Strajk kolejowy w Wielkiej Brytanii blokuje osoby dojeżdżające do pracy, doły robotników przeciwko rządowi: NPR


Pasażer na stacji Euston w Londynie patrzy na tablicę odlotów pierwszego dnia strajku kolejowego we wtorek 21 czerwca 2022 r.

Stephane Rousseau/AP


ukryj podpis

przełącz podpis

Stephane Rousseau/AP


Pasażer na stacji Euston w Londynie patrzy na tablicę odlotów pierwszego dnia strajku kolejowego we wtorek 21 czerwca 2022 r.

Stephane Rousseau/AP

LONDYN — We wtorek dziesiątki tysięcy pracowników kolei zrezygnowało z pracy w całej Wielkiej Brytanii, co spowodowało zatrzymanie sieci kolejowej podczas największego strajku transportu publicznego w kraju od trzech dekad.

Około 40 000 sprzątaczy, flagowców, konserwatorów i pracowników stacji zorganizowało 24-godzinny strajk, a dwa kolejne zaplanowano na czwartek i sobotę. Aby zwiększyć ból osób dojeżdżających do pracy, usługi metra w londyńskim metrze również zostały dotknięte strajkiem we wtorek.

Spór dotyczy płac, warunków pracy i bezpieczeństwa pracy, ponieważ brytyjskie koleje walczą o wyjście z pandemii koronawirusa.

Główne stacje były w większości wyludnione we wtorek rano, z zaledwie około 20% rozkładowych pociągów pasażerskich.

Kierownik pielęgniarki Priya Govender była na stacji London Bridge, usiłując wrócić do domu na południe od miasta.

„Zdecydowanie nie będę mogła jechać autobusami, ponieważ są zapakowane. Będę musiała wziąć Ubera” – powiedziała. „Mój dzień był okropny. Zapowiada się długi dzień, a wciąż mam cały dzień pracy do wykonania”.

Strajk pokrzyżował plany pracowników próbujących dostać się do pracy, studentów w okresie egzaminów i melomanów udających się na rozpoczynający się w środę w południowo-zachodniej Anglii Festiwal Glastonbury.

Kate Nicholls, dyrektor naczelny organizacji branżowej UKHospitality, powiedziała, że ​​strajk kosztowałby restauracje, kawiarnie i bary, których tak bardzo potrzebuje.

„Kruche zaufanie konsumentów ulegnie dalszemu zniszczeniu, tysiące ludzi zdolnych i chętnych do wydawania pieniędzy w miejscach hotelarskich w całym kraju nie będzie mogło tego robić, podczas gdy personel bez wątpienia będzie miał trudności z dostaniem się do pracy” – powiedziała.

W roku kończącym się w marcu w Wielkiej Brytanii odbyło się prawie miliard podróży pociągiem. Ale to znacznie poniżej poziomów sprzed COVID-19, a firmy kolejowe, które przez ostatnie dwa lata utrzymywały się na powierzchni dzięki wsparciu rządowemu, chcą obniżyć koszty i poziom zatrudnienia.

Rozmowy w ostatniej chwili w poniedziałek nie przyniosły przełomu. Związek Kolejowy, Morski i Transportowy powiedział, że nie zaakceptuje oferty firm kolejowych o 3% podwyżce, co jest znacznie poniżej stopy inflacji, która obecnie wynosi 9%.

Związek oskarża konserwatywny rząd o odmowę udzielenia przedsiębiorstwom kolejowym wystarczającej elastyczności, aby zaoferować znaczną podwyżkę płac.

Rząd twierdzi, że nie bierze udziału w rozmowach, ale ostrzega, że ​​duże podwyżki wywołają spiralę płac i cen, prowadząc do jeszcze wyższej inflacji.

Premier Boris Johnson oskarżył związki o „szkodzenie tym samym ludziom, którym rzekomo pomagają” i wezwał do „rozsądnego kompromisu dla dobra Brytyjczyków i pracowników kolei”.

Leave a Comment