Szkocki projekt ustawy ułaskawiłby tysiące „czarownic” skazanych przed wiekami

Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

Tysiące ludzi zostało skazanych za uprawianie czarów w Szkocji podczas polowania, które trwało prawie dwa stulecia – a większość skazanych na śmierć i straconych to kobiety. Wielu też było torturowanych.

Teraz proponowana ustawa w szkockim parlamencie próbuje wyjaśnić sytuację, powiedziała Natalie Don, szkocka prawodawca, która przedstawiła tę propozycję. Mogłoby pozwolić na pośmiertne ułaskawienie tysięcy kobiet, które setki lat temu stanęły w obliczu wyroków skazujących.

Ułaskawienie zapewniłoby, że będą „uznawani za ofiary pomyłki sądowej i nie przejdą już do historii jako przestępcy” – powiedział Don w nagraniu wideo w czwartek.

Wezwania do prawnego ułaskawienia „czarownic” lub „nekromantów” nabrały tempa w Szkocji, gdzie czołowy polityk kraju, premier Nicola Sturgeon, w marcu oficjalnie przeprosił osoby oczerniane na mocy prawa o czarach. Prawo, które obowiązywało od 1563 do 1736 roku, karało za praktykowanie czarów śmiercią.

„To była niesprawiedliwość na kolosalną skalę, napędzana przynajmniej częściowo przez mizoginię” – powiedział Sturgeon w Międzynarodowy Dzień Kobiet. „Zostali oskarżeni i zabici, ponieważ byli biedni, inni, bezbronni lub w wielu przypadkach po prostu dlatego, że byli kobietami”.

Historia polowań na czarownice w Ameryce i Europie

Na przykład w jednym incydencie w 1679 roku sześć osób nazwanych czarownicami Bo’ness zostało obwinionych o spotkanie z diabłem. Według historyków zostali uduszeni i spaleni na stosie.

Dokumenty potwierdzają około 12.000 egzekucji czarownic, większość z nich w latach 1580-1650, historyk odnalazł w Kalendarium polowań na czarownice w Europie, gdzie niektóre kraje przyznały ułaskawienie. Ponad trzy wieki po procesach czarownic z Salem w Massachusetts, wiele zostało oficjalnie wyczyszczonych w USA.

W Szkocji co najmniej 2500 osób zostało skazanych i straconych za uprawianie czarów w latach 1563-1736, powiedział Don.

Samotne kobiety w ciąży wykorzystywane w domach kościelnych w Irlandii, aby zdobyć rekordowe odszkodowanie

Witches of Scotland, grupa prowadząca kampanię na rzecz osób skazanych na mocy ustawy z 1563 r., z zadowoleniem przyjęła tę propozycję.

„Mamy nadzieję, że przyniesie to pośmiertną sprawiedliwość tysiącom ludzi, którzy zostali straceni przez państwo w polowaniach na czarownice” – powiedział w oświadczeniu przekazanym przez brytyjskie media.

Ustawodawstwo nie ograniczało się do zajmowania się przeszłością, stwierdziła grupa i ustawodawca.

„Wyśle też sygnał do innych krajów na całym świecie, w których oskarżenia o czary są bardzo realnym i aktualnym problemem, że jest to obecnie nie do zaakceptowania” – powiedziały Czarownice ze Szkocji.

Leave a Comment