Sekretne życie roztoczy w skórze naszych twarzy

Zdjęcie przedstawiające roztocze Demodex folliculorum na skórze pod mikroskopem Hirox. Źródło: Uniwersytet w Reading

Według doniesień prasowych mikroskopijne roztocza żyjące w ludzkich porach i kojarzące się nocą na naszych twarzach stają się tak uproszczonymi organizmami, ze względu na swój niezwykły styl życia, że ​​mogą wkrótce stać się jednością z ludźmi.

The roztocza są przenoszone podczas porodu i są przenoszone przez prawie wszystkich ludzi, a ich liczba wzrasta u dorosłych, gdy pory się powiększają. Mają około 0,3 mm długości, znajdują się w mieszkach włosowych twarzy i sutkach, w tym w rzęsach, i żywią się sebum naturalnie uwalnianym przez komórki porów. Stają się aktywne w nocy i przemieszczają się między pęcherzykami, szukając partnera.

Pierwsze w historii badanie sekwencjonowania genomu roztocza D. folliculorum ujawniło, że ich izolowane istnienie i wynikające z niego chów wsobny powoduje, że zrzucają one niepotrzebne geny i komórki i ewoluują w fazę przemiany pasożyty wewnętrzny symbionty.

Dr Alejandra Perotti, profesor biologii bezkręgowców na Uniwersytecie w Reading, która współkierowała badaniami, powiedziała: „Odkryliśmy, że te roztocza mają inny układ genów części ciała w porównaniu z innymi podobnymi gatunkami ze względu na ich adaptację do chronionego życie. wewnątrz porów. Te zmiany w ich DNA zaowocowały niezwykłymi cechami ciała i zachowaniami.


Roztocze Demodex folliculorum pod chodzącym mikroskopem. Źródło: Uniwersytet w Reading

Bliższe badanie DNA Demodex folliculorum ujawniło:

 • Ze względu na ich odosobnione istnienie, brak ekspozycji na zewnętrzne zagrożenia, brak konkurencji z infekowanymi żywicielami i brak spotkania z innymi roztoczami o różnych genach, redukcja genetyczna sprawiła, że ​​stały się niezwykle prostymi organizmami o maleńkich nóżkach, napędzanych tylko trzema jednokomórkowymi mięśniami. Przeżywają z minimalnym repertuarem białka – najmniejszą liczbą, jaką kiedykolwiek zaobserwowano u tego i pokrewnych gatunków.
 • Ta redukcja genetyczna jest również przyczyną ich nocnych zachowań. Roztocza nie mają ochrony przed promieniowaniem UV i utraciły gen, który powoduje, że zwierzęta wybudzają się ze światła dziennego. Nie byli również w stanie wyprodukować melatoniny – związku, który sprawia, że ​​małe bezkręgowce są aktywne w nocy – jednak są w stanie zasilać swoje sesje godowe przez całą noc za pomocą melatoniny wydzielanej przez ludzką skórę o zmierzchu.
 • Ich wyjątkowe usposobienie genetyczne skutkuje również niezwykłymi nawykami godowymi roztoczy. Ich narządy rozrodcze przesunęły się do przodu, a samce mają penisa, który wystaje w górę z przodu ich ciała, co oznacza, że ​​muszą ustawić się poniżej samicy podczas kopulacji i kopulować, czepiając się ludzkich włosów.
 • Jeden z ich genów uległ odwróceniu, nadając im szczególny układ szczególnie wystających przydatków ust do zbierania pożywienia. Ułatwia to ich przetrwanie w młodym wieku.
 • Roztocza mają znacznie więcej komórek w młodym wieku w porównaniu do stadium dorosłego. Jest to sprzeczne z wcześniejszą hipotezą, że zwierzęta pasożytnicze zmniejszają liczbę komórek na wczesnym etapie rozwoju. Naukowcy twierdzą, że jest to pierwszy krok, aby roztocza stały się symbiontami.
 • Brak kontaktu z potencjalnymi partnerami, którzy mogliby dodać nowe geny swojemu potomstwu, mógł postawić roztocza na drodze do impasu ewolucyjnego i potencjalnego wyginięcia. Zaobserwowano to już u bakterii żyjących w komórkach, ale nigdy u zwierzęcia.
 • Niektórzy badacze zakładali, że roztocza nie mają odbytu i dlatego musiały gromadzić wszystkie swoje ekskrementy przez całe życie, zanim uwolniły je po śmierci, powodując stan zapalny skóry. Nowe badanie potwierdziło jednak, że mają odbyty i dlatego niesłusznie obwinia się ich za wiele chorób skóry.
 • Sekretne życie roztoczy w skórze naszych twarzy

  Zdjęcie przedstawia nietypowe położenie prącia roztocza Demodex folliculorum. Źródło: Uniwersytet w Reading

 • Sekretne życie roztoczy w skórze naszych twarzy

  Obraz mikroskopowy tylnego końca odbytu roztocza Demodex folliculorum. Obecność odbytu na tym roztoczu została przez niektórych błędnie przeoczona, ale to badanie potwierdziło jego obecność. Źródło: Uniwersytet w Reading

Badania zostały przeprowadzone przez Uniwersytet w Bangor i Uniwersytet w Reading we współpracy z Uniwersytetem w Walencji, Uniwersytetem Wiedeńskim i Uniwersytetem Narodowym w San Juan. Jest publikowany w czasopiśmie Biologia molekularna i ewolucja.

Dr Henk Braig, współautor z Bangor University i San Juan National University, powiedział: „Roztocza były obwiniane o wiele rzeczy. Długi związek z ludźmi może sugerować, że mogą oni również pełnić proste, ale ważne, korzystne role. , na przykład poprzez utrzymywanie drożności porów na naszej twarzy”.


Nowe badania nad roztoczami i infekcjami dróg oddechowych


Więcej informacji:
Gilbert Smith i wsp., Ludzkie roztocza pęcherzykowe: ektopasożyty stają się symbiontami, Biologia molekularna i ewolucja (2022). DOI: 10.1093/molbev/msac125

Dostarczone przez
Uniwersytet Czytelniczy


Cytat: Sekretne życie roztoczy w skórze naszych twarzy (2022, 21 czerwca) Pobrano 22 czerwca 2022 z https://phys.org/news/2022-06-secret-mites-skin.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Z wyjątkiem dozwolonego użytku do celów prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść ma charakter wyłącznie informacyjny.

Leave a Comment