Powodzie w Azji Południowej: miliony ludzi w Indiach i Bangladeszu dotknięte ulewnymi deszczami w regionie

Kraje Azji Południowej, w których mieszka ponad 1,3 miliarda ludzi, zostały szczególnie mocno dotknięte przez deszcze, powodując jedne z najgorszych powodzi w regionie od lat, jak ekstremalne zdarzenia pogodowe są coraz częstsze ze względu na kryzys klimatyczny.

W Indiach od 14 czerwca zginęło co najmniej 48 osób, po tym, jak ulewne deszcze nawiedziły północno-wschodni stan Assam, według władz ds. zarządzania klęskami żywiołowymi, powodując osuwiska ziemi i powodując wzdęcia brzegów rzek. Władze dodały, że w samym stanie ucierpiało ponad 5,5 miliona ludzi.

Naczelny minister stanu Assam Himanta Biswa Sarma odwiedził we wtorek jeden z 1687 obozów pomocy humanitarnej, w którym przebywa ponad 260 000 osób przesiedlonych w całym stanie.

„Nasz rząd wkrótce uruchomi portal dla poszkodowanych, aby rejestrować straty zwierząt gospodarskich i inne szkody spowodowane przez powódź” – powiedział. napisał na Twitterze. „Wkrótce ogłoszony zostanie również program pomocy powodziowej”.

Według władz stanowych w sąsiednim stanie Meghalaya od 9 czerwca zginęło co najmniej 25 osób, 11 nadal zaginęło, a 22 inne zostały ranne.

Film wyświetlany w lokalnej telewizji ukazywał mieszkańców dotkniętych katastrofą miast brodząc po pas w błotnistej wodzie i ulice zamienione w rzeki, z pojazdami zanurzonymi w wodzie.

W sąsiednim Bangladeszu incydenty związane z powodziami, w tym porażenia prądem i osunięcia ziemi, zabiły co najmniej 22 osoby, poinformowali urzędnicy.

Według UNICEF-u aż 4 miliony ludzi, w tym 1,6 miliona dzieci, zostało pozostawionych przez gwałtowne powodzie.

„Dzieci potrzebują teraz czystej wody. Zapobieganie śmiertelnym chorobom przenoszonym przez wodę jest jednym z kluczowych problemów” – powiedział w poniedziałek Sheldon Yett, przedstawiciel UNICEF w Bangladeszu.

Ulewa spowodowała katastrofalne powodzie w północno-wschodnim regionie Sylhet, poinformowali lokalni urzędnicy.

„Powodzie są najgorsze od 122 lat w regionie Sylhet” – powiedział agencji Reuters Atiqul Haque, dyrektor generalny Bangladeszu Departamentu Zarządzania Katastrofami.

Widok z lotu ptaka na zalany obszar po ulewnych deszczach monsunowych w Companiganj w Bangladeszu 20 czerwca 2022 r.

Według UNICEF placówki medyczne zostały zalane w Sylhet, podczas gdy dzieci były narażone na zwiększone ryzyko utonięcia.

Ponad 36 000 dzieci szukało schronienia w przepełnionych schroniskach wraz z rodzinami, powiedział UNICEF.

Dodał, że szkoły zostały zmuszone do zamknięcia, a egzaminy odwołane, co dodatkowo wpłynęło na ich edukację po miesiącach zamknięcia z powodu pandemii koronawirusa.

Ekstremalne zjawiska pogodowe w Azji Południowej stają się coraz częstsze z powodu kryzysu klimatycznego, a temperatury w niektórych częściach Indii i Pakistanu osiągają rekordowo wysokie temperatury podczas fali upałów w kwietniu i maju. Naukowcy twierdzą, że kryzys klimatyczny umożliwił rekordową falę upałów uderzającą w Indie i Pakistan „100 razy bardziej prawdopodobne”.
2022 raport Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu powiedział, że mają średnią pewność, że fale upałów i mokry stres staną się bardziej „intensywne i częstsze” oraz że „roczne i letnie opady monsunowe wzrosną”.

Esha Mitra z CNN przyczyniła się do powstania reportaży.

Leave a Comment