Kanada ogłasza zakaz stosowania tworzyw sztucznych jednorazowego użytku w „historycznym kroku” | Wiadomości o środowisku

Nowe przepisy zabronią sprzedaży i importu „szkodliwych” tworzyw sztucznych, z czasem firmy na dostosowanie się do nich.

Rząd Kanady ogłosił, że wprowadzi zakaz produkcji i importu wielu „szkodliwych” tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, a kilka nowych przepisów wejdzie w życie w grudniu.

Nowe przepisy, ogłoszone w poniedziałek, będą miały zastosowanie do toreb kasowych, przyborów kuchennych, produktów gastronomicznych zawierających trudne do recyklingu tworzywa sztuczne, pierścionków, mieszadełek i słomek z nielicznymi wyjątkami, poinformował rząd w oświadczeniu.

„Nasz rząd ma na celu zmniejszenie zanieczyszczenia plastikiem… Dlatego dzisiaj ogłaszamy, że nasz rząd wywiązuje się ze swojego zobowiązania do zakazania szkodliwych tworzyw sztucznych jednorazowego użytku” – powiedział minister ds. Środowiska Steven Guilbeault podczas konferencji prasowej na temat Poniedziałek.

„To historyczny krok w kierunku zakończenia zanieczyszczenia plastikiem i utrzymania czystości naszych społeczności, lądów i oceanów”.

Sprzedaż tych przedmiotów zostanie zakazana od grudnia 2023 roku, czyli okresu buforowego, który ma dać firmom czas na dostosowanie się do zmian i ograniczenie dotychczasowych dostaw.

Do końca 2025 roku rząd zabroni też eksportu sześciu plastików.

W zeszłym roku rząd federalny sklasyfikował tworzywa sztuczne jako toksyczne zgodnie z kanadyjską ustawą o ochronie środowiska, torując drogę przepisom zakazującym niektórych. Jednak konsorcjum producentów tworzyw sztucznych pozywa rząd w sprawie toksycznego oznaczenia w sprawie, która ma zostać rozpatrzona jeszcze w tym roku.

Jak poinformował rząd, Kanada używa 15 miliardów plastikowych toreb kasowych rocznie i 16 milionów słomek dziennie.

Niedawny raport ONZ wskazuje, że globalne wykorzystanie tworzyw sztucznych ma potroić się do 2060 r., a roczna produkcja tworzyw sztucznych opartych na paliwach kopalnych ma osiągnąć w tym samym roku ponad 1,2 miliarda ton. Odpady powstałe przy takich poziomach produkcji przekroczyłyby 1 miliard ton rocznie.

Takie raporty przyczyniły się do rosnącego poczucia niepokoju na całym świecie w związku z rozpowszechnieniem tworzyw sztucznych i powodowanymi przez nie problemami związanymi z zanieczyszczeniem i środowiskiem.

W ciągu ostatnich 70 lat świat wyprodukował około 8,3 miliarda ton plastiku, z czego 60% trafiło na wysypiska śmieci, do oceanów i rzek lub zostało spalone.

Niektóre grupy produkcyjne w Kanadzie wyraziły już swój sprzeciw wobec proponowanych przepisów, pomimo obietnic rządu, że dadzą przedsiębiorstwom czas na dostosowanie się. Konserwatywne grupy, takie jak Montreal Economic Institute (IEDM), stwierdziły, że przepisy zaszkodzą „potencjalnym innowacjom” w przemyśle tworzyw sztucznych i „zaszkodzą gospodarce bez żadnej gwarancji pomocy środowisku”. Co najmniej sześć procent finansowania MEI pochodzi z przemysłu naftowego i gazowego.

Kanadyjski rząd powiedział, że „szeroko konsultował się w celu uzyskania informacji na temat opracowywania proponowanych przepisów i usłyszał, że firmy potrzebują wskazówek, aby przejść na dostępne alternatywne produkty i systemy”.

Leave a Comment