Hongkong Jumbo: Właściciele pływającej restauracji Jumbo wycofują się z zatonięcia roszczeń, gdy władze prowadzą dochodzenie

Królestwo Jumbo – trzypiętrowa restauracja o długości 260 stóp (80 metrów) wzorowana na chińskim pałacu cesarskim – napotkała „niekorzystne warunki” w zeszły weekend podczas holowania przez Morze Południowochińskie. „Woda pojawiła się szybko, zanim zaczęła się przewracać”, po raz pierwszy powiedzieli właściciele w poniedziałkowym oświadczeniu.

„Głębokość wody na miejscu zdarzenia wynosi ponad 1000 metrów [3,300 feet]co bardzo utrudnia prowadzenie prac ratowniczych” – czytamy w oświadczeniu.

Ale w czwartek, w obliczu nacisków władz, aby ujawnić okoliczności towarzyszące pozorom… wraku, właściciel statku, Aberdeen Restaurant Enterprises Limited, powiedział w oświadczeniu, że statek i towarzyszący mu holownik wciąż znajdują się na wodach w pobliżu Wysp Paracelskich (znanych jako Wyspy Xisha w Chinach).

W oświadczeniu przekazanym rządowi Hongkongu nie było mowy o tym, czy statek nadal pływa, czy też odłączył się od holownika.

Widoczna zmiana kuriera wynika z prośby Departamentu Morskiego Hongkongu, aby grupa restauracyjna przedstawiła pisemny raport z incydentu w ramach wstępnego dochodzenia.

Rzecznik Aberdeen Restaurant Enterprises Limited powiedział CNN w piątek, że zawsze używał terminu „wywrotka” do opisania incydentu i nigdy nie twierdził, że statek zatonął.

Zapytany, czy jest to sprzeczne z wcześniejszymi oświadczeniami, rzecznik powiedział, że firma była zobowiązana do „zgłoszenia głębokości wód, na których doszło do incydentu” i odmówił odpowiedzi, czy oznacza to, że statek można było uratować lub pozostawał na powierzchni.

Ikona historii

Kiedyś największa pływająca restauracja na świecie, Królestwo Jumbo zamknięto na czas nieokreślony w 2020 r., ponieważ podwójny chaos protestów w całym mieście i pandemia przyczyniły się do strat ponad 13 milionów dolarów.

Główna atrakcja turystyczna Hongkongu, restauracja służyła jako tło dla wielu filmów, w tym „Wejdź do smoka” z Brucem Lee i „James Bond: Człowiek ze złotym pistoletem”. Gościł również odwiedzających VIP-ów, w tym królową Elżbietę II, Jimmy’ego Cartera i Toma Cruise’a.

Wysunięto kilka propozycji ratowania restauracji, ale wysokie koszty jej utrzymania odstraszyły potencjalnych inwestorów, a dyrektor naczelna Hongkongu Carrie Lam wykluczyła również możliwą pomoc rządową w celu uratowania atrakcji.

Łódź została odholowana z Hongkongu 14 czerwca, po prawie pół wieku zacumowania na wodach na południowy zachód od miasta.

Choć początkowo właściciele odmówili podania miejsca, w którym zamierzano ją zlokalizować, Departament Marynarki ujawnił później, że miał zostać przetransportowany do stoczni w Kambodży.

Wiadomość o jej zatonięciu wywołała konsternację w Internecie, a wielu użytkowników mediów społecznościowych w Hongkongu narzeka na nieelegancki koniec jednej z najbardziej rozpoznawalnych historycznych ikon miasta.

Prawodawca turystyki Perry Yiu Pak-leung powiedział, że zatopienie Jumbo Kingdom było stratą dla dziedzictwa miasta.

„Hongkong powinien przyjąć to jako lekcję. Rząd, ekolodzy, historycy i sektor komercyjny powinni współpracować, aby chronić i dobrze wykorzystywać te [historic] witryn” – powiedział. „Zwlekaliśmy zbyt długo.

Pływająca restauracja Jumbo w Hongkongu, kultowa, ale starzejąca się atrakcja turystyczna zaprojektowana jako chiński pałac cesarski, została odholowana z portu Aberdeen 14 czerwca 2022 r.

poprosić o dochodzenie

Prawodawcy z Hongkongu wzywają teraz rząd do wszczęcia głębszego śledztwa.

„Musimy wiedzieć, czy firma holowników była zamieszana w nadużycia lub błąd człowieka na morzu podczas holowania statku Jumbo Kingdom” – powiedział Tik Chi-yuen, przewodniczący partii politycznej Trzeciej Strony.

Stephen Li, profesor na Wydziale Logistyki i Studiów Morskich na Politechnice w Hongkongu, powiedział, że zatonięcie statku jest „dość rzadkie” z powodu złej pogody, dodając, że żegluga jest „w dzisiejszych czasach bardzo bezpieczna”, biorąc pod uwagę postęp technologia nawigacji.

Ale śledztwo może trwać latami, powiedział Li, zwłaszcza że odbyło się poza jurysdykcją miasta na wodach międzynarodowych.

Departament Marynarki powiedział w oświadczeniu w środę, że właściciel statku zaangażował agencję do inspekcji statku i upewnienia się, że jest zdatny do żeglugi przed odholowaniem.

Nie wiadomo, czy statek był ubezpieczony, co mogłoby skomplikować działania ratownicze.

Andrew Brooker, dyrektor zarządzający Latitude Brokers, firmy ubezpieczeniowej z siedzibą w Hongkongu, powiedział, że jest „niesamowicie mało prawdopodobne”, aby statek był ubezpieczony od strat lub uszkodzeń.

„Rynek ubezpieczeń morskich nie lubi [to carry the risk of] 50-letnie barki holowały 1000 kilometrów otwartego morza w sezonie tajfunów” – powiedział.

Brooker dodał, że właściciele Jumbo Kingdom nie byliby prawnie zobowiązani do ubezpieczenia statku poza wodami Hongkongu.

Maggie Hiufu Wong i Jessie Yeung z CNN współtworzyły reportaże.

Leave a Comment