Iran mianuje nowego szefa szpiegów IRGC w związku ze wzrostem napięć z Izraelem | Nowy

Nie podano powodu, dlaczego Hossein Taeb, obecnie doradca naczelnego dowódcy irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, został zastąpiony.

Teheran, Iran – Iran mianował nowego dowódcę, który będzie kierował jego potężną służbą wywiadowczą Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) bez podania powodu, dla którego były przywódca odszedł ze stanowiska.

Ramezan Sharif, rzecznik sił elitarnych, powiedział w czwartkowym oświadczeniu, że Hosseina Taeba zastąpił Mohammad Kazemi, który wcześniej kierował Organizacją Ochrony Wywiadu, ramieniem kontrwywiadu IRGC.

59-letni Taeb, który wcześniej był wyższym urzędnikiem w irańskim ministerstwie wywiadu, przeniósł się do IRGC pod koniec 2000 roku i został mianowany szefem organizacji paramilitarnej Basij w 2008 roku.

Rok później utworzono jednostkę wywiadowczą IRGC, a Taeb przejął jego kierownictwo, które to stanowisko piastował do czasu ogłoszenia jego zastępstwa.

Rzecznik IRGC nie podał w czwartek żadnego powodu odejścia Taeba, który powiedział jedynie, że Taeb został wyznaczony na doradcę głównego dowódcy sił, Hosseina Salamiego.

Wiadomość pojawiła się po dwóch dniach internetowych plotek, że Taeb został usunięty ze swojego postu. Żaden irański urzędnik nie skomentował tych spekulacji.

Zastąpienie Taeba nastąpiło kilka dni po tym, jak izraelskie media doniosły, że stał on za rzekomym irańskim spiskiem mającym na celu zabicie lub porwanie izraelskich turystów w Turcji.

Izrael podniósł swój plan podróży do Stambułu do najwyższego poziomu alarmowego na początku tego miesiąca i powiedział, że obywatele mogą być celem irańskich prób zabójstwa lub porwania Izraelczyków przebywających na wakacjach w Turcji.

Umierająca umowa nuklearna

W lipcu 2021 r. agencja informacyjna Reuters stwierdziła w raporcie, powołując się na nienazwane źródła irackie, że Taeb przewodził delegacji IRGC do Bagdadu i doradzał szyickim milicjom zintensyfikowanie ataków na cele w USA bez posuwania się zbyt daleko.

Napięcia między Iranem a Stanami Zjednoczonymi w regionie dramatycznie wzrosły od czasu, gdy Waszyngton jednostronnie zrezygnował z porozumienia nuklearnego z 2015 r. między Iranem a światowymi mocarstwami w 2018 r., nakładając surowe sankcje, które są stosowane do dziś.

Zabójstwo w styczniu 2020 r. Kasema Solejmaniego – wpływowego dowódcy Sił Al-Quds IRGC – przez Stany Zjednoczone podniosło napięcia na nowy poziom.

Iran i Stany Zjednoczone do tej pory nie były w stanie osiągnąć porozumienia w sprawie przywrócenia porozumienia nuklearnego, a kwestia, czy zostanie zniesione oznaczenie „zagranicznej organizacji terrorystycznej” narzucone IRGC przez Stany Zjednoczone, jest jednym z głównych punktów spornych .

Impas Iranu z Izraelem, który stanowczo sprzeciwia się umowie nuklearnej, również dramatycznie się pogorszył, gdy rozmowy nuklearne ugrzęzły w ostatnich miesiącach.

Kilku członków IRGC zostało zabitych w ostatnich miesiącach, ale Iran nie obwiniał ich wszystkich. On jednak obwinił Izrael i poprzysiągł zemstę za zamordowanie pułkownika Hassana Sayyada Khodaei z Sił Al-Quds IRGC, który został zamordowany podczas strzelaniny samochodowej w Teheranie pod koniec maja.

Sąd w Teheranie orzekł w czwartek, że Stany Zjednoczone powinny zapłacić 4,3 miliarda dolarów odszkodowań karnych i odszkodowawczych rodzinom kilku irańskich naukowców nuklearnych, którzy zostali zamordowani w ostatnich latach. Sąd stwierdził, że rząd USA pomógł Izraelowi w zabójstwach.

Leave a Comment