Powodzie w południowych Chinach zmuszają dziesiątki tysięcy do ewakuacji

PEKIN (AP) — Poważne powodzie wymusiły ewakuację dziesiątek tysięcy ludzi w południowych Chinach, spodziewając się większej ilości opadów.

W niektórych częściach centrum produkcyjnego Guangdong zawieszono zajęcia, pracę biurową i transport publiczny pośród podnoszących się wód i zagrożenia osuwiskami.

W sąsiedniej prowincji Jiangxi prawie 500 000 ludzi widziało, jak ich domy zostały zniszczone, a ich życie wyrwane z korzeniami.

Mniej więcej tyle samo zostało dotkniętych w Guangdong, głównie w miastach Shaoguan, Heyuan i Meizhou.

Ulewa zawaliły się drogi w niektórych częściach miast i zmieciły domy, samochody i uprawy, aw nadchodzących dniach przewiduje się więcej opadów. Chińskie władze ogłosiły w niedzielę pierwszy czerwony alarm w tym roku, najpoważniejsze ostrzeżenie przed możliwymi potokami górskimi.

W prowincji Zhejiang, na północ od Guangdong, zespoły ratownicze na pontonach ratowały mieszkańców uwięzionych w swoich domach w zalanych wioskach.

Dalej na północ ostrzeżenia o burzach ogłoszono dla większości wschodnich prowincji, w tym stolicy Pekinu, podczas gdy zbiorniki w środkowej prowincji Henan były na poziomie powodzi i uwalniały strumienie wody w dół rzeki.

Chiny regularnie doświadczają powodzi w miesiącach letnich, najczęściej w regionach centralnych i południowych, gdzie występuje najwięcej opadów. Tegoroczne powodzie są najgorsze od dziesięcioleci na niektórych obszarach i są na szczycie surowych przepisów dotyczących COVID-19 które dławiły podróże, zatrudnienie i zwykłe życie w dużej części kraju.

Największe powodzie w Chinach w ostatnich latach miały miejsce w 1998 r., kiedy zginęło ponad 2000 osób, a prawie 3 miliony domów zostało zniszczonych, głównie wzdłuż Jangcy, najpotężniejszej rzeki Chin.

Rząd zainwestował znaczne środki w projekty ochrony przeciwpowodziowej i elektrowni wodnych, takie jak potężna zapora Trzech Przełomów na Jangcy.

Globalnie bardziej intensywne burze tropikalne rosną z powodu zmian klimatycznych, co prowadzi do nasilenia powodzi, które zagrażają życiu, uprawom i wodom gruntowym.

Leave a Comment