PCI Express 7 będzie osiem razy szybszy niż PCI Express 5

Komitet PCI-GIS ma odsłonięty najnowszy standard PCI Express 7.0 z niesamowitymi prędkościami, chociaż wciąż czekamy o dwie generacje starsze Urządzenia PCIe 5 przybyć w ilości. Zaplanowana na 2025 r. i prawdopodobnie trafi na półki sklepowe około 2027 r., PCIe 7 zapewni przepustowość do 512 GB/s, 8 razy większą niż najnowsze prędkości PCI Express 5.0.

Prędkości dwukierunkowe 512 Gb/s będą dostępne na połączeniach x16, ale zostaną znacznie zmniejszone w świecie rzeczywistym ze względu na wydajność kodowania i nagłówka. Mimo to, to dwa razy więcej niż standard PCI 6.0, który ma pojawić się pod koniec roku. PCI-SIG (która obecnie organizuje doroczną konferencję programistów) powiedziała, że ​​wyprzedza swój cel podwojenia prędkości PCI Express co trzy lata.

PCI-MR

Jednak cała ta prędkość zależy od producenta urządzenia i chipów. Układy Intel 12. generacji Alder Lake, które zostały wprowadzone na rynek w styczniu 2022 r., obsługują PCIe 5.0, ale procesory AMD Ryzen 7000 Zen 4 do komputerów stacjonarnych z obsługą PCIe 5.0 pojawią się dopiero jesienią tego roku. Pierwsze dyski SSD PCIe 5.0 dla konsumentów mają właśnie przybył z prędkością odczytu do 13 GB/s.

Inne kluczowe funkcje obejmują lepszą wydajność energetyczną, niskie opóźnienia i kompatybilność wsteczną z poprzednimi generacjami. Jednak PCIe 7.0 będzie wymagać krótszych ścieżek, aby osiągnąć te prędkości, więc płyty główne mogą być droższe, ponieważ prawdopodobnie będzie wymagał dodatkowe komponenty i grubsza płytka PCB.

Plusem jest to, że nawet linie PCIe 7.0 x1 będą tak szybkie, jak prędkości PCIe 4.0 x16 (32 GB/s), więc pamięć masowa i inne urządzenia peryferyjne mogą być mniejsze i zużywać mniej zasobów. Innymi słowy, możesz mieć cztery gniazda dysków NVME SSD, z których każde korzystałoby tylko z jednej linii PCIe, a wszystkie byłyby dwa razy szybsze niż gniazdo PCIe5 x4 NVMe.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez naszą redakcję, niezależną od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki afiliacyjne. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy otrzymać prowizję partnerską.

Leave a Comment