Francuski wymiar sprawiedliwości potwierdza zakaz „burkini” na basenach w Grenoble

Następny seria protestów lokalnych muzułmanekw maju 2021 r. miasto przyjęło dekret zezwalający kąpiącym się na publicznych basenach w Grenoble na noszenie strojów kąpielowych.

Jednak później w tym samym miesiącu miejski sąd administracyjny uchylił tę decyzję – decyzję podtrzymał we wtorek najwyższy sąd administracyjny Francji.

W swoim wyroku francuska Rada Stanu powołała się na zasady neutralności religijnej, stwierdzając, że wydanie zezwolenia na „burkini” naruszyłoby „równe traktowanie użytkowników, tak aby neutralność służby publicznej była zagrożona”.

„Wbrew rzekomemu celowi miasta Grenoble”, początkowa decyzja miasta o autoryzacji „burkini” miała na celu „wyłącznie zaspokojenie prośby o charakterze religijnym”, sprecyzował sąd.

Powiedział również, że decyzja Grenoble pozwoliłaby niektórym kąpiącym się na łamanie „zasad BHP”.

Neutralność religijna jest zapisana we współczesnych francuskich zasadach administracyjnych, które zostały wzmocnione w zeszłym roku przez tak zwaną „ustawę o separatyzmie”, uchwaloną przez rząd Emmanuela Macrona.

Ustawodawstwo, popierane przez prawicowego ministra spraw wewnętrznych Géralda Darmanina, wyraźnie zakazuje działań, których „oczywistym celem jest poddanie się sekciarskim roszczeniom o celach religijnych”.

Muzułmańskie kobiety we Francji często mają trudności z dostępem do usług publicznych ze względu na ścisłe ograniczenia dotyczące przejawów przekonań religijnych – jeden z powodów, dla których takie zakazy były krytykowane przez obrońców praw, w tym Komitet Praw Człowieka.

Rząd francuski w 2004 r. Zakazany „niezwykłe” symbole religijne, w tym muzułmańskie chusty, żydowskie jarmułki i duże krzyże chrześcijańskie ze szkół francuskich. Pełna zasłona, znana jako nikab, jest zabroniona we wszystkich francuskich przestrzeniach publicznych, w tym w transporcie publicznym i parkach, ulicach i budynkach administracyjnych.

Leave a Comment