Salwador po raz trzeci przedłuża stan wyjątkowy, by walczyć z gangami

Autor: Nelson Renteria

SAN SALVADOR (Reuters) – Salwador przedłużył we wtorek kontrowersyjny stan wyjątkowy, aby zwalczać gangi, wywołując krytykę organizacji praw człowieka w związku z zawieszeniem ochrony konstytucyjnej.

Rząd prezydenta Nayiba Bukele po raz pierwszy uchwalił środek, który miał być 30-dniowym środkiem, pod koniec marca, po tym jak wzrosła liczba morderstw w tym kraju Ameryki Środkowej.

Prawodawcy zdecydowaną większością głosów zagłosowali za przedłużeniem tego środka o kolejny miesiąc od 25 czerwca, dając siłom bezpieczeństwa dodatkowe uprawnienia do rozprawienia się z brutalnymi gangami. Przedłużenie zostało przyjęte 67 głosami za na 84 możliwe, przy 15 głosach przeciw.

„Jesteśmy zdeterminowani, aby poprzeć nie jedno więcej (przedłużenie), ale tak bardzo, jak to konieczne na prośbę rządu, ponieważ o to proszą ludzie” – powiedział w poniedziałek Christian Guevara, lider prezydenckiej partii Nowe Idee.

Liczne ankiety pokazują, że 70% Salwadorczyków popiera obecne środki rządowe mające na celu ograniczenie przestępczości gangów. Dwa poprzednie przedłużenia stanu wyjątkowego dotyczyły każdego miesiąca.

Według oficjalnych danych w ciągu trzech miesięcy od jego uruchomienia siły bezpieczeństwa aresztowały ponad 41 300 osób, w tym 1190 nieletnich, za rzekomą przynależność do gangów lub współpracę z nimi.

Według organizacji zajmujących się prawami człowieka do końca maja zginęło w areszcie policyjnym co najmniej 18 osób. Rząd nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

Organizacje non-profit Human Rights Watch, Amnesty International i Cristosal, które ostro skrytykowały ten środek, argumentowały, że obecny poziom przemocy w Ameryce Środkowej nie uzasadnia kolejnego przedłużenia o 30 dni.

„Reżim nadzwyczajny w tym momencie nie ma podstaw konstytucyjnych… Nie ma konstytucyjnej motywacji ani powodu, dla którego reżim powinien być nadal rozszerzany” – powiedział adwokat Cristosala, Abraham Abrego.

Źródła poinformowały Reutera, że ​​kwoty aresztowań doprowadziły do ​​masowych zatrzymań i aresztowań niewinnych ludzi.

(Raportowanie Nelsona Renterii; Pisanie przez Isabel Woodford; Edytowanie przez Bradleya Perretta)

Leave a Comment