Kneset przekazuje wstępne głosowanie, aby się rozproszyć, stawiając Izrael na kursie do wyborów

Koalicja kierowana przez premiera Naftalego Bennetta pokonała w środę pierwszą poważną przeszkodę na drodze do rozwiązania obecnego rządu, zapewniając pierwsze z czterech głosów potrzebnych do rozbicia Knesetu i wymuszenia przedterminowych wyborów.

Nie mogąc dojść do porozumienia nawet w sprawie rozwiązania, opozycja i koalicja przedstawiły kilka odrębnych wersji ustaw – dziewięć projektów opozycyjnych i dwie wersje koalicyjne.

Koalicyjne prawybory przeszły 106 głosami za i jeden przeciw, podczas gdy wszystkie ustawy opozycyjne przeszły ponad 89 głosami. Wszyscy przejdą teraz do komisji Knesetu, aby ustalić, która komisja przygotuje ich do następnego głosowania, pierwszego czytania.

Proces rozwiązania wymaga czterech oddzielnych głosów i dwóch przeglądów komisji i nie oczekuje się, że zakończy się w środę. Oczekuje się, że Kneset zakończy ten proces w przyszłym tygodniu, prawdopodobnie już w poniedziałek.

Pomimo stosunkowo miękkiej, godzinnej debaty na temat ustaw, przewodniczący Knesetu Mickey Levy odrzucił próby oklaskiwania przejścia 11 wstępnych czytań w celu rozwiązania Knesetu.

„Nie, nie, nie, przestań. To koniec — powiedział Levy.

Premier Naftali Bennett rozmawia z innymi posłami z koalicji przed wstępnym głosowaniem w sprawie rozwiązania Knesetu w nowych wyborach, 22 czerwca 2022 r. (Olivier Fitoussi/Flash90)

W poniedziałek Bennett i minister spraw zagranicznych Yair Lapid zaskoczyli naród przez ogłaszanie zamiar dobrowolnego rozwiązania Knesetu i wysłania Izraela na piąte wybory od 2019 r.

Po miesiącach niestabilności politycznej, która zaczęła się od utraty jednomandatowej większości na początku kwietnia i pogłębionej przez napięcia w zakresie bezpieczeństwa, Bennett i Lapid powiedzieli, że podjęli decyzję po „wyczerpieniu” prób przywrócenia porządku w koalicji.

Po planowanym rozwiązaniu Lapid będzie pełnił funkcję tymczasowego premiera do czasu zaprzysiężenia nowego rządu po wyborach.

Minister spraw zagranicznych Yair Lapid w Knesecie w Jerozolimie, 22 czerwca 2022 r. (Olivier Fitoussi/Flash90)

Wypowiadając się w imieniu rządowego projektu ustawy o rozproszeniu, koalicyjny bat Boaz Toporowski z frakcji Yesh Atid w Lapid bronił decyzji Bennetta o kontynuowaniu rozproszenia, mówiąc, że jest to „dla dobra państwa”.

“To smutny dzień dla demokracji. Robimy to z ciężkim sercem, ale z całego serca, ponieważ korzyść państwa zawsze była i będzie przed jakąkolwiek inną korzyścią” – powiedział Toporovosky, dodając, że było to prawdą nawet w oblicze „korzyści polityki”.

Toporowski zarzucił też, że nawet w tej końcowej fazie demontażu opozycja niechętnie współpracowała.

„Opozycja wciąż zwleka z decyzją o rozpoczęciu wyborów. To opozycja, która zakochała się w zagłuszaniu systemu władzy” – powiedział Toporowski.

Premier Naftali Bennett z MK Boazem Toporowskim (z prawej) podczas dyskusji w Knesecie, 8 czerwca 2022 r. (Yonatan Sindel/Flash90)

Poseł Meretza, Mossi Raz, powiedział, że koalicja stanęła w obliczu „bezprecedensowego podżegania” wśród podjazdów.

„Od pierwszego dnia ten rząd spotkał się z bezprecedensowym podżeganiem. Opozycja nie zrezygnowała ze swojej strategii przedstawiania rządu jako bezprawnego… W obliczu takiego podżegania trzech prawicowych deputowanych, którzy nie mogli udźwignąć swojej władzy, upadło. To oni obalili rząd, a my pójdziemy dalej” – powiedział plenum.

„Po wyborach będziemy mieli kolejny rząd w tym modelu, ale ulepszony; w partnerstwie arabsko-żydowskim, nie ulegając groźbom z prawej strony” – powiedział Raz.

Przewodniczący frakcji Likud, Yariv Levin, który sponsorował jeden z dziewięciu projektów ustaw o rozproszeniu opozycji, powtórzył wcześniejsze twierdzenia, że ​​rząd Bennetta-Lapida jest „słaby” i „zły”.

Twierdząc, że był to „najgorszy rząd w historii Izraela”, Levin dodał, że rząd „został utworzony na podstawie ślepej nienawiści i bezprecedensowego sprzeniewierzenia zaufania wyborców”.

Jego ostatnie twierdzenie odnosiło się do faktu, że koalicja została zbudowana na platformie kampanii przeciwko byłemu premierowi Benjaminowi Netanjahu i oskarżył prawicowe partie koalicyjne o zdradę wyborców poprzez zgodę na przyłączenie się do prawodawców, lewicowców i Arabów.

„Wprowadzamy dzisiaj Izrael na nową ścieżkę. Od nienawiści do miłości – powiedział Levin.

Likud MK Yariv Levin przemawia podczas dyskusji i głosuje nad projektem ustawy o rozwiązaniu Knesetu, 22 czerwca 2022 r. (Olivier Fitoussi/Flash90)

Zjednoczony Judaizm Tory MK Icchak Pindrus, wraz z Levinem, rozpoczęli swoje uwagi recytując shehecheyanu, modlitwa, która celebruje specjalne okazje. Ultraortodoksyjni liderzy mają uradowany nadchodzącemu rozwiązaniu Knesetu i rządu, a wielu przypisywało jego upadek boskiej interwencji.

Rząd, który objął urząd zaledwie rok temu, reklamował się jako „rząd zmian”, ale MK Aida Touma-Sliman z opozycyjnej Wspólnej Listy (arabskiej) oskarżyła go o to, że jest zły dla społeczeństwa arabskiego.

Partia Joint List była wcześniej sprzymierzona z Ra’amem, który zerwał z tradycyjną arabską linią polityczną, by zasiąść z koalicją.

„Jedyną zmianą jest zmiana nazwy, z Netanjahu na Bennetta” – powiedział Touma-Sliman.

„Wszystko inne jest kontynuacją polityki, zwłaszcza z osiedlami” – dodała.

Chociaż zarówno rząd, jak i opozycja zgadzają się, że kadencja obecnej koalicji dobiegła końca, szybko pojawiła się rywalizacja o to, jak upadnie rząd i na jakich warunkach.

Opozycja podejmuje ostatnie próby oskrzydlenia rządu i zakończenia koalicji nie przez rozwiązanie, ale przez zastąpienie obecnego rządu własnym.

Kierowana przez Likud opozycja i jej lider Netanjahu mają możliwość skrócenia wyborów i natychmiastowego przejęcia władzy: jeśli 55-osobowy prawicowy blok religijny zdoła przyciągnąć co najmniej sześciu więcej koalicyjnych deputowanych, może natychmiast utworzyć nowy rząd w obecnym Knesecie.

MK Idit Silman, były bat koalicyjny Yamina, który opuścił koalicję w maju, i Simcha Rotman z religijnego syjonizmu przemawiają przed wstępnym głosowaniem w sprawie rozwiązania Knesetu w nowych wyborach, 22 czerwca 2022. (Olivier Fitoussi/Flash90)

Opozycja realizowała tę strategię od kwietnia, kiedy były bat koalicyjny i deputowany partii Yamina Bennetta Idit Silman zrezygnował z koalicji i zmusił ją do parytetu 60-60 mandatów z opozycją. Podobno opozycja próbowała usunąć innych posłów, którzy uciekli z prawego i centrystycznego skrzydła koalicji, chociaż dwa i pół miesiąca później uciekł tylko jeden dodatkowy poseł – Nir Orbach, również z Yaminy.

Koalicja jest wielkim sojuszem ośmiu wielospektralnych partii, utworzonym, aby uniemożliwić Netanjahu dalsze przewodzenie Izraelowi po 12 kolejnych latach u władzy.

Chociaż starał się unikać ideologicznych blokad dróg, polityczne debaty i incydenty związane z bezpieczeństwem – dotykające sedna ideologicznych podziałów – sprawiły, że sojusz polityczny staje się coraz bardziej nieporęczny.

Dyskusja i głosowanie nad projektem ustawy o rozwiązaniu Knesetu w Jerozolimie, 22 czerwca 2022 r. (Olivier Fitoussi/Flash90)

Przywódcy opozycji sprzymierzeni z Netanjahu publicznie wyrazili przekonanie, że ich partie zdobędą większość w wyborach, ale za zamkniętymi drzwiami bardziej obawiali się głosowania, podał we wtorek Kanał 12.

Jednocześnie sondaże pokazują, że jeśli obecne bloki polityczne pozostaną statyczne, sytuacja prawdopodobnie po wyborach pozostanie impas. Sondaże konsekwentnie pokazują, że partie lojalne wobec Netanjahu radzą sobie lepiej w głosowaniu, ale nie mają jasnej drogi do większości. Wspólna lista większości arabskiej, która nie popiera żadnej ze stron, utrzymuje równowagę sił.

Jednak partia Yamina Bennetta nie powiedziała, że ​​nie będzie zasiadała z Netanjahu. W rzeczywistości jego dwaj uciekinierzy obecnie opowiadają się za alternatywnym rządem kierowanym przez Likud, a wieloletni partner Bennetta w Yaminie — minister spraw wewnętrznych Ayelet Shaked — podobno aktywnie dąży do opcji sojuszu z nim, największą prawicową partią.

Dzięki mandatom Yaminy sojusz prawicowo-religijny jest wystarczająco silny, by utworzyć ścisłą koalicję.

Mansour Abbas, który stoi na czele islamistycznej partii Ra’am, również powiedział w przeszłości, że będzie siedział z Likudem. Abbas, który zmienił narrację arabskiej polityki, dołączając do koalicji, być może będzie musiał związać swoją partię z następną koalicją, aby dać swojej rewolucji politycznej kolejną szansę na pokazanie wyników w swojej bazie.

Ze swojej strony Netanjahu potępił koalicję za poleganie na Abbasie i większości opozycyjnej partii Joint List i powiedział w poniedziałek, że nie będzie zasiadał z Abbasem.

Netanjahu przypisuje się oczyszczanie pomysłu włączenia Ra’ama do koalicji, chociaż zaprzecza temu. Powszechnie relacjonowano i twierdził Abbas, że Ra’am i Likud prowadzili negocjacje koalicyjne wiosną 2021 roku, zanim upadli z powodu sprzeciwu religijnego syjonizmu.

Liderzy partii opozycyjnych Mosze Gafni ze Zjednoczonego judaizmu Tory, Aryeh Deri z Szas i Bezalel Smotrich z religijnego syjonizmu obawiają się, że skrajnie prawicowy deputowany Itamar Ben Gvir zrazi ich wyborców, podał również Channel 12. Skrajnie prawicowy podżegacz, który przewodzi Otzma Yehudit, odrzucony pod religijnym syjonizmem Smotricha, Ben Gvir zyskał na popularności i może mieć silną pozycję, by stawiać żądania Smotrichowi.

Wybory odbędą się prawdopodobnie pod koniec października lub na początku listopada.

Leave a Comment