Starożytny grobowiec Inków odkryto pod domem w stolicy Peru

LIMA, 22 czerwca (Reuters) – Naukowcy odkryli grobowiec z czasów Inków w sercu stolicy Peru, Limy, poinformowali w środę archeolodzy, pochówek wykopany pod domem robotniczym i uważany za zawierający szlachetne szczątki owinięte tkaniną obok ceramiki i piękne ozdoby.

Główny archeolog Julio Abanto powiedział Reuterowi, że 500-letni grobowiec zawiera „kilka paczek pogrzebowych” ciasno owiniętych tkaniną.

Powiedział, że pochowani byli prawdopodobnie elitami społeczeństwa Riricancho, kultury, która niegdyś zaludniała dzisiejszą Limę, zanim potężni Inkowie zaczęli rządzić rozległym imperium, które obejmowało całą zachodnią Amerykę Południową w 1400 roku.

Dołącz teraz za BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Znani ze swoich złotych i wyszukanych konstrukcji, w tym królewskiego odosobnienia na szczycie góry Machu Picchu, Inkowie zostali podbici przez hiszpańskich najeźdźców w 1532 roku.

Hipolito Tica, właściciel domu w Limie, powiedział w wywiadzie, że był przytłoczony emocjami po niespodziewanym odkryciu.

„To niesamowite. Naprawdę nie mam innych słów, aby to opisać” – powiedział, wyrażając nadzieję, że przyszłe pokolenia robotniczej klasy San Juan de Lurigancho lepiej docenią bogatą historię, która ich otacza.

Wykopaliska rozpoczęły się w zeszłym miesiącu po tym, jak plany Tica dotyczące odbudowy jego posiadłości wywołały wymagane badania archeologiczne w dzielnicy Limy znanej z setek wcześniejszych znalezisk archeologicznych z kultur, które rozwinęły się przed i po Inkach.

Dołącz teraz za BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Sprawozdawczość Carlosa Valdeza; Napisane przez Karolinę Pulice; Montaż przez Davida Alire Garcię i Lisę Shumaker

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Leave a Comment