„Prawdziwy kryzys demokracji”: Francja wkracza w polityczny impas | Wiadomości Emmanuela Macrona

Paryż, Francja – We Francji wybory parlamentarne są okazją dla wyborców do przyznania prezydentowi silnej większości w organie parlamentarnym kraju, Zgromadzeniu Narodowym, a tym samym potężnego mandatu politycznego.

Ale dwa miesiące po tym, jak prezydent Emmanuel Macron wygrał reelekcję przeciwko skrajnie prawicowej kandydatce Marine Le Pen, Francuzi nie zapewnili przytłaczającego poparcia dla partii politycznej swojego prezydenta.

Tylko 46 procent zarejestrowanych wyborców głosowało w drugiej turze wyborów parlamentarnych.

„Macron stracił wielu zwolenników, co pokazuje, że to atak serca” – powiedział w rozmowie z Al Jazeera Philippe Marlière, profesor polityki francuskiej i europejskiej na University College London.

Tylko 29 procent osób w wieku od 18 do 24 lat głosowało w wyborach parlamentarnych, a 36% głosujących z łącznym miesięcznym dochodem gospodarstwa domowego poniżej 1200 euro (1 266 dolarów). Dla porównania głosowało 66% osób powyżej 70. roku życia i 51% wyborców o wysokich dochodach.

Wyniki legislacyjne Francji są dla Macrona poważnym ciosem. Koalicja prezydencka Razem straciła 44 mandaty, aby uzyskać absolutną większość, wygrywając 245 – spadł o ponad 100 mandatów w stosunku do poprzedniej kadencji. Po raz pierwszy od 20 lat nowo wybrany (lub ponownie wybrany) prezydent nie uzyskuje absolutnej większości.

Bez absolutnej większości Macron mógłby mieć trudności z przeforsowaniem kluczowych reform krajowych, takich jak kontrowersyjne podniesienie wieku emerytalnego z 62 do 65 lat.

‘Jowisz’

Podczas swojej pierwszej kadencji Macron – nazywany „Jowiszprzez francuskie media – był w stanie rządzić w dużej mierze bez sprzeciwu, ale teraz potrzebuje wsparcia prawodawców opozycji w uchwalaniu przepisów.

„Nastąpi zmiana w negocjacjach z różnymi siłami politycznymi” – powiedziała Al Jazeera Rim-Sarah Alouane, doktorantka i badaczka prawa porównawczego na Uniwersytecie Toulouse 1 Capitole. „Musisz znaleźć kompromisy, w przeciwnym razie nie możesz uchwalić przepisów”.

Bez większości Zgromadzenie Narodowe mogłoby zobaczyć kompletny impas w kwestii kluczowych przepisów. Macron staje przed wyzwaniami zarówno ze strony nowo zjednoczonej lewicy, jak i skrajnej prawicy. Lider konserwatywnej partii Les Républicains (Les Républicains) również twierdził, że partia jest przeciwna Macronowi.

„Nie jest to ani pakt, ani koalicja, ani porozumienie w jakiejkolwiek formie” – powiedział Christian Jacob po zebranie rady republikanów W poniedziałek.

Część strat parlamentarnych Macrona pochodziła z lewicy. W 2017 roku partia Macrona uzyskała pewne poparcie ze strony wyborców centrolewicy lub umiarkowanych, ale wielu z nich wstrzymało się od głosu lub dołączyło do Zjednoczonej Lewicy.

W wyborach w 2017 roku lewica nie działała jako jednolity front, więc głosy zostały podzielone między partie. Ale w 2022 r. koalicja NUPES pod przewodnictwem Jean-Luca Mélenchona, który zajął trzecie miejsce w wyborach prezydenckich w 2022 r., przedstawiła zjednoczoną opozycję wobec Macrona. Sojusz zdobył 131 mandatów.

„Klęska polityczna i moralna”

Mélenchon nazwał wybory „polityczną i moralną porażką partii Macrona”. Tymczasem Marlière przypisywał straty Macrona na lewicy jego polityce i stylowi rządzenia.

„Odkąd został wybrany na prezydenta, Macron dryfował na prawicę ekonomicznie, ale także w kwestiach kulturowych i politycznych” – powiedział Al Jazeera.

Nie jest jasne, czy NUPES będą w stanie utrzymać sojusz w Zgromadzeniu Narodowym, czy też obecnie wybrane partie będą realizować własne cele. Już wielu odrzuciło propozycję Mélenchona wniosek tworzą jedną grupę parlamentarną.

Skrajnie prawicowa francuska partia Rassemblement National osiągnęła bezprecedensowy sukces, zdobywając 89 mandatów – jedenaście razy więcej niż 8 miejsc odbyła się podczas pierwszej kadencji Macrona.

Marine Le Pen, liderka partii i była kandydatka na prezydenta, została ponownie wybrana na posła do Pas-de-Calais z 61% głosów. Skrajna prawica jest teraz trzecią co do wielkości grupą w Zgromadzeniu Narodowym.

Chociaż Macron obiecał sprzeciwić się skrajnej prawicy, gdy został wybrany w 2017 roku, niektóre z jego polityk przyczyniły się do ich sukcesu, według Aurelien Mondonwykładowca i badacz demokracji, populizmu i rasizmu na Uniwersytecie w Bath.

„W końcu zintegrował wiele ich pomysłów, a także wybrał je jako alternatywę dla status quo. Status quo jest tak niewiarygodnie podejrzane, że w końcu grał w ręce Marine Le Pen” – powiedział Mondon Al Jazeera.

W wyborach parlamentarnych Macronowi nie udało się wywołać sprzeciwu wobec skrajnej prawicy.

Kiedy NUPES był przeciwko kandydatom Zlotu Narodowego, 72% Razem! wyborcy wstrzymali się od głosu, podczas gdy 16% głosowało na NUPES, a 12% na Zlot Narodowy, według danych IPSOS.

Po prawej stronie 58% republikańskich wyborców wstrzymało się od głosu w głosowaniu pomiędzy NUPES i National Rally, podczas gdy 30% głosowało za National Rally, a 12% za NUPES.

W poprzednich wyborach, podobnie jak w ostatnich wyborach prezydenckich, wielu wyborców głosowało przeciwko skrajnie prawicowemu kandydatowi w drugiej turze, niezależnie od platformy drugiego kandydata.

„W przeszłości było to normalne” – powiedział Mondon. „To system głosowania, który powinien zachować [the far right] poza Zgromadzeniem Narodowym.

Mając 89 deputowanych, posłowie Zrzeszenia narodowego będą mieli więcej czasu na wystąpienia podczas zebrań zgromadzeń i więcej personelu.

Chociaż skrajna prawica nie ma wystarczającej liczby głosów, aby samodzielnie tworzyć ustawodawstwo, partia otrzyma teraz 10 milionów euro (10,5 mln USD) środków publicznych rocznie, co w zasadzie podwaja poprzednią kadencję.

Część tych środków prawdopodobnie zostanie wykorzystana na spłatę długów związanych z Rajdem Narodowym wobec rosyjskich banków, w tym m.in 9 milionów euro Dług (9,5 mln USD) wobec rosyjskiego banku First Czech-Russian Bank (FCBR).

Według Mondona, poza implikacjami w Zgromadzeniu Narodowym, największym problemem jest „symboliczna władza” i afirmacja ich zwolenników.

„Prawdopodobnie zobaczymy odważne działania przeciwko różnym społecznościom, które były celem skrajnie prawicowej polityki” – powiedział.

Znaleźć kompromis

Aby uzyskać absolutną większość, Macron mógłby rozwiązać Zgromadzenie Narodowe i rozpisać przedterminowe wybory, ale jest mało prawdopodobne, by to zrobił.

„Wyniki będą takie same lub nawet gorsze dla Macrona, a to wyraźnie przyniesie większą niestabilność” – powiedział Alouane.

Jedyną inną drogą naprzód jest kompromis. Pałac Elizejski ogłosił, że prezydent zaprosił przywódców partii w Zgromadzeniu Narodowym na spotkanie z nim w środę.

Ale aby osiągnąć zdecydowaną większość, eksperci obawiają się, że Macron może posunąć się za daleko w skrajną prawicę. Poniedziałek, Minister Sprawiedliwości Éric Dupond-Moretti zasugerował że partia Macrona byłaby gotowa do „posuwania się naprzód” wraz z National Rally w celu rozwijania ustawodawstwa.

„Pomysł, że negocjują ze skrajną prawicą, wciąż jest na stole” – powiedział Alouane. „Nie zdziwiłbym się, gdyby znaleźli kompromis ze skrajną prawicą”.

Zdaniem Mondona, pomimo potrzeby uzyskania większości, partia Macrona powinna być „nieprzejednana” wobec skrajnej prawicy. Należy skupić się na ponownym zaangażowaniu wyborców, którzy stracili wiarę w system.

„Jest o wiele więcej Francuzów oderwanych od polityki niż francuskich wyborców, którzy głosują na skrajną prawicę. Wstrzymanie się pokazuje, że we Francji panuje prawdziwy kryzys demokracji – powiedział. „Tym razem widzieliśmy koniec frontu republikańskiego, a Macron właśnie pochował to, co z niego zostało”.

Leave a Comment