Sędzia zakazuje 11-letniej ofierze gwałtu aborcji

Sędzia w Brazylii zakazał aborcji 11-letniej dziewczynki, która zaszła w ciążę po zgwałceniu, wywołując powszechne oburzenie.

Decyzja, która została ujawniona w poniedziałek, skierowała sędzię Joanę Ribeiro Zimmer do śledztwa przez krajowy Trybunał Sprawiedliwości.

Dziewczyna została zgwałcona na początku tego roku, a po ustaleniu, że jest w ciąży, została zabrana do szpitala we Florianopolis, stolicy stanu Santa Catarina w południowej Brazylii.

Nie ma dalszych szczegółów dotyczących gwałtu poza tym, że rzekomo miał on miejsce w domu rodzinnym.

Sędzia w Brazylii zakazał aborcji 11-letniej dziewczynki, która zaszła w ciążę po zgwałceniu, wywołując powszechne oburzenie. Na tym zdjęciu fotel ginekologiczny siedzi w gabinecie konsultacyjnym dr. Janusza Rudzińskiego w szpitalu Krankenhaus Prenzlau 3 kwietnia 2018 r. w Prenzlau w Niemczech.
Sean Gallup/Getty Images

Dziewczynę w towarzystwie matki widział dr Polydoro Ernani z Sao Thiago, związany z Uniwersytetem Santa Catarina.

Podobno odmówił wykonania aborcji po ustaleniu, że jest w ponad 22. tygodniu ciąży, a wewnętrzne przepisy szpitalne stanowią, że mogą dokonać aborcji tylko u kogoś do 20 tygodnia ciąży i że potrzebują nakazu sądowego.

Sprawa została odesłana do sędziego, który podobno odmówił 11-letniej ofierze gwałtu zgody na aborcję. Podobno powiedziała, że ​​gdyby przyznała dziewczynie aborcję, nie „chroniłaby dziewczynki”, a zamiast tego „poddałaby ją zabójstwu”.

Dziewczynka była podobno przetrzymywana w schronisku dla kobiet, aby chronić ją przed napastnikiem, a jej zrozpaczona matka podobno powiedziała, że ​​gdyby nie zabrano jej do schroniska, sama dokonałaby aborcji na swojej córce.

Podczas gdy aborcja jest w Brazylii w dużej mierze nielegalna, kobiety w ciąży, które dokonały aborcji, ryzykują od roku do trzech lat więzienia, a lekarze, którzy je wykonują, ryzykują nawet cztery lata za kratkami, ale są one legalne w przypadku gwałtu lub gdy ciąża stanowi zagrożenie dla matka.

Od tego czasu Trybunał Sprawiedliwości Santa Catarina stwierdził, że jego biuro spraw wewnętrznych sprawdza teraz sędzię Joanę Ribeiro Zimmer za rzekome uniemożliwienie 11-latkowi legalnej aborcji.

Sprawa spotkała się z powszechną krytyką w kraju w większości katolickim, a eksperci cytowani w lokalnych mediach twierdzą, że nie ma podstaw prawnych do sytuacji, ani w zakresie stanowiska zajmowanego przez szpital, ani decyzji sędziego.

Sąd stwierdził w oświadczeniu, że „wystąpił z wnioskiem o podjęcie środków w obszarze administracyjnym w celu prawidłowego zbadania faktów”.

Organizacja IPAS, która prowadzi kampanię na rzecz aborcji i antykoncepcji na całym świecie, stwierdza: „Ponieważ brazylijskie prawo zezwala na aborcję tylko w przypadku gwałtu, bezmózgowia płodu lub ryzyka śmiertelnego, w 2012 r. ministerstwo zdrowia tego kraju zgłosiło zaledwie 1626 legalnych aborcji w 203 kraju milion ludzi.

“Jednak szacuje się, że co roku około milion brazylijskich kobiet dokonuje aborcji. Wiele z tych kobiet, zwłaszcza tych, którym brakuje środków finansowych lub społecznych, aby zobaczyć się z dobrze wyszkolonym, wyrażającym zgodę dostawcą, jest narażonych na ogromne ryzyko. legalne przy podejmowaniu decyzji o przerwaniu ciąży ciąża.

„Fizyczne konsekwencje mogą być również katastrofalne”.

Sprawa jest w toku.

W zeszłym tygodniu wcześniak 12-letniej dziewczynki z Boliwii, którą rzekomo zgwałcił jej dziadek, zmarł po tym, jak dziewczynce odmówiono aborcji.

Zgodnie z prawem boliwijskim aborcja jest legalna dla ofiar gwałtu i kazirodztwa, ale procedurę tę można przeprowadzić tylko do 22. tygodnia ciąży.

Ciężarna dziewczyna błagała o pozwolenie na przerwanie ciąży, ale powiedziano jej, że jest za późno.

Lekarze z Niemieckiego Szpitala Matki i Dziecka Urquidi w Cochabamba odrzucili jej roszczenia, ponieważ była w tym czasie w szóstym miesiącu ciąży.

Odmowa szpitala na przerwanie ciąży dziewczynki wywołała kontrowersje w Boliwii, gdzie działacze aborcji wzywają do reformy krajowych przepisów dotyczących aborcji.

Niemowlę urodziło się przez cięcie cesarskie w 29. tygodniu ciąży. Stan zdrowia wcześniaka był delikatny i został umieszczony w inkubatorze, ale zmarł.

Dziewczyna została rzekomo zgwałcona przez swojego dziadka w Senda F, Chimore Township, a starszy mężczyzna, rolnik, podobno kilkakrotnie gwałcił swoją wnuczkę, zanim zaszła w ciążę.

Obecnie jest przetrzymywany w areszcie w więzieniu San Pedro de Sacaba.

Nazwisko domniemanego sprawcy nie zostało podane w lokalnych raportach.

Ta historia została przekazana do Newsweeka przez Aktualności Zengera.

Leave a Comment