Francuski sąd zakazuje burkini, nie powstrzymuje miasta przed dopuszczeniem kobiet topless do publicznych kąpielisk

NOWYMożesz teraz słuchać artykułów Fox News!

Najwyższy sąd we Francji we wtorek orzekł przeciwko „burkini” na publicznych basenach, ale nie rozprawił się z publicznymi topless dla kobiet.

Rada Stanu Francji, najwyższy sąd administracyjny w kraju, orzekł, że zezwala na stroje kąpielowe burkini – długi, skromny strój kąpielowy noszone przez muzułmańskie kobiety – naruszałoby świeckie rządy narodu i prawa przeciwko wpływom religijnym.

Wkrótce po zniesieniu zakaz został przywrócony przez Sąd Administracyjny w Grenoble. Decyzja Rady Stanu w tej sprawie była oczekiwana od tygodni. Burkini została już zalegalizowana przez miasto Grenoble w maju 2021 r., a także pływanie topless po oburzeniu mieszkańców.

Rada Stanu uchyliła orzeczenia sądu niższej instancji zezwalające na noszenie burkini, twierdząc, że religijny charakter odzieży i konsekwencje, jakie ma ona dla praw kobiet, sprawiają, że nie nadaje się ona na publiczne baseny.

TEXAS „GO TOPLESS JEEP WEEKEND” DOprowadził do ponad 100 aresztowań, w tym kilkudziesięciu, w tym asystenta hospitalizowanego

Algierki noszą burkini w morzu na plaży w Oranie, na zachód od Algieru, 5 sierpnia 2017 r.
(Billal Bensalem/NurPhoto przez Getty Images)

Muzułmanka w burkini, ciesząc się ciepłymi wodami Zatoki Meksykańskiej na plaży San Marco na wyspie Marco na Florydzie, 1 września 2018 r.

Muzułmanka w burkini, ciesząc się ciepłymi wodami Zatoki Meksykańskiej na plaży San Marco na wyspie Marco na Florydzie, 1 września 2018 r.
(Creative Touch Imaging Ltd./NurPhoto za pośrednictwem Getty Images)

Francja, kolebka bikiniod lat zmaga się ze swoimi standardami w damskich strojach kąpielowych.

W 2016 roku stroje kąpielowe stały się kontrowersyjne po ataku ekstremistycznych islamistów na miasto Nicea we Francji. Miasta zaczęły zakazywać noszenia burkini, a policja nakładała grzywny na muzułmańskie kobiety, które je nosiły i odmawiały zdjęcia części garderoby lub opuszczenia plaży.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

Burmistrz Grenoble Eric Piolle (L), francuskiej partii ekologów EELV, wraz ze swoją pierwszą zastępczynią Elisą Martin (C), przewodniczy sesji rady miejskiej mającej na celu zniesienie zasad dotyczących strojów kąpielowych na basenach miejskich, a tym samym zezwolenie na noszenie

Burmistrz Grenoble Eric Piolle (L), francuskiej partii ekologów EELV, wraz ze swoją pierwszą zastępczynią Elisą Martin (C), przewodniczy sesji rady miejskiej mającej na celu zniesienie zasad dotyczących stroju kąpielowego na basenach miejskich, a tym samym zezwolenie na noszenie „ burkini” all-in-one damski strój kąpielowy, 16 maja 2022 r. w Grenoble. (Zdjęcie: JEFF PACHOUD/AFP via Getty Images)

Francja nie jest osamotniona w narastającej rozmowie na temat strojów kąpielowych i ich braku. Przepisy dotyczące nagości zabraniające kobietom topless na plaży były kwestionowane, a czasem obalane w Stanach Zjednoczonych.

ILUSTRACJA SPORTOWA MODELKA STROJÓW KĄPIELOWYCH HALIMA ADEN MÓWI Ubrana w hidżab, Burkini: „JESTEM NIESAMOWITA WDZIĘCZNY”

A Nantucket, MA Propozycja zatytułowana „Równość płci na plażach”, umożliwiająca każdemu chodzenie topless na plażach, została przyjęta w zeszłym miesiącu na dorocznym spotkaniu w ratuszu.

Poprawka brzmiała: „Aby promować równość dla wszystkich ludzi, każdy będzie mógł być topless na dowolnej publicznej lub prywatnej plaży” w mieście.

The zatrzymany, zaproponowana przez Dorothy Stover, mieszkankę siódmego pokolenia w Nantucket, została przyjęta 327-242 głosami przez Beach Gender Equality, według WCVB. Kolejnym krokiem jest zatwierdzenie środka przez biuro stanowego prokuratora generalnego.

Haley Chi-Sing z Fox News i New York Post przyczyniły się do powstania tego raportu.

Leave a Comment