Grobowiec z czasów Inków odkryty pod domem w stolicy Peru | Archeologia

Naukowcy odkryli grobowiec z czasów Inków pod domem w sercu PeruStolica Lima, pochówek, który, jak się uważa, zawiera szczątki owinięte tkaniną oraz wyszukaną ceramikę i ozdoby.

Główny archeolog Julio Abanto powiedział agencji Reuters, że 500-letni grobowiec zawierał „kilka paczek pogrzebowych” ciasno owiniętych tkaniną.

Powiedział, że pochowani prawdopodobnie pochodzili z elity społeczeństwa Ruricancho, kultury, która niegdyś zamieszkiwała dzisiejszą Limę, zanim potężni Inkowie zaczęli rządzić rozległym imperium, które obejmowało całą zachodnią Amerykę Północną.

Słynie ze swoich złotych i wyszukanych konstrukcji, w tym królewskie odosobnienie na szczycie góry Machu PicchuInkowie zostali pokonani przez hiszpańskich najeźdźców w 1532 roku.

Hipolito Tica, właściciel domu w Limie, powiedział, że po niespodziewanym odkryciu był przytłoczony emocjami. „To niesamowite. Naprawdę nie mam innych słów, aby to opisać” – powiedział, wyrażając nadzieję, że przyszłe pokolenia robotniczej San Juan de Lurigancho lepiej docenią otaczającą ich bogatą historię.

Wykopaliska rozpoczęły się w maju po tym, jak plany budowlane Tiki dotyczące jej posiadłości wywołały wymagane badania archeologiczne. Dzielnica Lima znana jest z setek dawnych znalezisk archeologicznych z kultur, które rozwinęły się przed i po Inków.

“,”caption”:”Sign up to First Edition, our free daily newsletter – every weekday morning at 7am BST”,”isTracking”:false,”isMainMedia”:false,”source”:”The Guardian”,”sourceDomain”:”theguardian.com”}”>

Zapisz się do First Edition, naszego bezpłatnego codziennego biuletynu – codziennie rano o 7 rano czasu BST

Leave a Comment