Ślady wirusa polio znalezione w londyńskich ściekach, gdy urzędnicy służby zdrowia ogłaszają incydent krajowy | Wiadomości z Wielkiej Brytanii

Ślady wirusa polio znaleziono podczas rutynowej kontroli ścieków w Londynie, co doprowadziło brytyjską Agencję Bezpieczeństwa Zdrowia do ogłoszenia krajowego incydentu.

Urzędnicy służby zdrowia są teraz zaniepokojeni rozprzestrzenianiem się wirusa w społeczności po pobraniu próbek w oczyszczalniach ścieków Beckton w Londynie, ale podkreślili, że ryzyko dla społeczeństwa jest niezwykle niskie.

W próbkach ścieków pobranych między lutym a majem znaleziono kilka blisko spokrewnionych poliomyelitów. Nadal ewoluował i został sklasyfikowany jako „pochodzący ze szczepionki” wirus polio typu 2 (VDPV2).

Urzędnicy uważają, że nastąpiło pewne rozprzestrzenienie się między blisko spokrewnionymi osobami w północno-wschodnim Londynie – prawdopodobnie członkami dalszej rodziny – i że ci ludzie obecnie wydalają szczep wirusa polio typu 2 w kale.

Pilne dochodzenia będą miały na celu ustalenie zakresu transmisji w społeczności i określenie, gdzie może ona występować.

Poważne trafienie, które wykryto w Londynie – analiza

Tom Clark

Pisarz naukowy i techniczny

@AtomClarke

Wirtualne wykorzenienie poliomyelitis na świecie jest jednym z najtrudniejszych osiągnięć w dziedzinie zdrowia publicznego na świecie w ciągu ostatniego stulecia.

Dlatego ciosem jest wykrycie śladów wirusa w Londynie.

Oczywiście ryzyko dla dzieci i młodzieży w Wielkiej Brytanii jest niskie. Dzieci są rutynowo szczepione przeciwko wirusowi, więc jest mało prawdopodobne, aby rozprzestrzeniał się na szeroką skalę.

Nawet jeśli rozprzestrzeni się wśród mniejszości osób, które nie zostały zaszczepione, rygorystyczna reakcja zdrowia publicznego powinna być w stanie szybko ją opanować.

Ale fakt, że polio może się utrzymać nawet w kraju o wyrafinowanym systemie opieki zdrowotnej i dobrym poziomie szczepień, jest wyraźnym przypomnieniem, że polio może powrócić, dopóki nie zniknie.

Dowiedz się więcej tutaj

Czym jest polio, czy ludzie w Wielkiej Brytanii zostali zaszczepieni przeciwko niemu i jakie jest ryzyko dla społeczeństwa?

Dr Vanessa Saliba, konsultant epidemiolog w UKHSA, powiedziała: „Wirus polio pochodzący ze szczepionki jest rzadki, a ryzyko dla ogółu społeczeństwa jest niezwykle niskie.

„Wirus polio pochodzący ze szczepionek może się rozprzestrzeniać, szczególnie w społecznościach, w których szczepienia są niższe. W rzadkich przypadkach może powodować paraliż u osób, które nie są w pełni zaszczepione, więc jeśli Ty lub Twoje dziecko nie jesteście na bieżąco ze szczepieniami przeciwko polio , ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem rodzinnym, aby nadrobić zaległości lub, w razie wątpliwości, skonsultować się z czerwoną książką.

„Większość populacji Wielkiej Brytanii będzie chroniona przed szczepieniami w dzieciństwie, ale w niektórych społecznościach o niskim zasięgu szczepień osoby mogą pozostać zagrożone.

„Pilnie prowadzimy dochodzenie, aby lepiej zrozumieć zakres tej transmisji, a NHS został poproszony o niezwłoczne zgłaszanie wszelkich podejrzanych przypadków do UKHSA, chociaż do tej pory nie zgłoszono ani nie potwierdzono żadnych przypadków”.

Oczyszczalnia Beckton
Obraz:
Kilka blisko spokrewnionych wirusów zostało znalezionych między lutym a majem

Jest prawdopodobne, że wirus został wylany przez osobę niedawno zaszczepioną przeciwko poliomyelitis w kraju, z którego nie został jeszcze wykorzeniony, takim jak Pakistan, Afganistan czy Nigeria.

Jak dotąd wirusa wykryto tylko w próbkach ścieków i nie zgłoszono żadnych powiązanych przypadków paraliżu.

To normalne, że każdego roku w próbkach ścieków w Wielkiej Brytanii wykrywa się od jednego do trzech wirusów polio podobnych do szczepionek, ale zawsze są to jednorazowe znaleziska niezwiązane ze sobą, które następnie znikają.

Po raz pierwszy ten sam wirus został wykryty w odstępie kilku miesięcy od ostatniego przypadku w 1984 roku.

Te wcześniejsze wykrycia miały miejsce, gdy ktoś zaszczepiony za granicą żywą doustną szczepionką polio (OPV) wrócił lub wyjechał do Wielkiej Brytanii i na krótko „wrzucił” ślady wirusa polio podobnego do szczepionki w ich siodła.

Wirus stanowi zagrożenie dla każdego, kto nie został zaszczepiony, zwłaszcza dla dzieci i młodych dorosłych. Ogólnokrajowa absorpcja dziecięcej szczepionki przeciw polio jest wysoka, ale w Londynie wskaźniki są znacznie niższe.

Podstawowy kurs szczepienia przeciwko polio jest podawany dzieciom w wieku dwóch, trzech i czterech miesięcy. Do zakończenia pierwszego cyklu potrzebne są trzy dawki. W Wielkiej Brytanii podaje się go jako część szczepionki „sześć w jednym”. W Wielkiej Brytanii, zanim dzieci osiągną wiek dwóch lat, prawie 95% z nich otrzyma tę serię trzech szczepionek. W Londynie, gdzie wykryto tego wirusa, liczba ta spada do prawie 90%.

W ciągu ostatnich pięciu do dziesięciu lat urzędnicy ds. zdrowia powiedzieli, że zaobserwowali powolny i stały spadek popularności programu szczepień dziecięcych. Ubezpieczenie dla przedszkolnego boostera, który jest oferowany dzieciom w wieku trzech lat, wynosi w Londynie 71%. To mniej więcej tyle samo, co w przypadku dopalaczy dla nastolatków oferowanych dziewięcioklasistom.

Jane Clegg, dyrektor ds. pielęgniarstwa NHS w Londynie, powiedziała: „Większość londyńczyków jest w pełni chroniona przed polio i nie będzie musiała podejmować żadnych dalszych działań, ale NHS zacznie kontaktować się z rodzicami dzieci poniżej piątego roku życia w Londynie, które nie są na bieżąco ze swoimi szczepieniami przeciwko polio, aby zachęcić ich do ochrony.

„W międzyczasie rodzice mogą również sprawdzić stan szczepień swojego dziecka w swojej czerwonej książeczce, a ludzie powinni skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym, aby zarezerwować szczepienie, jeśli oni lub ich dziecko nie są w pełni aktualne”.

Wirus polio może zainfekować rdzeń kręgowy i nerwy u podstawy mózgu, powodując paraliż, a w skrajnych przypadkach może zagrażać życiu.

Jednak większość osób z polio nie będzie miała żadnych objawów i będzie walczyć z infekcją, nawet nie zdając sobie sprawy, że została zarażona. Niewielka liczba osób doświadczy choroby grypopodobnej od 3 do 21 dni po zarażeniu.

Łatwo przenosi się z człowieka na człowieka głównie drogą fekalno-oralną, gdy zarażona osoba nie myje prawidłowo rąk po skorzystaniu z toalety, a następnie dotyka spożywanego pokarmu/wody przez inne osoby – a rzadziej przez kaszel i kichanie. Wirus namnaża się w jelicie, a zakażeni ludzie wydalają duże ilości wirusa w stolcu.

Beckton London Sewage Works ma obszar zlewni obejmujący ponad cztery miliony ludzi, co stanowi poważne wyzwanie dla urzędników służby zdrowia.

Jeśli zostanie zidentyfikowanych więcej próbek wirusa, sytuacja awaryjna może zostać zwiększona do następnego poziomu, który obejmie ukierunkowane interwencje – w tym szczepienia małych partii i zbieranie próbek kału w obszarach, w których wykryto wirusa polio.

Leave a Comment