Setki tysięcy ewakuowano w Chinach podczas ulewnych deszczy i powodzi | Wiadomości o powodziach

Południowe Chiny doświadczają najintensywniejszych opadów od 1961 r., z ulewami powodującymi poważne powodzie i osunięcia ziemi.

Według państwowych mediów setki tysięcy ludzi zostało ewakuowanych ze swoich domów w południowych Chinach, pośród powodzi i osunięć ziemi wywołanych przez najcięższe opady deszczu w regionie od dziesięcioleci.

Podczas gdy ulewne deszcze nadal nękają południowe i wschodnie regiony, w tym Guangdong, Guangxi i Jiangxi we wtorek, państwowe media poinformowały, że około 85 rzek w całym kraju „doznało powodzi powyżej poziomu alarmowego”.

W dorzeczu Dolnej Rzeki Perłowej, która obejmuje Guangdong i Guangxi, ulewy niebezpiecznie spuchły około 54 dróg wodnych, zagrażając działaniom produkcyjnym, wysyłkowym i logistycznym w czasie, gdy łańcuchy dostaw są napięte, co już zostało podkreślone z powodu rygorystycznych kontroli COVID-19 w Chinach.

Zdjęcia z państwowych mediów pokazywały ludzi skulonych na łóżeczkach w szkołach zamienionych na tymczasowe schronienia w mieście Shaoguan w Guangdong i setki namiotów postawionych na boisku sportowym.

Władze Guangdong poinformowały w poniedziałek, że podczas katastrofy ewakuowano ponad 200 000 osób, a szkody oszacowano do tej pory na 1,7 miliarda juanów (254 miliony dolarów).

Ewakuowani byli wśród około 480 000 osób dotkniętych deszczami i powodziami, poinformowali urzędnicy.

Ratownicy ewakuują mieszkańców dotkniętych powodzią pontonem po ulewnych deszczach w hrabstwie Yongfu w Guilin, region autonomiczny Guangxi Zhuang, Chiny 17 czerwca 2022 r. [CNS photo via Reuters]

Shaoguan również wydał czerwony alert dotyczący powodzi – najpoważniejszej – we wtorek rano, po tym, jak kilka wiejskich hrabstw i główne miasto Foshan zaktualizowały swoje ostrzeżenia powodziowe w ostatnich dniach.

W sąsiednim regionie Guangxi widziano błotniste wody zalewające obszary miejskie, a ratowników widziano ewakuujących mieszkańców wsi na pontonach, jak wynika z nagrań państwowych mediów.

Około 145 000 osób zostało ewakuowanych z obszarów w Guangxi, a 2700 domów zawaliło się.

Państwowy nadawca CCTV poinformował, że ponad 1000 mieszkańców zostało uwięzionych w zalanej wiosce w Guilin w stanie Guangxi.

Tabloid Global Times poinformował w poniedziałek, że ulewne deszcze będą się utrzymywać w ciągu najbliższych trzech dni i będą nadal podnosić poziom wody w Dorzeczu Rzeki Perłowej. „Prawdopodobnie spowoduje to więcej powodzi i potoków górskich”, powiedział dziennik należący do Partii Komunistycznej, powołując się na Ministerstwo Zasobów Wodnych.

We wschodniej prowincji Jiangxi, gdzie ogłoszono czerwony alarm przeciwpowodziowy, według lokalnych władz ucierpiało prawie 500 000 osób, a 433 000 hektarów (1 070 000 akrów) gruntów uprawnych zostało uszkodzonych.

A w sąsiednim Fujian ponad 220 000 osób zostało ewakuowanych od początku tego miesiąca z powodu powodzi, podała w poniedziałek oficjalna chińska agencja informacyjna Xinhua.

Chińskie Narodowe Centrum Meteorologiczne podało, że średnie opady w prowincjach Guangdong, Fujian i Guangxi od początku maja do połowy czerwca osiągnęły 621 milimetrów (24 cale), najwyższe od 1961 roku.

Na początku tego miesiąca co najmniej 21 osób zginęło w wyniku powodzi spowodowanej ulewnymi deszczami w prowincji Hubei w środkowych Chinach.

Katastrofalne powodzie w prowincji Henan w środkowych Chinach zeszłego lata zabiły 398 osób i spowodowały straty gospodarcze przekraczające 10 miliardów dolarów.

Leave a Comment