Finał pierwszego sezonu Obi-Wana Kenobiego podskakuje z Georgem Lucasem Canonem – ostateczny termin

OSTRZEŻENIE O SPOILERA: Ten post zawiera szczegółowe informacje na temat finału 1 sezonu Disneya+/LucasfilmTo jest Obi-Wan Kenobi.

Finał sezonu Disney+/Lucasfilm Obi-Wan Kenobi zakończył swój sześcioodcinkowy łuk w czasie, który trwał całe 4 godziny i 40 minut od debiutu 27 maja.

Można powiedzieć, że jest bardzo długi Gwiezdne Wojny film; 2017 Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi najdłuższy to 2 godziny i 32 minuty.

Tak, ręce w dół, to była znacznie ulepszona seria od początku Księga Boby Fetta, który ukradł całe jego mojo? Mandalorianin, żyjący w cieniu tej serii. A po 2005 roku w serii wydarzyło się kilka intrygujących rzeczy. Gwiezdne wojny: Część III – Zemsta Sithów.

Ale ogólnie było? Obi-Wan Kenobi wystarczająco dobry? Jak podniósł Gwiezdne Wojny armata? W połowie tak nie było, aw połowie tak.

Wczesne, zawadiackie dni małej księżniczki Leii Organy były wystarczająco urocze, ale jak żałosne jest to, że zostaje księżniczką, która jest nieustannie porywana przez Imperialnych? Z pewnością nie może zostać ponownie porwana, zanim zostanie zakładnikiem Dartha Vadera, a jego planeta Alderaan zostanie rozbita. Jeśli Lucasfilm ma to na kartach w dalszej części drogi, czy księżniczka Leia zakochuje się w swoich imperialnych porywaczach w stylu Patty Hearst?

Stałe ryzyko dla Disneya i Lucasfilmu, aby rozwinąć klasyczne historie postaci z Gwiezdne Wojny wszechświat jest taki, że architekt franczyzy George Lucas, przynajmniej na ekranie, nie chodził do studni wystarczająco często, w przeciwieństwie do gwiezdna wędrówka, który był bezlitośnie eksploatowany od momentu jego pojawienia się.

Przez dekady, Gwiezdne Wojny fani utknęli w swojej sztywnej ideologii tego, co działa, nie działa i jest odpowiednie we wszechświecie, który ma wiele czarnych dziur. Kiedy Disney zaczyna wypełniać te luki, powiedzmy, opowiadając historię Hana Solo lub Obi-Wana, trzeba mieć pewną rękę i nie jest możliwe, aby wszyscy byli szczęśliwi.

Co najbardziej denerwuje fanów? Gdy lufa jest zepsuta lub naruszona (tj. „Han strzelił pierwszy”), i Obi-Wan Kenobi niesie ze sobą pewną winę. Więcej o tym później.

Jedyną zaletą Disneya jest to, że wszystkim brakuje sukcesu w Gwiezdne Wojny Seriale telewizyjne, tj. niską oglądalność, można ukryć, zwłaszcza przed publiczną kontrolą niepokoju kasowego (Han Solo: Gwiezdne wojny – historie niezadowolony z tłumu i skończył jako najmniej dochodowy film franczyzy z 213,7 miliona dolarów w kraju, 392,9 miliona na całym świecie).

Więc co próbowało przesunąć igłę tutaj? Gwiezdne Wojny tradycja w Obi-Wan Kenobi ostatni sezon? Darth Vader miał obsesję na punkcie polowania na swojego byłego mistrza wyłącznie dla zemsty, podczas gdy in Imperium kontratakuje jej pogoń za Lukiem był prostym faktem, że jest jej dawno zaginionym synem. Czy Dark był zły, że Obi-Wan podzielił swoje ciało na dwie części? Zemsta sitów? Czy to tylko dobre i złe? Albo opodatkowanie szlaków handlowych? Jaki był sens oglądania Dartha Vadera i Obi-Wana walczących ponownie w walce na miecze świetlne – aorcie finału – w której ten ostatni jest na chwilę zakopany pod stosem kamieni? Powiedziałbym, że łuk tutaj w Obi-Wan Kenobi to stary Jedi, który odzyskuje siły po ukryciu na pustyni podczas imperialnej czystki Jedi. Ben ponownie uszkadza Dartha Vadera, zabijając jego hełm i rozbijając skrzynkę kontrolną na jego klatce piersiowej. Ben widzi twarz Anakina, krzyczy jego imię i przeprasza. „Nie zabiłeś Anakina Skywalkera” – warczy Darth Vader. “Ja to zrobiłem.” A potem w sztuce na linii Luke’a Skywalkera w powrót Jedi, Obi-Wan odpowiada: „Więc mój przyjaciel naprawdę nie żyje”. Cóż, prawda. Wiedzieliśmy to od początku.

Co teraz dla Obi-Wana? Po raz kolejny jest pustelnikiem w jaskini na pustyni Tatooine, aż do wydarzeń z filmu z 1977 roku.

Reva, grana przez Mosesa Ingram
Disneya

Pod koniec odcinka 5 czuliśmy, że Imperialna Inkwizytorka Reva przeżyje, kiedy będzie szukać tego komunikatora, dowiadując się, gdzie jest Luke. Najwyraźniej wróciła na Tatooine, żeby złapać dzieciaka. Widok wujka Owena z karabinem laserowym strzelającego za Trzecią Siostrą to trochę za dużo; jest rolnikiem, a nie wojownikiem i nie musiał walczyć ze złoczyńcami z kosmosu. Kiedy po raz pierwszy spotykamy wujka Owena i ciotkę Beru w filmie z 1977 roku, są to spokojni ludzie pośrodku pustkowia. Zostają zmasakrowani przez szturmowców. Teraz Owen we wczesnych latach ma szuflady zmierz się z Mrocznym Jedi z blasterem. Domyśl.

Tym, co zbawia tutaj Revę, jest jej przemiana na jasną stronę. Stała się wystarczająco emocjonalna, kiedy podeszła do młodego Luke’a w skałach Tatooine, by zobaczyć siebie, gdy padła ofiarą Rozkazu 66. Wtedy Anakin i żołnierze-klony zaatakowali świątynię Jedi i zabili młodzieńców; życie małej Revy zostało oszczędzone, gdy udawała martwą, jak widzieliśmy w retrospekcjach serialu. Reva przynosi ciało Luke’a Obi-Wanowi. – Nie zawiodłeś ich, wybierając miłosierdzie – powiedział mu Obi-Wan. Rzuca szablę w piasek. – Teraz jesteś wolny – powiedział Obi-Wan. To miły moment. Zazwyczaj, gdy Mroczni Jedi przechodzą na Jasną Stronę, czyli Vader i Kylo Ren, mija chwilę przed ich śmiercią. Jeśli zachowają Obi-Wan Kenobi w trakcie, ciekawie będzie zobaczyć, jak Reva żyje w świetle i jak stara się za tym nadążyć.

Dwie duże sceny w tym odcinku to Imperator Iana McDiarmida i gość Qui-Gon Jinn Force Liama ​​Neesona. Ten ostatni to tylko przebłysk na końcu i coś, czego fani nie mogli zobaczyć od dłuższego czasu. – Chodź – mówi Qui-Gon do Obi-Wana, gdy idzie z nim przez pustynię. „Przed nami długa droga”. Gdzie byłeś Qui-Gon Jinn wcześniej w serialu? Mogłeś być jedyną nadzieją Obi-Wana.

Dobrze widzieć Imperatora, ale co osiągnęła jego rozmowa z Darthem Vaderem na temat Mustafara? „Wydajesz się niespokojny” – dokucza Imperator Vader, jakby cyborg wciąż czuł coś do Obi-Wana. „Kenobi nic nie znaczy”, odpowiada Vader.

Leia oczywiście wróciła ze swoimi przybranymi rodzicami, zakładając kaburę Tala (podarowaną jej przez Obi-Wana wcześniej w finale) i sportowe spiczaste brązowe buty bojowe. Jest młodszym wariantem księżniczki Lei z oryginalnej trylogii. Po ostatnich przygodach z Obi-Wanem ma dużo odwagi, ale wiemy, że znów zostanie schwytana.

Ale niestety Lucasfilm kończy się przepisywaniem Gwiezdne Wojny legenda na końcu. Film z 1977 roku pozostawił wrażenie, jakby Leia po raz pierwszy spotkała tajemniczego Obi Wana. Nie mieliśmy pojęcia, że ​​jako dziecko galopowała z nim po wszechświecie.

To samo dotyczy spotkania Obi-Wana z Lukiem, które ma miejsce pod koniec finału sezonu. Owen daje staremu Jedi zielone światło, aby w końcu przedstawić się chłopcu. Program spędził cały sezon upewniając się, że Obi-Wan i Luke nigdy się nie spotkają, będąc lojalnymi wobec Odcinek IV; będzie tylko monitorował samopoczucie chłopca z daleka na pustyni. Jak dotąd, po tym, jak Ben dał Luke’owi zabawkowego skyhoppera T-16 – zabawkę, którą Luke odbiera w filmie wyreżyserowanym przez Lucasa.

Z pewnością ta interakcja otwiera więcej możliwości dla Obi-Wana i młodego Luke’a na przygodę w sezonie 2, jeśli tak się stanie. Ale po co zadzierać z oryginałem? Gwiezdne Wojny przykazania? Mądrzej jest pisać wokół zasad.

Obi-Wan z pewnością miał ważniejsze rzeczy do zrobienia na pustyni, zanim wkroczył w życie znacznie starszego Luke’a.

Leave a Comment