Poliowirus wykryty w ściekach północnego i wschodniego Londynu

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA), wraz z Agencją Regulacji Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA), wykryli wirusa polio w próbkach ścieków pobranych z londyńskiej oczyszczalni ścieków Beckton.

W ramach rutynowego nadzoru normalne jest, że każdego roku w próbkach ścieków w Wielkiej Brytanii wykrywa się 1-3 wirusy polio podobne do szczepionek, ale zawsze są to jednorazowe odkrycia, których już nie wykrywano. Te wcześniejsze wykrycia miały miejsce, gdy ktoś zaszczepiony za granicą żywą doustną szczepionką polio (OPV) wrócił lub wyjechał do Wielkiej Brytanii i na krótko „wrzucił” ślady wirusa polio podobnego do szczepionki w ich siodła.

Badania trwają po wykryciu kilku blisko spokrewnionych wirusów w próbkach ścieków pobranych między lutym a majem. Wirus nadal ewoluował i jest obecnie klasyfikowany jako „pochodzący ze szczepionki” wirus polio typu 2 (VDPV2), które w rzadkich przypadkach mogą powodować poważne choroby, takie jak paraliż, u osób, które nie zostały w pełni zaszczepione.

Wykrycie VDPV2 sugeruje, że prawdopodobnie nastąpiło pewne rozprzestrzenienie się między blisko spokrewnionymi osobnikami w północnym i wschodnim Londynie i obecnie wydalają one szczep wirusa polio typu 2 z kałem. Wirus został wykryty tylko w próbkach ścieków i nie zgłoszono żadnych powiązanych przypadków paraliżu – ale dochodzenia będą miały na celu ustalenie, czy występuje transmisja w społeczności.

Ostatni przypadek dzikiego polio w Wielkiej Brytanii został potwierdzony w 1984 roku. W 2003 roku Wielka Brytania została uznana za wolną od polio.

Dr Vanessa Saliba, konsultant epidemiolog w UKHSA powiedział:

Wirus polio pochodzący ze szczepionek jest rzadki, a ryzyko dla ogółu społeczeństwa jest niezwykle niskie.

Wirus polio pochodzący ze szczepionek ma potencjał do rozprzestrzeniania się, zwłaszcza w społecznościach, w których szczepienia są słabsze. W rzadkich przypadkach może powodować paraliż u osób, które nie są w pełni zaszczepione. Jeśli Ty lub Twoje dziecko nie jesteście na bieżąco ze swoimi szczepieniami przeciwko polio, ważne jest, aby skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym, aby nadrobić zaległości lub, w razie wątpliwości, sprawdzić swoją czerwoną książeczkę. Większość populacji Wielkiej Brytanii będzie chroniona przed szczepieniami w dzieciństwie, ale w niektórych społecznościach o niskim zasięgu szczepień osoby mogą pozostać zagrożone.

Pilnie prowadzimy dochodzenie, aby lepiej zrozumieć zakres tej transmisji, a NHS został poproszony o niezwłoczne zgłaszanie wszelkich podejrzanych przypadków do UKHSAchociaż do tej pory nie zgłoszono ani nie potwierdzono żadnych przypadków.

Jane Clegg, główna pielęgniarka NHS w Londynie, powiedziała:

Większość londyńczyków jest w pełni chroniona przed polio i nie będzie musiała podejmować żadnych dalszych działań, ale NHS zacznie kontaktować się z rodzicami dzieci poniżej 5 roku życia w Londynie, które nie są na bieżąco ze swoimi szczepieniami przeciwko polio, aby zaprosić je do ochrony.

Tymczasem rodzice mogą również sprawdzić stan szczepień swojego dziecka w swojej czerwonej książeczce, a ludzie powinni skontaktować się z gabinetem lekarskim, aby zarezerwować szczepienie, jeśli oni lub ich dziecko nie są w pełni aktualne.

Wielka Brytania jest uważana przez Światową Organizację Zdrowia za kraj wolny od polio, o niskim ryzyku przeniesienia polio ze względu na wysoki poziom szczepień w populacji. Jednak w ostatnich latach liczba szczepień dla szczepionek dziecięcych spadła w całym kraju, a zwłaszcza w niektórych częściach Londynu, więc UKHSA nalega, aby ludzie sprawdzali, czy są na bieżąco ze swoimi szczepionkami.

Nadzór nad ściekami jest rozszerzany, aby ocenić zakres przenoszenia i zidentyfikować lokalne obszary do ukierunkowanych działań. Pracownicy służby zdrowia zostali powiadomieni o odkryciach, aby mogli szybko zbadać i zgłosić każdą osobę z objawami, które mogą być związane z polio, takimi jak paraliż.

Leave a Comment