Sztandar z żydowskim żołnierzem jako świnią usunięty z niemieckiej wystawy sztuki po protestach

BERLIN — Baner indonezyjskiego kolektywu artystycznego, powszechnie krytykowany jako zawierający elementy antysemickie, został ukryty na dużej wystawie sztuki w Niemczech i miał zostać usunięty we wtorek, poinformowali urzędnicy.

Wystawę sztuki Documenta od miesięcy otaczają kontrowersje związane z włączeniem grupy palestyńskich artystów, którzy są mocno krytyczni wobec izraelskiej okupacji.

Duża instalacja Taring Padi, zatytułowana „People’s Justice”, wywołała sprzeciw po tym, jak została zainstalowana na centralnym placu w mieście Kassel w ramach wystawy sztuki współczesnej Documenta.

Krytycy skupili się na przedstawieniu na sztandarze żołnierza z twarzą świni, noszącego szalik z Gwiazdą Dawida i hełm z napisem „Mossad”, czyli nazwą agencji wywiadowczej w Izraelu.

Na tej samej pracy ukazany jest mężczyzna z bokobrodami często kojarzonymi z ortodoksyjnymi Żydami, przekrwionymi kłami i oczami oraz w czarnym kapeluszu z insygniami SS.

W poniedziałek ambasada Izraela w Berlinie powiedziała, że ​​jest „zbulwersowana antysemickim materiałem” wystawionym w Kassel i wezwała do ich natychmiastowego usunięcia z wystawy. Powiedział, że „nie mają absolutnie nic wspólnego z wolnym wyrażaniem opinii, ale są wyrazem staromodnego antysemityzmu”.

„Przedmioty przedstawione na niektórych eksponatach przypominają propagandę stosowaną przez Goebbelsa i jego popleczników w najciemniejszych okresach historii Niemiec” – dodał. „Wszystkie czerwone linie nie tylko zostały przekroczone, ale zostały złamane”.

Zwiedzający przechadzają się przed muzeum Fridericianum podczas pokazu prasowego Documenta 15, największej na świecie wystawy sztuki współczesnej, w Kassel, Niemcy, 15 czerwca 2022 r. (AP Photo/Martin Meissner)

Organizatorzy poinformowali w poniedziałek – trzy dni po tym, jak się pojawiło – że grafika zostanie zatuszowana, co jak powiedzieli było wspólną decyzją z kolektywem artystycznym. We wtorek burmistrz Kassel Christian Geselle powiedział, że zostanie całkowicie rozebrany w ciągu dnia.

Niemiecka minister kultury Claudia Roth stwierdziła w oświadczeniu, że jego wycofanie się jest „spóźnione” i „to dopiero pierwszy krok”.

„Inni muszą iść za nim” – dodała. „Trzeba wyjaśnić, jak to możliwe, że zainstalowano tam ten fresk z antysemickimi elementami figuratywnymi”.

Tegoroczna Documenta została otwarta w sobotę.

W oświadczeniu opublikowanym na jej stronie na Facebooku po podjęciu decyzji o zakryciu banera, Taring Padi podkreśliła, że ​​dzieło sztuki – które, jak mówi, zostało wystawione po raz pierwszy na South Australia Art Festival w Adelajdzie 20 lat temu – „nie jest w żaden sposób powiązane”. do antysemityzmu. .

Powiedział, że „wszystkie postacie przedstawione na banerze odnoszą się do symboliki powszechnej w indonezyjskim kontekście politycznym”.

“Przykro nam, że szczegóły tego banera zostały źle zrozumiane poza ich pierwotnym przeznaczeniem. Przepraszamy za wszelkie szkody spowodowane w tym kontekście” – powiedział.

Documenta, odbywająca się w niemieckim mieście Kassel, obejmuje prace ponad 1500 uczestników.

Po raz pierwszy od premiery w 1955 roku spektakl organizowany jest przez kolektyw indonezyjskiej Ruangrupa.

Ale nawet w okresie poprzedzającym otwarcie programu w ten weekend, grupa była krytykowana za włączenie kolektywu „The Question of Funding” ze względu na jego powiązania z izraelskim ruchem bojkotowym BDS.

BDS został w 2019 roku uznany przez niemiecki parlament za antysemicki i zakazano mu otrzymywania funduszy federalnych. Około połowa 42 milionów euro (44 miliony dolarów) budżetu Documenta pochodzi z funduszy publicznych.

Otwierając wystawę w ten weekend, niemiecki prezydent Frank-Walter Steinmeier powiedział, że rozważał pominięcie tego wydarzenia.

„Chociaż pewna krytyka polityki izraelskiej, takiej jak budowa osiedli, jest uzasadniona”, powiedział, uznanie państwa izraelskiego jest „podstawą i warunkiem wstępnym debaty” w Niemczech.

Nie chodzi (tylko) o ciebie.

Wspieranie The Times of Israel nie jest transakcją za usługę online, taką jak subskrypcja Netflix. Społeczność ToI jest dla ludzi takich jak ty, którym zależy wspólne dobro: zapewnienie, że zrównoważone i odpowiedzialne relacje z Izraela będą nadal swobodnie dostępne dla milionów ludzi na całym świecie.

Oczywiście usuniemy wszystkie reklamy z Twojej strony i uzyskasz dostęp do świetnej zawartości przeznaczonej tylko dla społeczności. Ale twoje wsparcie daje ci coś głębszego: dumę z dołączenia coś, co naprawdę się liczy.

Dołącz do społeczności Times of Israel

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to widzieć

Jesteś oddanym czytelnikiem

Dlatego założyliśmy The Times of Israel dziesięć lat temu – aby zapewnić wymagającym czytelnikom, takim jak ty, relacje o Izraelu i świecie żydowskim, które trzeba przeczytać.

Więc teraz mamy prośbę. W przeciwieństwie do innych mediów, nie mamy na swoim miejscu paywalla. Ale ponieważ dziennikarstwo, które prowadzimy, jest drogie, zapraszamy czytelników, dla których The Times of Israel stał się ważny, aby wesprzeć naszą pracę, dołączając Społeczność Times of Israel.

Za jedyne 6 USD miesięcznie możesz wesprzeć nasze wysokiej jakości dziennikarstwo, jednocześnie korzystając z The Times of Israel BEZ REKLAMjak również dostęp Ekskluzywna zawartość dostępne tylko dla członków społeczności Times of Israel.

Dziękuję,
David Horovitz, założyciel i redaktor The Times of Israel

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to widzieć

Leave a Comment