Indyjskie BJP nominuje plemiennego polityka na prezydenta | Wiadomości wyborcze

Jeśli zostanie wybrana, 64-letnia Draupadi Murmu zostanie pierwszym plemieniem i drugą kobietą-prezydentem w kraju.

Indyjski polityk ze społeczności plemiennej został nominowany na kandydata na prezydenta przez rządzącą partię nacjonalistyczną premiera Narendry Modiego, poinformowali urzędnicy.

Draupadi Murmu, lat 64, weteran polityk, który zajmował wysokie stanowiska we wschodnim stanie Odisha, jest prawie pewne, że zostanie wybrany, ponieważ rządząca Modi Partia Bharatiya Janata (BJP) ma większość w parlamencie i prawdopodobnie uzyska poparcie innych partii. w zgromadzeniach państwowych, mówią analitycy polityczni.

BJP wybrało Murmu na wtorkowym posiedzeniu rady parlamentarnej partii pod przewodnictwem Modiego. Przewodniczący partii JP Nadda powiedział dziennikarzom, że ich zdaniem następny prezydent powinien być kandydatem plemiennym.

Parlamentarzyści i ustawodawcy stanowi głosują na prezydenta Indii, który zajmuje w dużej mierze ceremonialne stanowisko. Głosowanie odbędzie się 18 lipca.

Murmu urodził się w rodzinie z plemienia Santhal we wschodnim stanie Odisha. Jego ojciec i dziadek byli wodzami wioski w Baidaposi w dystrykcie Mayurbhanj.

Karierę rozpoczęła jako nauczycielka i była aktywnie zaangażowana w sprawy praw plemiennych. Później dołączyła do głównego nurtu polityki jako ustawodawca BJP i gubernator stanu Jharkhand na wschodzie.

W tweecie we wtorek wieczorem Modi powiedział, że Murmu „poświęcił swoje życie służeniu społeczeństwu i wzmacnianiu biednych, uciskanych i zmarginalizowanych”.

„Jestem przekonany, że będzie wielkim prezydentem naszego narodu” – napisał.

Jeśli zostanie wybrany, Murmu zostanie pierwszym prezydentem plemienia i drugą prezydent kobietą.

Dziennikarz i analityk polityczny Arati R Jerath powiedział Al Jazeerze, że wybór BJP jest „bardzo mądry z kilku powodów”.

„Po pierwsze, żadne plemię nigdy nie sprawowało urzędu prezydenta. Symbolicznie jest to bardzo ważny krok dla plemion, które reprezentują bardzo dużą część populacji” – powiedziała.

„Co więcej, wybór ma potencjał do tworzenia podziałów w opozycji, ponieważ partie takie jak Kongres i Jharkhand Mukti Morcha mają wielu posłów i posłów plemiennych. Bardzo trudno będzie tym plemiennym posłom zagłosować przeciwko plemiennej kobiecie.

Opozycja powołuje rebelianta BJP

Partie opozycyjne w Indiach zapowiedziały, że poprą Yashwant Sinha, buntownika BJP, jako kandydata na prezydenta.

84-letni Sinha był ministrem finansów kraju za poprzedniego rządu BJP od 1998 do 2002 roku. Opuścił prawicową partię po rozłamie z Modim w kwestiach gospodarczych w 2018 roku.

Po opuszczeniu BJP Sinha dołączył do opozycyjnej partii kongresowej Trinamool, którą opuścił ponownie po nominacji na kandydata opozycji na prezydenta Indii.

„Nadszedł czas, kiedy dla większej sprawy narodowej muszę ustąpić z partii, aby pracować na rzecz większej jedności opozycji” – napisał we wtorek na Twitterze.

Jerath powiedział Al Jazeerze, że decyzja opozycji o sprzymierzeniu Sinha była „próbą stworzenia jedności między partiami opozycyjnymi”.

„Ale to, co udało się BJP, to to, że wybierając plemienną kobietę, prawdopodobnie rozłączą opozycję” – powiedziała.

Indyjska konstytucja przyznaje prezydentowi zasadniczo ceremonialną rolę, a premier i jego gabinet sprawują władzę wykonawczą.

Ale prezydent odgrywa kluczową rolę podczas kryzysów politycznych, na przykład gdy wybory powszechne nie są rozstrzygające, decydując, która partia jest najlepiej przygotowana do utworzenia rządu federalnego.

Bilal Kuchay brał udział w reportażach z New Delhi.

Leave a Comment