Mężczyzna skazany na 18 miesięcy więzienia za napaść seksualną na pracownika Alibaby

HONGKONG– Mężczyzna zamieszany w głośną napaść seksualną na pracownika Alibaby został skazany w środę na 18 miesięcy więzienia, kilka miesięcy po tym, jak pracownik upublicznił swoją napaść i wywołał nową rozmowę na temat traktowania kobiet w miejscu pracy.

Oskarżony Zhang Guo był przedstawicielem supermarketu, który prowadził rozmowy biznesowe z Alibabą, chińskim gigantem e-commerce. Zhang spotkał się z pracownikiem Alibaba o nazwisku Zhou na kolacji biznesowej w lipcu 2021 roku.

Zhou później oskarżył Zhang i innego kolegi z Alibaby o zalanie jej alkoholem. Powiedziała, że ​​została napadnięta seksualnie podczas kolacji, a potem ponownie w swoim pokoju hotelowym. Upubliczniła swoje oskarżenia na wewnętrznej tablicy dyskusyjnej Alibaba po tym, jak powiedziała, że ​​nie otrzymała satysfakcjonującej odpowiedzi od firmy.

Sąd w Jinan w środę uznał Zhanga winnym nieprzyzwoitego napaści na Zhou, gdy była pijana podczas kolacji i następnego dnia w swoim pokoju hotelowym, i skazał go na więzienie, zgodnie z oświadczeniem wydanym przez sąd na oficjalnym WeChat. Rachunek.

Powiedział również, że Zhang nie okazał skruchy ani nie przyznał się do winy za swoje czyny.

Kiedy Zhou upublicznił swoje oskarżenia, sprawa przyciągnęła wiele uwagi w Internecie. Alibaba spotkała się z reakcją na rozwiązanie tej sytuacji.

Wkrótce potem Alibaba zwolnił męskiego współpracownika oskarżonego o napaść i powiedział, że ma „zero tolerancji” dla napaści na tle seksualnym. Kolega, o nazwisku Wang, został zatrzymany na 15 dni po tym, jak chińscy prokuratorzy wycofali przeciwko niemu zarzuty.

Adwokat Zhou, Du Peng, powiedział Associated Press, że toczą się trzy inne sprawy sądowe, z których jedna dotyczyła odwołania od decyzji o nie ściganiu Wanga. Zhou nie od razu skomentował.

W grudniu Alibaba rozwiązała zatrudnienie Zhou, mówiąc, że została zwolniona za rozpowszechnianie fałszywych informacji o jej napaści i że jej działania miały negatywny wpływ na firmę.

Zwolnienie Zhou nastąpiło, gdy dyrektor generalny Alibaba Daniel Zhang zobowiązał się do poprawy kultury korporacyjnej i sformułowania polityki przeciwdziałania molestowaniu seksualnemu w Alibaba.

Alibaba nie od razu skomentował.

———

Pisarz AP Huizhong Wu z Taipei na Tajwanie przyczynił się do powstania tego raportu.

Leave a Comment