Obi-Wan Kenobi zagłębia się w tragedię Gwiezdnych Wojen Anakina Skywalkera – The Hollywood Reporter

[This story contains spoilers for the series finale of Obi-Wan Kenobi.]

Problemy emocjonalne Obi-Wan Kenobi były ogromne – mimo że większość wyników była już znana.

W całym Disney+ Gwiezdne Wojny miniserialu, to nie groźba życia lub śmierci sprawia, że ​​serca widzów biją szybciej, ale podróż, aby lepiej zrozumieć głęboko zerwane relacje między mistrzem, Obi-Wanem (Ewan McGregor) i jego padawan, Anakin Skywalker, który został Darthem Vaderem (Hayden Christensen). I Obi-Wan Kenobi daje znacznie więcej informacji na temat tragicznej egzystencji Anakina.

Wraz z wydaniem oryginalnej trylogii George’a Lucasa, Gwiezdne Wojny kronika podróży klasycznego bohatera Luke’a Skywalkera, młodego chłopca, który wyrusza na wyprawę, aby uratować nie tylko galaktykę, ale także swojego ojca przed złem ciemnej strony. Dopiero premiera trylogii prequel 16 lat później fani dowiedzieli się o tym Gwiezdne Wojny Saga nie dotyczyła tylko Luke’a, ale właściwie większą, połączoną ze sobą historię o powstaniu, upadku i odkupieniu Dartha Vadera.

W zaledwie sześciu odcinkach Obi-Wan Kenobi dodaje więcej paliwa do niekończącego się ognia Gwiezdne Wojny opowiadanie historii, ponieważ pogłębia tragiczne zakończenia łuku Anakina. Ponieważ serial śledzi Obi-Wana w jego podróży, aby uwolnić resztki poczucia winy i traumy z wydarzeń z Gwiezdne wojny: Część III – Zemsta Sithówmaluje jeszcze bardziej desperacki portret samego Anakina – wybranego, który stał się bezwzględnie złym człowiekiem-maszyną.

Przychodzi mi na myśl szczególnie jeden moment, wywołany oczekiwaną przez fanów sceną retrospekcji w „Części V”. To krótka sekwencja, która służy jeszcze większemu celowi, ponieważ widzowie są traktowani na pojedynek treningowy między Obi-Wanem i Anakinem, który ma miejsce wcześniej Gwiezdne wojny: Część II – Atak klonów.

W retrospekcji widać wyraźnie, że pomimo talentu i mocy Anakina, jego mistrz zawsze wydaje się być o krok do przodu. To uczucie występuje w piątym odcinku, gdy Obi-Wan po raz kolejny przechytrza Vadera, który nie może przezwyciężyć zniecierpliwienia.

Przypomnij sobie dwie wymiany zdań między Anakinem i jego przyszłą żoną Padmé Amidalą (Natalie Portman) w atak klonów. W pierwszym akcie filmu, a także później po tym, jak Anakin zabija w zemście obóz Tusken Raiders, padawan wyraża swoją frustrację wobec Kenobiego, nazywając swojego mistrza „nadmiernie osądzającym” i nieporozumieniem.

„Jestem daleko przed nim” – powiedział Padmé młodszy Anakin. „Jestem gotowy na trening, ale on uważa, że ​​jestem zbyt nieprzewidywalny. Nie pozwoli mi odejść.

Gdyby fani zastanawiali się dokładnie, jak Obi-Wan się „wytrzymał” [Anakin] powrót”, jest teraz jaśniejsze od Obi-Wan Kenobi wracać. Z wyjątkiem zewnętrznej perspektywy, Obi-Wan mądrze podjął decyzję o opóźnieniu awansu Anakina w szeregach. Anakina jest lekkomyślny, agresywny i zbyt pewny siebie. Jako mistrz, Kenobi widzi to – nie zdając sobie jeszcze sprawy, że doprowadzi to młodego Skywalkera na ciemną stronę, ale jako przeszkodę w jego rozwoju Jedi.

„Jesteś wspaniałym wojownikiem, Anakinie, ale twoja potrzeba wykazania się to twój upadek. Dopóki go nie pokonasz, zawsze będziesz padawanem” — mówi Christensen starszy McGregor jako młody Anakin w Obi-Wan Kenobi.

To właśnie te osobiste niedociągnięcia nigdy nie pozwalają Anakinowi naprawdę pokonać Obi-Wana. Na tym tle „Część V” zmienia nawet ostatnią rozgrywkę pary jako Nowa nadzieja, w którym Vader raz na zawsze morduje swojego pana. Jeden krok do przodu, aż do samego końca, Obi-Wan wyraźnie pozwala Lordowi Sithów wygrać. Zgodnie z powinowactwem Lucasa do nadrzędnych tematów, które nieustannie pojawiają się w każdym z filmów, przeznaczeniem Anakina zawsze będzie porażka Obi-Wana, aż w końcu będzie mógł się odkupić i powrócić do Światła.

W „Części VI” ostateczna bitwa serii pomiędzy Obi-Wanem i Vaderem jest bardziej emocjonalna, ponieważ fani widzą, jak Anakin jest w pełni przemieniony w Vadera, nie tylko fizycznie, ale także psychicznie i emocjonalnie.

„Zawiodłem cię, Anakinie” – powiedział Obi-Wan do Anakina Zemsta sitów. I to jest wina tego – tego poczucia, że ​​stworzył potwora – które Obi-Wan nosił od tamtej pory. Jak widać we wczesnych odcinkach limitowanej serii, Ukryty Jedi dźwiga na swoich barkach ciężar galaktyki, czując się odpowiedzialny nie tylko za stratę Anakina, ale także za upadek Zakonu Jedi i Republiki. zestaw.

I zgodnie z oczekiwaniami, wzruszenie w oczach Obi-Wana, gdy mówi Anakinowi, co powstrzymuje od 10 lat: „Przepraszam” – mówi, w końcu może zobaczyć twarz swojego padawana pod hełmem Vadera. . Głosem, który jest połączeniem garnituru i Christensena, Vader wypowiada słowa, które Obi-Wan w końcu musiał usłyszeć, aby pozbyć się winy.

– Nie jestem twoją porażką, Obi-Wanie – powiedział Vader. – Nie zabiłeś Anakina Skywalkera. Zrobiłem to”. Po tym zamknięciu Obi-Wan jest w stanie odejść od spotkania, rozpoznając swojego starego przyjaciela jako „Dartha” i pozostawiając za sobą przywiązanie do Anakina. I choć to triumfalny moment dla Obi-Wana, to jeszcze kolejna tragiczna godzina dla Anakina.Uwięziony w skorupie kostiumu Vadera, stracił wszystko: swoje dawne życie, ciało, żonę, przyjaciół i dzieci.Teraz stracił nawet Obi-Wana.

To właśnie te momenty w serialu jeszcze bardziej zbliżają do siebie postacie Anakina Skywalkera i Dartha Vadera. Chociaż zwykle postrzegamy je jako dwie oddzielne istoty (z 20-letnim odstępem) Odcinki III oraz IV), limitowana seria pozwala lepiej przyjrzeć się mężczyźnie – lub temu, co z niego zostało – w garniturze.

Jak Padmé mówi w swoich ostatnich słowach do Obi-Wana: „Jest w nim dobro”. I chociaż Darth Vader może jeszcze nie zdawać sobie z tego sprawy, publiczność doskonale zdaje sobie sprawę, że Anakin rzeczywiście jest nadal pochowany gdzieś głęboko w potworze.

Leave a Comment