Koalicja wyrywa rachunki z komisji rebeliantów, aby udaremnić przedterminowe opóźnianie wyborów

Lojalista koalicji ogłosił w czwartek, że postara się przyspieszyć realizację głównych projektów ustaw wzywających do przedterminowych wyborów i uniemożliwiających przywódcy opozycji Benjamina Netanjahu powrót do władzy, przenosząc projekty ustaw do komisji Knesetu, której przewodniczy, i unikając renegackiego prawodawcy pomimo Knesetu radca prawny budzący wątpliwości co do legalności przeprowadzki.

Poseł Partii Pracy Gilad Kariw zdecydował się na adnotację ustaw w swojej Komisji Konstytucyjnej, a nie w Komisji Izby Reprezentantów, na czele której stoi Yamina MK Nir Orbach, która zasygnalizowała, że ​​może wstrzymać legislację, aby dać opozycji szansę na utworzenie własnego rządu w głównym nurcie. Kneset, bez wysyłania Izraelczyków do urn.

„Izraelska opinia publiczna nie może być zakładnikiem politycznych wybiegów. Gdy Kneset zagłosuje prawie jednogłośnie za przyspieszeniem wyborów, proces musi zostać zakończony szybko i sprawnie” – powiedział Kariv.

Para ustaw składa się z jednego o rozwiązaniu Knesetu, ogłoszeniu nowych wyborów, i drugiego, który zabroni osobie oskarżonej o poważne przestępstwo pełnienia funkcji premiera, zasadniczo blokując drogę powrotną do władzy Netanjahu. Zostaną one omówione w Komisji Konstytucyjnej w niedzielę rano, powiedział Kariv.

Orbach, jeden z najbardziej prawicowych członków koalicji, skutecznie zerwał w zeszłym tygodniu więzi z blokiem rządzącym, pozbawiając go większości w Knesecie i ostatecznie doprowadzając do decyzji premiera Naftalego Bennetta o rozpoczęciu procesu rozwiązania Knesetu w nowych wyborach i przygotowuje się do przekazania swojego stanowiska ministrowi spraw zagranicznych Yairowi Lapidowi.

Zapowiadając odejście z koalicji, Orbach powiedział, że woli zastąpić rząd koalicją alternatywną, co jest możliwe, jeśli co najmniej 61 deputowanych poprze inny plan ministerialny. Taki ruch negowałby potrzebę kolejnej tury wyborów, piątej w Izraelu w ciągu niecałych czterech lat.

Jednak nowa koalicja byłaby bardzo mało prawdopodobna, biorąc pod uwagę, że Netanjahu wciąż jest przeciwny przez większość prawodawców Knesetu, nie tylko dlatego, że stoi w obliczu zarzutów karnych w trzech sprawach o korupcję.

Komisja Orbach’s House, która nadzoruje procedury i zasady legislacyjne, byłaby normalnie adresatem projektu ustawy o rozpisaniu nowych wyborów, ale Kariv powiedział, że istnieją obawy, że Yamina MK może zablokować proces, aby dać więcej czasu na alternatywną koalicję. do przeszkolenia.

Obecni przywódcy koalicji mają również nadzieję na jak najszybsze uchwalenie przepisów mających na celu rozproszenie Knesetu, ponieważ kluczowe prawo rozszerzające izraelskie parametry prawne na osadników na Zachodnim Brzegu wygasa z końcem czerwca.

Jeżeli Kneset zostanie wcześniej rozwiązany, prawo zostanie automatycznie przedłużone o kilka miesięcy. Jeśli nie, Izrael pogrąży się w bezprecedensowym stanie chaosu prawnego, według ministra sprawiedliwości Gideona Sa’ara. Podczas gdy większość opozycji jest wspierana przez osadników i ich zwolenników, zablokowała ona uchwalenie prawa, próbując obalić koalicję.

W poniedziałek Bennett ogłosił koniec drogi dla swojej niespokojnej koalicji po roku sprawowania władzy, mówiąc, że posunięcie to było częściowo próbą uratowania ustawy o osadnikach. Kneset zatwierdził w środę projekt ustawy rozwiązującej Kneset w pierwszym czytaniu, ale przed zamknięciem Knesetu i rozpisaniem nowych wyborów musi on jeszcze przejść przez etapy komisji i trzy kolejne czytania plenarne.

Kariv powiedział, że jego komisja omówi również poprawkę, która uniemożliwiłaby Netanjahu objęcie funkcji premiera z powodu jego problemów prawnych, jeszcze przed wstępnym czytaniem w Knesecie. Uważa się, że zakład, który jest głównym celem niektórych prawodawców od czasu utworzenia rządu kierowanego przez Bennetta w czerwcu ubiegłego roku, prawdopodobnie nie zostanie zrealizowany, biorąc pod uwagę krótki czas przed rozwiązaniem Knesetu. Nie jest również jasne, czy większość członków Knesetu poprze ten ruch.

Premier Naftali Bennett (L) rozmawia z Yaminą MK Nir Orbach w Knesecie 11 października 2021 r. (Yonatan Sindel/ Flash90)

Publiczny nadawca Kan poinformował w czwartek, że radca prawny Knesetu wyraził wątpliwości co do przyspieszenia tak delikatnego ustawodawstwa, chociaż nie było jasne, czy faktycznie zablokuje ten ruch.

W oświadczeniu radca prawny Knesetu stwierdził, że wątpliwe jest, czy komisja Karowa ma prawo usunąć ustawę spod auspicji Orbacha, o ile Orbach nie będzie się zwlekał.

Jednak w oświadczeniu biura Karowa stwierdzono, że radca prawny Knesetu zatwierdził zmianę właścicieli ustaw.

Oświadczenie Kariwa zostało skrytykowane przez opozycję, a ustawodawcy Likudu porównali z Koreą Północną.

Posunięcie to doprowadziło również do eksplozji rozmów między stronami na temat ustawodawstwa, nad którym zgodzą się współpracować przed rozwiązaniem Knesetu.

Kariv bronił posunięcia, twierdząc, że nie ma problemów prawnych, a jego oświadczenie zostało wydane, aby utrzymać opozycję i stopy Orbacha w ogniu i zapewnić, że posuwają się naprzód.

Nie chodzi (tylko) o ciebie.

Wspieranie The Times of Israel nie jest transakcją za usługę online, taką jak subskrypcja Netflix. Społeczność ToI jest dla ludzi takich jak Ty, którym zależy wspólne dobro: zapewnienie, że zrównoważone i odpowiedzialne relacje z Izraela będą nadal swobodnie dostępne dla milionów ludzi na całym świecie.

Oczywiście usuniemy wszystkie reklamy z Twojej strony i uzyskasz dostęp do świetnej zawartości przeznaczonej tylko dla społeczności. Ale twoje wsparcie daje ci coś głębszego: dumę z dołączenia coś, co naprawdę się liczy.

Dołącz do społeczności Times of Israel

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to widzieć

Jesteś oddanym czytelnikiem

Dlatego założyliśmy The Times of Israel dziesięć lat temu – aby zapewnić wymagającym czytelnikom, takim jak ty, relacje o Izraelu i świecie żydowskim, które trzeba przeczytać.

Więc teraz mamy prośbę. W przeciwieństwie do innych mediów, nie mamy na swoim miejscu paywalla. Ale ponieważ dziennikarstwo, które prowadzimy, jest drogie, zapraszamy czytelników, dla których The Times of Israel stał się ważny, aby pomogli nam wesprzeć naszą pracę, dołączając Społeczność Times of Israel.

Za jedyne 6 USD miesięcznie możesz wesprzeć nasze wysokiej jakości dziennikarstwo, jednocześnie korzystając z The Times of Israel BEZ REKLAMjak również dostęp Ekskluzywna zawartość dostępne tylko dla członków społeczności Times of Israel.

Dziękuję,
David Horovitz, założyciel i redaktor The Times of Israel

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to widzieć

Leave a Comment