Malediwy budują pływające miasto dla 20 000 osób w czasie kryzysu klimatycznego

Społeczeństwo rozwoju przygotowuje się na nieuniknione: wzrost poziomu morza.

Aby się przygotować, na całym świecie zaczynają się rozwijać pływające miasta.

W kwietniu Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła budowę pierwsze pływające miasto od drugiego co do wielkości miasta Korei Południowej, Busan. Znany jako Miasto Oceanix, planuje zapewnić mieszkania dla społeczności liczącej 12 000 osób, do 100 000, a budowa ma się rozpocząć w 2023 roku.

A teraz drugie pływające miasto powstaje poza stolicą Malediwów.

Zaprojektowane na wzór zbliżony do koralowca mózgowego, miasto będzie składać się z 5000 pływających jednostek. Jednostki te będą obejmować domy, restauracje, sklepy i szkoły, z kanałami pomiędzy nimi. W sumie miasto spodziewa się pomieścić do 20 000 osób. I podobnie jak Oceanix jest odporny na huragany.

Pierwsze jednostki mają zostać odsłonięte w tym miesiącu, a mieszkańcy zaczną się przeprowadzać na początku 2024 roku. Całe miasto ma zostać ukończone do 2027 roku.

Według strony internetowej Maldives Floating City miasto ma opartą na naturze strukturę dróg i kanałów wodnych, przypominającą efektywny sposób organizacji prawdziwego korala mózgowego.
Koen Olthuis, Waterstudio.nl
Pod miastem zostaną umocowane sztuczne łóżka koralowe, które będą stymulować naturalny wzrost koralowców.
Pod miastem zostaną umocowane sztuczne łóżka koralowe, które będą stymulować naturalny wzrost koralowców.
Waterstudio.NL/Holenderskie Docklands

„Pływające nieruchomości zapewnią bezpieczeństwo i przestrzeń do budowy przeludnionym miastom zagrożonym powodzią” – powiedział Koen Olthuis, założyciel Waterstudio, agencja architektoniczna kto zaprojektował miasto, powiedział Post. „Pływające inwestycje wypchną nieruchomości poza nabrzeże, zmieniając nasze miasta, takie jak wprowadzenie wieżowców sto lat temu”.

Agencja architektoniczna Olthuis zajmuje się wyłącznie budownictwem na wodzie.

„Deweloper, Dutch Docklands Maldives, jest partnerstwem publiczno-prywatnym z rządem” – powiedział Olthuis. „Proces trwał prawie 10 lat, ale otworzy podobne możliwości w miastach nadrzecznych na całym świecie”

Pływające miasto znajduje się zaledwie dziesięć minut łodzią od stolicy Male i międzynarodowego lotniska.
Pływające miasto znajduje się zaledwie dziesięć minut łodzią od stolicy Male i międzynarodowego lotniska.
Waterstudio.NL/Holenderskie Docklands

Charakterystyczne dla miasta Waterstudio na Malediwach są domy w kolorach tęczy, które mają przyciągać mieszkańców. W każdym domu znajdują się szerokie balkony i widoki na nabrzeże. W celu transportu mieszkańcy będą podróżować łodziami lub mogą chodzić, jeździć na rowerze lub jeździć elektrycznymi skuterami lub buggy.

„Technologia nie jest problemem, ale to ramy regulacyjne wymagają czasu, aby się dostosować” – wyjaśnił Olthuis. „Pieniądze mówią, a to oznacza, że ​​kiedy władze zdadzą sobie sprawę, że koszt zabudowy pływającej jest mniejszy niż koszt niszczenia infrastruktury i mienia nabrzeża, to kolejna zmiana w rozwoju miasta gwałtownie wzrośnie”.

Stolica Malediwów, Male, jest uważana za jedno z najgęściej zaludnionych miast na świecie, z ponad 200 000 ludzi stłoczonymi na obszarze około 2000 akrów.

Zagraniczni nabywcy domu na Malediwach mogą ubiegać się o zezwolenie na pobyt na Malediwach.
Zagraniczni nabywcy domu na Malediwach mogą ubiegać się o zezwolenie na pobyt na Malediwach.
Waterstudio.NL/holenderski Docklandsc

Średnie ceny zaczynają się od 150 000 $ za studio lub 250 000 $ za dom rodzinny, powiedział Olthuis.

Obecnie jednostki będą budowane w miejscowej stoczni, którą następnie odholują do pływającego miasta. Po przetransportowaniu do miasta jednostki zostaną przymocowane do dużego betonowego podwodnego kadłuba, który jest przykręcony do dna morskiego na teleskopowych stalowych palach, co pozwala mu płynnie poruszać się wraz z falami.

Olthuis wyjaśnił, że będzie to w pełni funkcjonalne miasto, jak każde inne miasto na ziemi.

„Myślę, że rola architektów zmienia się z projektanta w lekarza miejskiego, rozwiązując problemy w miastach wykorzystujących wodę jako lekarstwo” – powiedział.

Leave a Comment