Netanjahu ponownie zajmuje centralne miejsce, gdy Izrael zmierza do wyborów

JEROZOLIMA — Ze znużoną znajomością Izraelczycy szykują się do swoich piątych wyborów za mniej niż cztery lata. Ale przynajmniej jeden człowiek cieszy się z perspektywy kolejnego głosowania i możliwego nowego rozdziału w niezwykłym życiu politycznym.

Charyzmatyczny i dzielący były premier Benjamin Netanjahu został obalony w zeszłym roku przez kruchego koalicja rywali z prawicy, centrum i lewicy który zebrał się, aby przełamać jego władzę na ponad dekadę.

Teraz, gdy rząd upadł, otwierając drzwi do… Netanjahu wrócić do władzy na prawicowo-nacjonalistycznej tablicy.

Nawet zanim Kneset przeprowadził w środę pierwsze wstępne głosowanie w sprawie rozproszenia, Netanjahu, znany również jako „Bibi”, nie mógł powstrzymać się od rozpromienienia.

„Wiatry się zmieniły”, powiedział dziennikarzom Netanjahu, który przewodzi izraelskiej opozycji i jej największej prawicowej partii Likud, po tym, jak premier Naftali Bennett ogłosił, że rozwiązuje swój rząd.

Protestujący machają flagami narodowymi z wizerunkiem Benjamina Netanjahu w Jerozolimie 20 kwietnia.Menahem Kahana/AFP przez Getty Images

„Jesteśmy gotowi do wyborów i jesteśmy bardzo pewni, że uda nam się je wygrać” – dodał zdolny mówca, który dominował w polityce przez ćwierć wieku i służył w Kancelarii Premiera łącznie przez 15 lat. Za kulisami pracuje jednak nad skrótem legislacyjnym, który umożliwiłby mu utworzenie nowego rządu bez wyborów.

Tak czy inaczej, najsłynniejszy żyjący polityk Izraela, który przez ostatni rok odgrywał drugorzędną rolę, jest teraz ponownie w centrum uwagi.

Zwolennicy 72-letniego Netanjahu często opisują go jako jedynego izraelskiego polityka zdolnego do kierowania krajem, a on wykorzystuje ten wizerunek jako zbawiciela narodu, często wybierając polaryzujące pozycje i przedstawiając swoich rywali jako wrogów.

Jest podziwiany przez wielu za kampanię przeciwko irańskiemu programowi nuklearnemu, ustanowienie najnowocześniejsza szczepionka przeciw Covid-19 program, wspierający osiedla żydowskie na Okupowanych Terytoriach Palestyńskich, pomagając zmniejszyć izolację Izraela w świecie arabskim poprzez pracę na rzecz normalizacji stosunków z Arabskie królestwa Zatoki Perskiej i dla niego bliska przyjaźń z byłym prezydentem Donaldem Trumpem.

Prezydent Trump odbył dwustronne spotkania z krajami Abraham Accord na Bliskim Wschodzie
Netanjahu miał silne relacje z byłym prezydentem Donaldem Trumpem.Doug Mills / Pool za pośrednictwem pliku Getty Images

Jego krytycy oskarżają go o niszczenie demokratycznych fundamentów kraju poprzez dążenie do osłabienia niezależności sądownictwa, wzmocnienia prawicowego ekstremizmu i wzmocnienia żydowskiej tożsamości państwa ze szkodą dla jego obywateli.

„Albo lubisz Bibi, albo nie lubisz Bibi” – powiedział profesor nauk politycznych z Uniwersytetu Hebrajskiego, Gideon Rahat.

Długotrwała korupcja Sprawa będzie ciążyć Netanjahu w nadchodzących wyborach, podobnie jak w ostatnich czterech sondażach.

Kwestie dzielące elektorat były i będą bardziej kwestią osobowości niż ideologii, powiedział Rahat, który powiedział, że większość izraelskich wyborców wybrała partie prawicowe w ostatnich wyborach i że prawdopodobnie zrobią to ponownie w następnych wyborach .

„Chodzi o to, że Netanjahu ciągle tasuje karty, dopóki nie wygra” – dodał.

Netanjahu może skutecznie przetrzymywać izraelską politykę jako zakładników: ma wystarczające poparcie na prawicy, aby uniemożliwić swoim rywalom utworzenie alternatywnej prawicowej koalicji, podczas gdy partiom centrowym i lewicowym również brakuje popularności, by utworzyć rząd, powiedział Rahat.

Sondaże przeprowadzone w ostatnich dniach pokazują, że prawica stała się jeszcze silniejsza, a większość tego wzrostu dotyczyła tych, którzy poparliby Netanjahu, podczas gdy prawicowe partie, które nie chcą zasiadać z nim w rządzie, straciły poparcie.

„Centrum przesunęło się na prawo, prawica poszła dalej w prawo, a skrajna prawica poszła w skrajną prawicę” – powiedział strateg polityczny Awiw Bushinsky, były szef sztabu i doradca Netanjahu.

Sam Netanjahu, pomimo optymistycznych komentarzy, zabezpieczył swoje zakłady i jest w trakcie intensywnych wysiłków, aby skorzystać z opcji legislacyjnej, która pozwoli mu stworzyć nową koalicję, która postawi go na czele rządu.

„Dla niektórych prawicy nacjonalistyczny rząd pod rządami Netanjahu „jest spełnieniem marzeń”, powiedział Bushinsky. „Widzą światło na końcu tunelu, w którym będą mieli większość… ultrareligijną koalicję prawicową i nie muszą iść na kompromis z żadną inną partią, ani lewicową, ani antyreligijną , nawet nie impreza w centrum.

Obawy wielu centrystów i lewicowców w kraju polega na tym, że gdyby Netanjahu utworzył prawicową nacjonalistyczną koalicję, uchwaliłby ustawodawstwo szkodliwe dla izraelskiej demokracji.

Izraelski minister spraw zagranicznych Yair Lapid zostanie po premierze.
Izraelski minister spraw zagranicznych Yair Lapid zostanie po premierze. Ilia Efimovitch / Picture Alliance przez AP

„Mogą próbować ograniczyć władzę sądów i innych organów oraz oddać scentralizowaną władzę w ręce premiera” – powiedział Rahat.

Najbliższym rywalem Netanjahu jest minister spraw zagranicznych Yair Lapid z centrowej partii Yesh Atid, której poparcie również wzrosło i który w ostatnich wyborach i sondażach zajął drugie miejsce. Ma zostać tymczasowym premierem.

„To jest naprawdę kampania typu „zrób albo zgiń” dla obu kandydatów, Yaira Lapida jako nowego przywódcy centrum i Netanjahu jako przywódcy prawicy przez 26 lat – powiedział Bushinsky.


Leave a Comment