Spadki miedzi poniżej 4 USD, co sugeruje, że światowa gospodarka ma kłopoty

Dobra passa metalu wyczerpuje się, co jest niepokojącym sygnałem dla wzrostu gospodarczego

Treść artykułu

Gorączka miedzi traci impet, co jest niepokojącym sygnałem dla wzrostu gospodarczego, a inwestorzy, którzy zakładają, że popyt na pojazdy elektryczne zrekompensują nadwyżkę podaży.

Reklama 2

Treść artykułu

Cena metalu, używanego do produkcji wszystkiego, od przewodów elektrycznych po dachy, na krótko spadła w tym tygodniu poniżej 4 USD za funt, co jest ważnym psychologicznym progiem.

Miedź jest uważana za wskaźnik kondycji gospodarczej, ponieważ stanowi kluczowy wkład do szerokiej gamy produktów o dużej wartości, takich jak projekty infrastrukturalne i wiele towarów konsumpcyjnych. Odgrywa nawet wiodącą rolę w przejściu na bardziej ekologiczną energię, ponieważ metal jest kluczowym elementem elektryfikacji.

Inwestorzy miedzi i firmy wydobywcze przeżyli dobry kryzys COVID-19, ponieważ ceny wzrosły na początku pandemii. Jednak ceny miedzi spadły ostatnio, ponieważ podwyżki stóp procentowych i obawy przed nadchodzącą globalną recesją osłabiły oczekiwania, że ​​popyt utrzyma się w najbliższym czasie.

Reklama 3

Treść artykułu

Zmiana nastrojów co do perspektyw gospodarczych testuje obecnie oczekiwania, że ​​długoterminowy popyt na miedź zrównoważy dezinflacyjny efekt prognoz, które zakładają nadmierną produkcję w 2023 i 2024 roku.

„Ludzie myśleli, że popyt na (miedź) był wystarczająco silny, aby przetrwać okres nadwyżki bez naprawdę dużego spadku cen miedzi”, powiedział Shane Nagle, analityk finansowy National Bank. „Ale oczywiście presja inflacyjna, którą widzieliśmy, obawy przed zaostrzeniem stóp procentowych i obawy przed globalnym spowolnieniem lub recesją w pewnym sensie narażają ten popyt na ryzyko”.

Ale już, miedź wydaje się wchodzić w okres niestabilności. W marcu 2020 r. rozpoczął hossę, osiągając 4,94 USD za funt pod koniec lutego 2022 r., z 2,17 USD za funt na początku pandemii – wzrost o 127%. Od szczytu spadła o 18% do około 4 USD za funt w tym tygodniu.

Reklama 4

Treść artykułu

Trend uderza w producentów miedzi notowanych w Kanadzie. Teck Resources Ltd. z siedzibą w Vancouver spadł o 9,2% do 40,23 USD za akcję 23 czerwca; Ivanhoe Mines Ltd. z siedzibą w Vancouver spadł o 5,4% do 7,18 USD; oraz Hudbay Minerals Inc. z siedzibą w Toronto spadły o 9,2% do 5,24 USD.

Dla porównania, indeks iShares Core S&P/TSX Capped Composite Index, fundusz giełdowy przeznaczony do śledzenia szerokiego kanadyjskiego rynku akcji, niewiele się zmienił.

Oczekuje się, że popyt ze strony elektryfikacji i stabilny wzrost gospodarczy do połowy dekady doprowadzą do niedoboru miedzi, co dobrze wróży długoterminowym inwestorom na rynku miedzi. Pytanie brzmi, co dzieje się od teraz do tego czasu.

Oczekuje się, że w ciągu najbliższych dwóch lat nadwyżka miedzi wzrośnie wraz z uruchamianiem nowych kopalń. Kopalnie Ivanhoe Sp. jest zwiększyć produkcję w swoim kompleksie górniczym Kamoa w Demokratycznej Republice Konga, dodając do 450 000 ton w 2023 r. i kolejne 500 000 ton w 2024 r.

Reklama 5

Treść artykułu

Tymczasem inne firmy wydobywcze są również bliskie ukończenia wieloletnich, wielomiliardowych projektów: Teck Zasoby Sp. ma na celu prawie podwojenie produkcji miedzi w 2023 r. wraz z uruchomieniem projektu Quebrada Blanca 2 w Chile, potencjalnie zwiększając 318 000 ton rocznie.

„Możesz zacząć widzieć, jak deficyt zaczyna się formować około 2025 i 2026 roku” – powiedział Nagle. „A więc może jest trochę zmienności, ale rynek będzie wyceniał niektóre z tych długoterminowych korzystnych czynników fundamentalnych; to tylko kwestia tego, jak dalekowzroczny lub krótkowzroczny będzie rynek w okresie przejściowym. »

Globalna recesja to nie jedyna dzika karta. Presja inflacyjna tworzy napięcie między górnikami a dużymi uzwiązkowionymi siłami roboczymi, które obsługują wiele kopalń miedzi, zwłaszcza w Ameryce Południowej.

Reklama 6

Treść artykułu

Na początku tego tygodnia Chilijska Federacja Pracowników Miedzi ogłosiła ogólnokrajowy strajk po tym, jak Codelco (Chile’s National Copper Company) ogłosiło zamknięcie huty Ventana. Codelco powiedział, że zamyka hutę ze względów środowiskowych, ale odpowiedź 25 związków pokazuje, jak rosnąca inflacja może zwiększyć napięcia z pracownikami i zagrozić przyszłej podaży.

Ostatni rok, Grupa BHP Sp. wąsko uniknął strajku z pracownikami swojej kopalni Escondida w Chile, największej kopalni miedzi na świecie, jak donoszą lokalne media, zgodził się dać każdemu członkowi związku jednorazową premię w wysokości 23 000 USD, w uznaniu jego czasu przepracowanego podczas pandemii.

W 2017 roku ten sam związek zorganizował 44-dniowy strajk, który doprowadził do spadku produktu krajowego brutto o 1,3%.

„W tym środowisku, zwłaszcza w obliczu wzrostu kosztów utrzymania, trzeba myśleć, że w następnych negocjacjach zbiorowych (związki) niekoniecznie będą skłonne zaakceptować jakąś jednorazową premię” – powiedział Nagle. „Więc jeśli te rozmowy stają się nieco bardziej kontrowersyjne, możemy zobaczyć, jak część podaży zostanie wycofana z rynku.

• E-mail: gfriedman@postmedia.com | Świergot:

Reklama

uwagi

Postmedia zobowiązuje się do utrzymywania żywego, ale obywatelskiego forum dyskusyjnego i zachęca wszystkich czytelników do dzielenia się swoimi opiniami na temat naszych artykułów. Moderowanie komentarzy przed pojawieniem się w witrynie może potrwać do godziny. Prosimy, aby Twoje komentarze były trafne i pełne szacunku. Włączyliśmy powiadomienia e-mail. Otrzymasz teraz wiadomość e-mail, jeśli otrzymasz odpowiedź na swój komentarz, jeśli pojawi się aktualizacja obserwowanego wątku komentarzy lub jeśli użytkownik obserwuje twoje komentarze. Odwiedź naszą Zasady społeczności aby uzyskać więcej informacji i szczegółów dotyczących dostosowywania E-mail ustawienia.

Leave a Comment