„Nowa era”: saudyjskie MBS w Turcji, gdy narody zacieśniają więzi | Nowy

Wizyta Księcia Koronnego przypomina, że ​​w ciągu ostatnich dwóch lat stosunki saudyjsko-tureckie rozwijały się bardzo szybko.

Saudyjski książę koronny Mohammed bin Salman (MBS) po raz pierwszy od lat udał się do Turcji na rozmowy z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem, w dążeniu do pełnej normalizacji więzi, które zostały zerwane po zabójstwie w 2018 r. saudyjskiego dziennikarza Jamala Khashoggi w Arabii Saudyjskiej konsulat w Stambule. .

Erdogan powitał księcia Mohammeda podczas ceremonii w pałacu prezydenckim w Ankarze, po czym obaj uścisnęli sobie ręce i uściskali się nawzajem, zanim zostali powitani przez członków tureckiego gabinetu.

W wydanym po rozmowach oświadczeniu oba kraje podkreśliły determinację w rozpoczęciu nowego okresu współpracy w stosunkach dwustronnych.

Wizyta MBS jest częścią trasy, która obejmowała przystanki w Egipcie i Jordanii na początku tego tygodnia.

Książę Mohammed wykorzystał ogromne bogactwo Arabii Saudyjskiej i jej zdolność do produkcji ropy, by stłumić krytykę praw człowieka w tym kraju. Z kolei Erdogan szuka wsparcia finansowego, które mogłoby pomóc w złagodzeniu nękanej tureckiej gospodarki przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi, które mają się odbyć w 2023 roku.

Oczekuje się, że podróż przyniesie „pełną normalizację i przywrócenie stanu sprzed kryzysu” – powiedział agencji Reuters wysoki rangą turecki urzędnik. „Za chwilę rozpocznie się nowa era”.

Turecki urzędnik powiedział, że oba kraje zniosły ograniczenia dotyczące handlu, lotów i nadawania seriali telewizyjnych, a wzajemne negatywne relacje w mediach również zostały wstrzymane.

Powiedział jednak, że negocjacje w sprawie możliwej linii wymiany walutowej – która mogłaby pomóc w odbudowie uszczuplonych rezerw walutowych Turcji – nie idą „tak szybko, jak by sobie tego życzyła” i zostaną omówione prywatnie między Erdoganem a księciem Mohammadem.

Oba kraje omówiły również zacieśnienie współpracy w handlu i sektorach, takich jak m.in. obrona, energetyka i turystyka, stwierdzono we wspólnym oświadczeniu. Dodał, że Ankara zaprosiła saudyjskie fundusze inwestycyjne do inwestowania w tureckie startupy.

Turecka gospodarka jest napięta przez spadający funt i inflację przekraczającą 70%. Fundusze saudyjskie i waluta zagraniczna mogą pomóc Erdoganowi w budowaniu poparcia przed wyborami, twierdzą analitycy.

Przywódcy omówią również ewentualną sprzedaż tureckich uzbrojonych dronów do Rijadu, poinformowali tureccy urzędnicy.

Powiązania gospodarcze

Więzi między Ankarą a Rijadem pogorszyły się po tym, jak w październiku 2018 r. saudyjskie komandos zabiło i poćwiartowało Khashoggiego.

Erdogan w tym czasie obwiniał za to „najwyższy szczebel” rządu saudyjskiego. MBS zaprzeczył jakiemukolwiek udziałowi w morderstwie.

Jednak Ankara wstrzymała proces o morderstwo w kwietniu po miesięcznej drodze do naprawy stosunków. Zbliżeniu towarzyszyło zatwierdzenie przez Ankarę prośby o przeniesienie procesu do Rijadu.

Organizacje praw człowieka potępiły ten ruch, mówiąc, że nie można oczekiwać od Arabii Saudyjskiej przeprowadzenia sprawiedliwego procesu.

Prezydent Egiptu Abdel Fattah el-Sisi przyjął MBS na lotnisku w poniedziałek wieczorem, na pierwszym etapie wycieczki po Bliskim Wschodzie przed podróżą prezydenta USA Joe Bidena do regionu w przyszłym miesiącu.

Według rzecznika el-Sisi, Bassama Radia, saudyjski przywódca, który regularnie wspiera finansowo egipski rząd, omawiał „szersze regionalne i międzynarodowe sprawy polityczne”.

MBS następnie udał się do Jordanii na rozmowy ze swoim monarchą, królem Abdullahem II, również bliskim sojusznikiem Arabii Saudyjskiej.

Liderzy biznesu i urzędnicy mieli nadzieję, że wizyta odblokuje co najmniej 3 miliardy dolarów w projektach inwestycyjnych, które Arabia Saudyjska rozpoczęła w ostatnich latach, ale nigdy nie zrealizowała.

Leave a Comment