Powodzie w Chinach zmuszają dziesiątki tysięcy do ewakuacji i spodziewane są większe opady | Chiny

Poważne powodzie wymusiły ewakuację dziesiątek tysięcy ludzi na południu Chinyspodziewane jest więcej deszczu.

Węzeł produkcyjny w Guangdong zawiesił zajęcia, pracę biurową i transport publiczny pośród podnoszących się wód i zagrożenia osuwiskami. W sąsiedniej prowincji Jiangxi prawie 500 000 ludzi widziało, jak ich domy zostały zniszczone, a ich życie wyrwane z korzeniami.

Mniej więcej tyle samo zostało dotkniętych w Guangdong, głównie w miastach Shaoguan, Heyuan i Meizhou.

Zamoczony samochód na podmokłej drodze w Shaoguan w prowincji Guangdong.
Zamoczony samochód na podmokłej drodze w Shaoguan w prowincji Guangdong. Zdjęcia: Agencja Anadolu/Getty Images

Ulewne deszcze zniszczyły drogi w niektórych częściach miast i zmyły domy, samochody i uprawy, a w nadchodzących dniach przewiduje się więcej opadów.

Chińskie władze ogłosiły w niedzielę pierwszy czerwony alarm w tym roku, najsurowsze ostrzeżenie przed możliwymi potokami górskimi. W prowincji Zhejiang, nieco dalej na północ, zespoły ratownicze na gumowych pontonach ratowały mieszkańców uwięzionych w swoich domach w zalanych wioskach.

Ratownicy dostarczają żywność mieszkańcom wioski uwięzionym na zalanym terenie w Shangrao w prowincji Jiangxi.
Ratownicy dostarczają żywność mieszkańcom wioski uwięzionym na zalanym terenie w Shangrao w prowincji Jiangxi. Fotografia: VCG/Getty Images

Chiny regularnie doświadczają powodzi w miesiącach letnich, najczęściej w regionach centralnych i południowych, gdzie występuje najwięcej opadów.

Tegoroczna powódź jest najgorsza od dziesięcioleci na niektórych obszarach i znajduje się na szczycie surowych przepisów Covid-19, które dławiły podróże, pracę i zwykłe życie w większości kraju.

Największe powodzie w Chinach w ostatnich latach miały miejsce w 1998 r., kiedy zginęło ponad 2000 osób, a prawie 3 miliony domów zostało zniszczonych, głównie wzdłuż Jangcy, najpotężniejszej rzeki Chin.

Rząd zainwestował znaczne środki w projekty ochrony przeciwpowodziowej i elektrowni wodnych, takie jak potężna zapora Trzech Przełomów na Jangcy.

Na całym świecie są bardziej intensywne burze tropikalne wzrasta ze względu na zmiany klimatuprowadzące do częstszych powodzi, które zagrażają życiu, uprawom i wodom gruntowym.

Osoba jedzie przez podmokłe wody Shaoguan w prowincji Guangdong.
Osoba jedzie przez podmokłe wody Shaoguan w prowincji Guangdong. Zdjęcia: Agencja Anadolu/Getty Images

Leave a Comment