Inflacja w Wielkiej Brytanii osiąga 9,1%, najwyższy wskaźnik w G7

Odczyt, który wzrósł o 9% w kwietniu, zgadza się z konsensusem sondażu ekonomistów agencji Reuters. Dane historyczne Urzędu Statystyk Narodowych pokazują, że majowa inflacja była najwyższa od marca 1982 r. – a najgorsze jest prawdopodobne.

Niektórzy inwestorzy postrzegają Wielką Brytanię jako podatną zarówno na utrzymującą się wysoką inflację, jak i na recesję, co odzwierciedla jej wysokie rachunki za importowaną energię oraz Ciągłe problemy z Brexitem co może jeszcze bardziej zaszkodzić stosunkom handlowym z Unią Europejską.

„Przy tak niejasnych perspektywach gospodarczych nikt nie wie, jak daleko może zajść inflacja i jak długo będzie się utrzymywać, co sprawia, że ​​ocena polityki fiskalnej i monetarnej jest szczególnie trudna”, powiedział Jack Leslie, starszy ekonomista w think tanku Resolution Foundation.

Wcześniej w środę, Resolution Foundation poinformowała, że ​​spadek kosztów utrzymania gospodarstw domowych został pogłębiony przez Brexit, który sprawił, że Wielka Brytania stała się bardziej zamkniętą gospodarką, z długoterminowymi negatywnymi konsekwencjami dla wydajności i wynagrodzeń.

W maju stopa inflacji zasadniczej w Wielkiej Brytanii była wyższa niż w USA, Francji, Niemczech i Włoszech. Chociaż Japonia i Kanada nie przekazały jeszcze danych o cenach konsumenckich za maj, oczekuje się, że żadne z nich nie zbliżą się do nich.

Bank Anglii podał w zeszłym tygodniu, że oczekuje się, że inflacja utrzyma się powyżej 9% przez kilka następnych miesięcy, po czym nieznacznie przekroczy 11% w październiku, kiedy to ponownie wzrosną regulowane rachunki za energię dla gospodarstw domowych.

Rząd Wielkiej Brytanii robił wszystko, co mógł, aby walczyć ze wzrostem cen, powiedział minister finansów Rishi Sunak po danych.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w maju o 8,7% w ujęciu rocznym – największy skok od marca 2009 r. i czyniący z tej kategorii główny czynnik rocznej inflacji w ubiegłym miesiącu.

Całkowite ceny konsumpcyjne wzrosły w maju o 0,7% w ujęciu miesięcznym, podał ONS, nieco więcej niż konsensus 0,6%.

Ceny loco fabryka w Wielkiej Brytanii – kluczowy wyznacznik cen, które konsumenci płacą później w sklepach – były w maju o 22,1% wyższe niż rok wcześniej, co jest największym wzrostem od czasu, gdy takie rekordy zaczęły się w 1985 r., powiedział ONS.

Leave a Comment