody. W tym czasie kurczętom nie podaje się ani nie stosuje żadnych antybiotyków ani leków.

Oprócz zdrowych kurczaków doświadczenie pozwoliło również farmie sprzedawać drób po wyższych cenach konsumentom poszukującym ekologicznego drobiu.

Ptaki osiągają dwukrotnie wyższą cenę, około 1,50 dolara za funt, głównie dlatego, że kupujący chcą ekologicznych kurczaków, którym nie podawano antybiotyków, powiedział Lumsangkul. Twierdziła również, że mięso z kurczaków – które nazywają „GanjaChicken” – jest delikatniejsze i smakuje lepiej niż zwykłe kurczaki.

„Konsumenci tajscy zwrócili na to uwagę, ponieważ zapotrzebowanie na kurczaki rośnie, a wielu rolników musi stosować antybiotyki, więc niektórzy klienci chcą znaleźć bezpieczniejszy produkt” – powiedział adiunkt.

Farma Lampang uprawia głównie konopie indyjskie jako jeden z głównych produktów, ale także hoduje kurczaki.

Farma Lampang uprawia głównie konopie indyjskie jako jeden z głównych produktów, ale także hoduje kurczaki.CHOMPUNUT LUMSANGKUL

W ramach eksperymentu Lumsangkul powiedział, że jego zespół badawczy czasami podawał kurczakom zwiększone poziomy tetrahydrokannabinolu (THC) – substancji w marihuanie, która daje użytkownikom wysoki poziom – przekraczający dopuszczalne normy dla ludzi w Tajlandii.

Na początku tego miesiąca rząd Tajlandii zalegalizował sprzedaż produktów z konopi ale ograniczył ilość THC w produktach, które można spożywać do 0,2%. Dla porównania, kurczaki na farmie czasami dostawały nawet 0,4%, powiedział Chompunut.

„Nie mogę powiedzieć, że konopie indyjskie nie pozostawiają kurcząt na haju, ale wykazują normalne zachowanie” – powiedziała.

W chacie rolnika można zobaczyć kilkadziesiąt czarnych kurczaków.

Od stycznia zeszłego roku farma ma ponad 1000 kurczaków karmionych konopiami indyjskimi.CHOMPUNUT LUMSANGKUL

Lumsangkul zauważył, że nie jest od razu jasne, jakie są wszystkie korzyści z karmienia kurcząt konopiami indyjskimi ani dlaczego marihuana przede wszystkim utrzymuje ptaki w zdrowiu. Powiedziała jednak, że prawdopodobnie marihuana zawiera związki bioaktywne lub substancje promujące aktywność metaboliczną i lepsze warunki zdrowotne, które wzmacniają układ odpornościowy ptaków.

Badanie było jak dotąd tylko „testem przesiewowym”, a naukowcy muszą jeszcze sprawdzić, czy pasza z konopi chroni kurczęta przed ptasią grypą lub innymi poważnymi chorobami, powiedział Lumsangkul.

Jeśli chodzi o to, czy ludzie mogą się naćpać po zjedzeniu kurczaków karmionych konopiami, Lumsangkul powiedział, że „nie ma takiej możliwości”. Powiedziała, że ​​THC jest w pełni metabolizowany w organizmie kurczaka przed ubojem, więc jego kształt zmienia się całkowicie, zanim dotrze na stół.

Przeczytaj oryginalny artykuł na Zapoczątkowany

Leave a Comment