Nigeryjski senator i żona oskarżeni o spiskowanie w celu pobrania narządów dziecka w Wielkiej Brytanii

Władze brytyjskie twierdzą, że uratowały dziecko, które było celem niepokojącego międzynarodowego spisku dotyczącego grabieży narządów.

Wysoki rangą nigeryjski senator i jego żona zostali oskarżeni o spisek mający na celu sprowadzenie dziecka do Wielkiej Brytanii w celu pobrania narządów, poinformowała w czwartek londyńska policja metropolitalna. Żadne szczegóły nie były od razu dostępne na temat wieku i płci dziecka.

Polityk Ludowo-Demokratycznej Partii Ike Ekweremadu (lat 60) i jego żona Beatrice Nwanneka Ekweremadu (lat 55) staną przed sądem za spisek mający na celu zorganizowanie lub ułatwienie podróży innej osoby „w celu wyzysku, a mianowicie grabieży organów”, podała policja w oświadczeniu. Obaj oskarżeni mają stawić się w czwartek w sądzie zachodniego Londynu.

Ekweremadu, który jest senatorem od 2003 roku i przez trzy kadencje był wiceprzewodniczącym Senatu Nigerii w latach 2007-2019, był prawnikiem przed wejściem do polityki. Wraz z żoną są czołowymi postaciami w swojej afrykańskiej ojczyźnie.

Rzecznik Ekweremadu potwierdził jego aresztowanie w BBC.

Przerażające zarzuty wynikają z dochodzenia prowadzonego przez zespół przestępczy Scotland Yardu, który zajmuje się poważnymi przestępstwami w stolicy Anglii. Gliny wszczęły dochodzenie w zeszłym miesiącu, co doprowadziło do aresztowania duetu po tym, jak policja została zaalarmowana o możliwych przestępstwach na mocy nowoczesnych przepisów dotyczących niewolnictwa.

Dziecko, które nie zostało zidentyfikowane, było „chronione”, powiedział Met, dodając, że siła „ściśle współpracowała z partnerami w celu dalszego wsparcia”. Przepisy brytyjskiego sądu oznaczają, że policja nie może ujawnić żadnych dalszych szczegółów w trakcie postępowania karnego.

Przymusowe grabieże narządów – podczas których narządy są chirurgicznie usuwane od ofiary wbrew jej woli – zostało uwzględnione w niedawnym ustawodawstwie w Wielkiej Brytanii Ustawa uchwalona w kwietniu ma częściowo na celu zakłócenie czarnego rynku w handlu narządami poprzez uniemożliwienie Brytyjczykom podróżowania za granicą, aby kupić organy, co jest praktyką znaną jako „turystyka organowa”. Chociaż sprzedaż i handel narządami w Wielkiej Brytanii są już zakazane, nowe przepisy pojawiły się wraz z niepokojącymi doniesieniami o dynamicznie rozwijającym się handlu narządami na całym świecie w ostatnich latach.

W londyńskim Chinatown trwają od lat protesty przeciwko rzekomemu przymusowemu grabieży narządów od więźniów politycznych w Chinach. Praktyka pobierania narządów od straconych więźniów jest legalna w Chinach, ale artykuł opublikowany w American Journal of Transplantation w kwietniu twierdził, że znalazł 71 przypadków, w których więźniowie byli operowani za życia.

I niestety, ponieważ narządy ludzkie są tak cennym towarem, niektórzy ludzie rozważają nawet dobrowolną sprzedaż własnych narządów, gdy warunki są wystarczająco rozpaczliwe. Tylko w tym tygodniu szpital w Kenii musiał wydać publiczne oświadczenie, w którym nakazano ludziom: przestań pytać pracowników, ile mogą dostać za nerki. A w Afganistanie – gdzie niszczycielska kombinacja powszechnego głodu i międzynarodowych sankcji zepchnęła miliony na skraj głodu –przerażające raporty na początku 2022 roku okazało się, że ludzie sprzedawali nerki za jedyne 1500 dolarów, aby wyżywić swoje rodziny.

Leave a Comment