Macron wzywa do „innej” metody rządzenia po rozczarowującym głosowaniu legislacyjnym

Przemawiając w ogólnokrajowym przemówieniu w środę, Macron powiedział, że rozpoznał „głębokie złamania” w kraju.

„Nie mogę ignorować pęknięć, głębokich podziałów, które przebiegają przez nasz kraj i które znajdują odzwierciedlenie w składzie nowego [National] Montażu — powiedział.

Francuscy wyborcy wybrali w niedzielę parlament bez absolutnej większości po raz pierwszy od dziesięcioleci, pozbawiając Macrona wsparcia legislacyjnego, jakim cieszył się podczas swojej pierwszej kadencji.

Partia prezydencka pozostaje największym blokiem, ale wymaga teraz współpracy innych ugrupowań politycznych, aby przeforsować ustawę.

Podkreślając niedawne doświadczenia w Niemczech i Włoszech, Macron powiedział, że „żadna siła polityczna nie może sama ustanawiać prawa”.

„Musimy wspólnie nauczyć się rządzić i ustanawiać prawo w inny sposób” – dodał.

Po spotkaniu z liderami opozycyjnych bloków politycznych Macron powiedział, że „większość” wyraziła chęć uniknięcia „blokady” w Zgromadzeniu Narodowym.

Zespół Macrona! blok zdobył w niedzielę 245 mandatów, mniej niż 289 mandatów wymaganych do uzyskania absolutnej większości we francuskim Zgromadzeniu Narodowym.

Lewicowa koalicja Nouvelle Union Populaire Ecologique et Sociale (NUPES), koalicja panlewicowa kierowana przez skrajnie lewicowego postać Jeana-Luca Mélenchona, zajęła drugie miejsce ze 131 mandatami, zgodnie z wynikami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Na drugim końcu politycznego spektrum skrajnie prawicowa partia Marine Le Pen zgromadziła rekordową liczbę 89 mandatów, co plasuje ją na trzecim miejscu.

Macron traci absolutną większość po historycznych zyskach skrajnej prawicy i lewicy we Francji

Macron, który w kwietniu wygrał drugą kadencję w wyborach prezydenckich, zostanie pierwszym urzędującym prezydentem Francji bez większości parlamentarnej od czasu reformy wyborczej w 2000 roku.

Wkracza teraz na niezbadane terytorium negocjacji i kompromisu po pięciu latach niekwestionowanej kontroli.

Oczekuje się, że jego koalicja spróbuje zawrzeć sojusze z innymi partiami politycznymi, w tym dotrzeć do tradycyjnej prawicy, która w niedzielę zajęła czwarte miejsce.

Francja może popaść w polityczny paraliż, jeśli nie zawrze sojuszy. Ale może to również oznaczać, że Macron będzie miał trudności z przeforsowaniem swojego programu legislacyjnego, w tym niepopularnego planu podniesienia wieku emerytalnego, a także planów głębszej integracji z Unią Europejską.

Leave a Comment